فایل های دانشگاهی

طراحی و بررسی امکان ساخت دستگاهی

پایان نامه کارشناسی ارشد دانشکده هنر و معماری اردکان
گروه : فرش
عنوان:
طراحی و بررسی امکان ساخت دستگاهی
برای رنگرزی موضعی فرش های مرمتی
استادان راهنما:
دکتر محمد خواجه مهریزی
دکتر جلیل جوکار
تحقیق و نگارش:
فاطمه رجبی
آبان ۱۳۹۳
تعهدنامه
اینجانب فاطمه رجبی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مواد اولیه و رنگرزی دانشکده فرش دانشگاه علم و هنر تحت راهنمایی دکتر محمد خواجه مهریزی و دکتر جلیل جوکار متعهد می‌شوم:

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت tinoz.ir مراجعه کنید.

 

 

  • نتایج ارائه شده در این پایان نامه حاصل مطالعات علمی و عملی اینجانب بوده و مسئولیت صحت و اصالت مطالب مندرج را به طور کامل بر عهده می‌گیرم.

 

 

  • در خصوص استفاده از نتایج پژوهش‌های محققان دیگر به مرجع مورد نظر استناد شده است.

 

 

  • مطالب مندرج در این پایان‌نامه را اینجانب یا فرد دیگری به منظور اخذ هیچ نوع مدرک یا امتیازی تاکنون به هیچ مرجعی تسلیم نکرده است.

 

 

  • کلیه حقوق معنوی این اثر به دانشگاه علم و هنر تعلق دارد. مقالات مستخرج از پایان نامه، ذیل نام دانشگاه علم و هنر (Science and Art University) به چاپ خواهد رسید.

 

 

حقوق معنوی تمام افرادی که در به دست آمدن نتایج اصلی پایان‌نامه تأثیرگذار بوده‌اند در مقالات مستخرج از رساله، رعایت خواهد شد (نازنین ۱۲ )
نام و امضا دانشجو
تاریخ
مالکیت نتایج و حق نشر

 

 

 

  • کلیه حقوق معنوی این اثر و محصولات آن (مقالات مستخرج، برنامه‌های رایانه‌ای، نرم‌افزارها و تجهیزات ساخته شده) به دانشگاه علم و هنر تعلق دارد و بدون اخذ اجازه کتبی از دانشگاه قابل واگذاری به شخص ثالث نیست.

 

 

  • استفاده از اطلاعات و نتایج این پایان‌نامه بدون ذکر مرجع مجاز نیست.

 

 

تقدیم به :
بهانه های زندگیم؛ پدر و مادر مهربانم
آنها که موهایشان سپید شد تا رو سفید باشم
وآن که وجودشان همه مهر است و حضورشان همه عشق
استاد بزرگوارم
او که عاشقانه آموخت مرا تا بیاموزم
و همه آنانی که دوستشان دارم.
سپاسگزاری
پس از سپاس بیکران به درگاه احدیت، از راهنمائی‌های عالمانه و ارزنده­ی استادان عزیزم کمال تشکر را دارم. قدر دانی ویژه از جناب آقای دکتر جوکار به خاطر ارائه ایده و طراحی دستگاه و پیگیری های مجدانه و پر نشیب و فراز ایشان که منجر به ساخت دستگاه شد و قدر دانی ویژه از جناب آقای دکتر خواجه مهریزی که با پشتکار فراوان در مرحله رنگرزی این پروژه من را همراهی نمودند.
چکیده :
برخی از قالی های معاصر (اغلب تجاری) عیوبی در رنگ دارند که بنابر درخواست مشتری، توسط مرمت­گر مورد بررسی قرار گرفته و رفع عیب می­شوند. این عملیات را رنگ کاری گویند. نکته مهم در این است که بخش قابل توجهی از این عملیات مرمت دوام ندارند و با گذشت زمان، تابش نور خورشید و یا اولین شستشو این پدیده­ پنهان کاری شده دوباره آشکار می­ شود. متاسفانه اطلاعات و روش های این عملیات فاقد کارایی آموزشی و علمی است و این روند پاسخگوی هیچ یک از اهداف علمی و استاندارد فرش دستباف نیست. این پژوهش به طراحی و بررسی امکان ساخت دستگاهی برای رنگرزی موضعی قالی های مرمتی معاصر با هدف بهینه سازی روند رنگرزی در مرمت فرش دستباف با رویکرد مرمتی و روش داده اندوزی کتابخانه ای و آزمایشگاهی و سپس به تحلیل داده ها و نتیجه گیری پرداخته می شود. شاخص مستقل شامل نوع و غلظت رنگ، میزان دبی، رجشمار قالی و شاخص وابسته میزان قدرت مکش دستگاه و مهارت کاربر است که تاثیر این فاکتورها بر روی افزایش جذب رنگ، ثبات رنگ در برابر دو عامل نور و شستشو بررسی شد. به منظور ارزیابی آزمایش های انجام شده بر روی قالی های نمونه، آزمون ثبات شستشویی و ثبات نوری انجام شده و سپس توسط دستگاه اسپکتروفتومتر انعکاسی میزان روشنایی و اختلاف رنگی آنها اندازه گیری شد. نتایج نشان داد که افزایش مدت زمان مکش منجر به درصد پخش شدگی کمتر و همچنین بیشترین درصد نفوذ رنگ با بالا رفتن غلظت رنگ حاصل می­ شود. رنگ های طبیعی با افزایش مدت زمان رنگرزی، کمترین اختلاف رنگ را با نمونه قالی شاهد نسبت به رنگ های شیمیایی به وجود آوردند.
کلمات کلیدی : مرمت فرش_ رنگرزی_ فرش دستباف.
فهرست مطالب
عنوان صفحه
فصل اول: کلیات تحقیق
۱-۱ مقدمه ۲
۱-۲ ضرورت انجام تحقیق ۳
۱-۳ سوابق تحقیق ۳
۱-۴ سوالات تحقیق ۴
۱-۵ روش تحقیق ۴
فصل دوم پیشینه تحقیق
۲-۱ مقدمه ۷
۲-۲ تاریخچه قالی ۷
۲-۲-۱ پیش از اسلام ۷
۲-۲-۲ دوران اسلامی ( سده های نخستین ) قرن ۱ تا ۵ هجری ۹
۲-۳ مواد اولیه فرش دستباف ۱۲
۲-۳-۱ دسته بندی قالی از نظر نوع الیاف ۱۲
۲-۳-۲ نوع گره ۱۲
۲-۳-۳ پشم مصرفی در ساختار فرش دستباف ۱۳
۲-۴ رنگرزی ۱۶
۲-۴-۱ مروری تاریخی بر رنگرزی طبیعی ۱۶
۲-۴-۲ پیشینه رنگرزی در ایران ۱۷
۲-۴-۳ رنگزاهای طبیعی (Natural Dye) 18
۲-۴-۴ طبقه بندی رنگزاهای طبیعی بر اساس ساختار شیمیایی ۱۹
۲-۴-۴-۱ رنگزاهای ایندیگو. ۱۹
۲-۴-۴-۲ رنگزاهای آنتراکینون ۱۹
۲-۴-۴-۳ آلفا نفتوکینون ها ۱۹

You may also like...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *