اهمیت بسیار بالای دریافت ماده معدنی روی یا زینک! | تغذیه سالم

به کار گیری روی یا زینک کمبود و یا کم شدن اندازه روی در بدن یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده زخمای پوستی هستش. هم اینکه روی در درمان جوش و اگزما که از شایع ترین مشکلات پوستیه، بسیار موثره.روی بطور فعال در روند بازسازی پوست شرکت کرده و هم در درمان […]

به کار گیری روی یا زینک

کمبود و یا کم شدن اندازه روی در بدن یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده زخمای پوستی هستش. هم اینکه روی در درمان جوش و اگزما که از شایع ترین مشکلات پوستیه، بسیار موثره.روی بطور فعال در روند بازسازی پوست شرکت کرده و هم در درمان التهابات و مشکلات پوستی مخصوصا در دوران نوجوونی و بلوغ، خیلی مهمه. هم اینکه روی در بازسازی سریع زخما هم موثره. مریضایی که این مشکلات رو داشتن بعد از مصرف مکملای روی، تا حدود زیادی بهبودی حاصل کردن.

جلوگیری ازابتلای زیادتر از اندازه به سرماخوردگی معمولی:
روی در کاهش و پیشگیری از علائم سرماخوردگی معمولی نقش مهمی داره، بطوریکه موجب کاهش شدت و هم مدت زمان دووم این علائم می شه. بهبود دیده شده در سرماخوردگی به وجود اومده به وسیله مصرف روی می تونه بدلیل خصوصیات آنتی اکسیدانی و هم ضد التهابی روی باشه.

در بهبود سریع زخما:
نقش روی در بهبود سریع زخما، مخصوصا به هنگام جراحتای به وجود اومده به وسیله سوختگی و یا زخمایی که در اثر عمل جراحی در بدن ایجاد می گردن، بسیار اهمیت پیدا می کنه.

در تقویت سیستم ایمنی:
روی جهت انجام درست کارکرد سیستم ایمنی یا دفاعی بدن بسیار اهمیت داشته و هم در مراقبت از بدن در برابر مریضی و عفونت نقش داره. روی به عنوان عامل تقویت کننده سیستم ایمنی در کنترل لنفوسیتای CD4 , T، سلولهای کشنده طبیعی و اینترلوکین II دخالت داره. علاوه بر این تحقیقات محققان نشون داده که روی دارای خاصیت ویروس کشی هم هستش.

در سلامت دستگاه تولید مثلی:
روی از جنبه های زیادی شامل افزایش قدرت جنسی در مردان، بارداریای موفق در زنان و سنتز هورمونای جنسی در سلامت دستگاه تولید مثلی تاثیر میذاره. در بلوغ و تکامل اسپرم در مردان و هم تکامل طبیعی نوزاد هم تاثیر داره. مصرف روی در خیلی از موارد بزرگ شدگی غده پروستات هم موثر بوده. تحقیقات گذشته محققان در این مورد نشون میده که روی تا حدود زیادی در جلوگیری از ناباروری مخصوصا در مردان نقش داره. کمبود روی در مردان می تونه منتهی به کاهش کارکرد ترشحی بیضها، کاهش قدرت و میل جنسی و هم بزرگ شدگی غده پروستات شه.

کنترل آزاد سازی ویتامینا و هورمونا:
روی آزاد سازی ویتامینA ذخیره شده در کبد و انتقال اون به شبکیه چشم رو کنترل می کنه. هم اینکه نشون داده شده که در سیستم غدد درون ریز یا اندوکرین، فعالیت انسولین رو تنظیم کرده و تبدیل هورمون تیروئیدی تیرونین به تری یدوتیرونین رو هم زیاد می کنه.

تنظیم متابولیسم:
روی جهت انجام کارکرد بیشتر از ۳۰۰ آنزیم جور واجور لازم بوده و در خیلی از فرایندهای زیستی نقش اساسی اجرا می کنه. روی جهت تجزیه کربوهیدراتها اساسی بوده و هم در تعدادی از واکنشهای آنزیمی درگیر در متابولیسم پروتئین و کربوهیدرات شرکت داره، هم اینکه به عنوان کوفاکتور آنزیم آنتی اکسیدانی سوپراکسید دیس موتاز (SOD) هم مطرحه.

در پیامدهی سلولی و ساختار سلول:
روی در کاهش و پیشگیری از علائم سرماخوردگی معمولی نقش مهمی داره، بطوریکه موجب کاهش شدت و هم مدت زمان دووم این علائم می شه. بهبود دیده شده در سرماخوردگی به وجود اومده به وسیله مصرف روی می تونه بدلیل خصوصیات آنتی اکسیدانی و هم ضد التهابی روی باشه.

کمبود روی ساختار غشاهای زیستی رو هم تحت تاثیر قرار داده ، حساسیت اونا رو در برابر آسیبای اکسیداتیو زیاد کرده و کارکرد اونا رو دچار مشکل می سازه. در پیامدهی سلولی هم نقش داره بطوریکه بررسیای گذشته محققان نشون میده که روی در آزاد سازی هورمونای پیام رسان و هم انتقال پیامهای عصبی بسیار موثره.

درمان و پیشگیری از سوء تغذیه:
تحقیقات و بررسیای انجام شده، نشون از رابطه مستقیم میان کمبود روی، سوء تغذیه و هم دچار شدن به اسهال در کودکان داره. از اونجا که بین محتوای روی و پروتئین موجود در شکلای جور واجور غذاها رابطه نزدیکی هست، میشه گفت که جذب ناجور و کم پروتئین از راه غذاها موجب کمبود روی هم خواهد گردید. به هنگام کمبود روی، بدن نسبت به باکتریای تولید کننده توکسین یا سم و هم عوامل بیماریزای دستگاه گوارش مثل ویروسها آسیب پذیرتر شده و در آخرً اختلالاتی مانند اسهال بروز می کنن که به نوبه خود موجب دچار مشکل شدن جذب بقیه مواد مغذی گشته و وضعیت غیر عادی از نظر اندازه وجود مواد معدنی و غذایی در بدن ایجاد می کنن.

جلوگیری از بروز زخمای معده ای:
زخمای معده ای عموماً همراه با درد شدید در ناحیه معده هستن که نیم ساعت تا ۳ ساعت طول میکشن. هم اینکه احساس گرسنگی و سوزش در ناحیه معده هم از علائم دیگه این زخما هستن. با مصرف مقادیر مناسب روی میشه تا حدود زیادی این علائم رو کم کرد. مصرف مکملای روی موجب تقویت معده و حذف دردهای زیاد به وجود اومده به وسیله زخمای معده می شه.

کمک به احساس مزه و بو:
روی موجب تقویت حس چشایی و بویایی می شه. از اولین علائم کمبود روی در بدن کاهش و یا از دست دادن قدرت چشایی و بویاییه.

پیشگیری از مریضی ویلسون:
مریضی ویلسون یه مشکل ژنتیکیه که در اون مقادیر اضافی مس در بدن دفع نمی شه. مقدار کم مس بدست اومده از راه غذا جهت حفظ سلامت بدن مهمه ولی اندازه زیادتر از اندازه اون واسه بدن سمیه. در مریضی ویلسون مس موجود در کبد، مغز، چشما و بقیه انداما در طول زمان موجب رسوندن آسیب به اونا می شه. مصرف روی می تونه موجب کاهش خیره کننده جذب مس در این بیماران شه.

رشد عمومی بدن:
روی اعمال زیستی زیادی رو در بدن به انجام میرسونه و کمبود اون موجب بروز ناهنجاریای زیاد در متابولیسم سلولی می شه. روی در هسته، هستک و کروموزومهای تموم سلوهای بدن وجود داشته و ساختار RNA , DNA و ریبوزوم رو پایدار می سازه. به خاطر این روی در رشد و تقسیم سلولی و هم رشد عمومی بدن دارای نقش بسزائیه.

تبیان

اخبار در رابطه :

مصرف روی (زینک) چه تاثیری بر کارکرد جنسی مردان داره؟

شناختن علائم کمبود روی یا زینک در بدن

دریافت طبیعی ویتامین زینک در برنامه غذایی!

۱۵ نشونه کمبود ویتامینای لازم بدن / مشکلات و راه های جبران کمبود

.

منبع :