اهمیت تغذیه برای تقویت سیستم ایمنی بدن | بیماری

: اهمیت تغذیه واسه تقویت سیستم ایمنی بدن

طی بررسیای جور واجور محققان بر  روی عوامل مضر به سیستم ایمنی بدن، اونا سوء تغذیه رو عامل مهم واسه ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن میدونن. شکلای جور واجور مریضی های خودایمنی و آلرژیا و امراض عفونی به وجود اومده به وسیله کاهش کارکرد سیستم دفاعی در بدن درست می شن.

یه دانشیار دانشگاه علوم پزشکی یزد و فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی با اشاره به سوء تغذیه به عنوان مهمترین عامل موثر بر سیستم ایمنی افراد، گفت: واقعا سوء تغذیه به همه عوامل موثر بر سیستم ایمنی بدن، پیشی گرفته .
دکتر «محمدحسن بمانیان» با اشاره به نقش سیستم ایمنی در مقابله با بیماریا و جلوگیری از شکلای جور واجور سرطانا، اعلام کرد: سیستم ایمنی تشکیل شده از اجزاییه که به صورت هماهنگ فعالیت می کنن .

ایشون بروز عفونتای تکراری رو به وجود اومده به وسیله نبود کارکرد درست سیستم ایمنی دونست و اضافه کرد: عفونتای تکراری مخصوصا در ریه، سینوسا و هم اسهالای تکراری، نشون دهنده مشکل کارکرد درست سیستم ایمنیه .

این دانشیار علوم پزشکی در مورد بیماریای متناسب با ضعف سیستم ایمنی، گفت: اگزما و عفونتای پوستی، بیماریای انگلی، عفونتای میکروبی و قارچی از بیماریای مربوط به ضعف سیستم ایمنیه .

: عفونتای مغز و مننژ، عفونتای خونی یا به اصطلاح پزشکی سپسیس، عفونت بافتای متراکم مثل استخون و مفاصل با عوامل مریض کننده یا شکلای جور واجور بیماریا از شکلای جور واجور عفونتای شدیدی هستن که در صورت ضعیف کردن سیستم ایمنی ظاهر میشه .

بمانیان در بخش دیگری با اشاره به اهمیت نقش سیستم ایمنی در مقابله با سرطانی شدن سلولا، گفت: دفاع زیادتر از اندازه سیستم ایمنی در مقابل سلولای بدن به ایجاد بیماریای خود ایمنی منجر می شه طوری که کارکرد این سیستم نامتعادل شده .

ایشون در مورد چگونگی بروز خود ایمنی در بدن، اعلام کرد: تغذیه مخصوصا غذاهای پرکالری، علائم محیطی، گرده های گیاهی و هر چیزی که بر سیستم ایمنی اثر داشته باشه باعث شدید شدن علائم آلرژی و خود ایمنی می شه .

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی با اشاره به بعضی از علائم موثر دیگری چون استرس و فشارهای روحی و روانی بر سیستم ایمنی، اعلام کرد: این عوامل بسیار بر ضعف و مشکل کارکرد سیستم ایمنی در بدن موثر هستن .

ایشون بیماریای ویروسی مخصوصا ویروس ایدز رو هم از دیگر عوامل موثر بر سیستم ایمنی دونست و اضافه کرد: تاثیر شکلای جور واجور ویروس ها مخصوصا ویروس ایدز بر سیستم ایمنی به طوریه که می تونه کارکرد این سیستم رو دچار مشکل کنه .

بمانیان با اشاره به شکلای جور واجور داروهای کاهنده، گفت: داروهای مقابله با خود ایمنی، داروهای شامل کورتون، استرول، دخانیات، مشروبات الکلی و بعضی عوامل مانند گازهای سمی و آلاینده هایی چون دی اکسید کربن، اکسید سولفور و ذرات فلزات سنگین بر سیستم دفاعی بدن اثر بد دارن .

ایشون شایع ترین دلیل بیماریای مشکل سیستم ایمنی رو سوء تغذیه دونست و گفت: اختلالای رشد، گوارش، خودایمنی، تومورهای مغزی و شکلای جور واجور سرطان ها، مشکل ثانویه سیستم ایمنی حساب می شن در حالی که در دنیای در حال پیشرفت، تغذیه اصلی ترین و شایع ترین عامل موثر بر مشکل سیستم ایمنی است .

این فوق تخصص آلرژی ادامه داد: بدیش اینه غذاهای مهم از برنامه غذایی بیشتر مردم حذف شدن اما غذاهای بی ارزشی مانند فست فودها، غذاهایی با فقر شکلای جور واجور ویتامین ها و عناصر مهم بدن جانشین اونا شدن .

بمانیان با اشاره به این که هیچ مکملی نمی تونه سیستم ایمنی رو تقویت کنه، گفت: هنوز تاثیر مکمل یا دارویی که به تقویت سیستم ایمنی منجر شه، مشاهده نشده چون که یه عامل نمی تونه سیستم ایمنی رو تقویت کنه .

ایشون روش زندگی رو هم پس از تغذیه سالم از دیگر عوامل پیشگیری از ضعف و مشکل سیستم ایمنی دونست و اضافه کرد: تغذیه ای شامل سبزیجات، میوه جات و محیطی به دور از هر آلاینده نوری، صوتی و امواج موثرترین راه در مقابله با ضعف سیستم دفاعی بدن است .

این فوق تخصص با اشاره به افراد مستعد در مشکل ایمنی، اعلام کرد: افراد مستعد مریضی مشکل مادرزادی سیستم ایمنی بسیار نادر هستن و بیشتر از ازدواجای فامیلی به وجود میان در عین حال سوء تغذیه به همه عوامل موثر بر این مشکل پیشی گرفته.

ایسنا

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir