انگور می تواند موجب افزایش فشار خون شود & | سالمندان

انگور می تونه موجب افزایش فشار خون شه

هرچند انگور یکی از بهترین میوه ها واسه کسانیه که میخوان لاغر شن و بدن خود رو از اسید اوریک ، سنگای صفراوی و مسمومیتای طولانی (مسمومیت از سرب یا جیوه ) پاک کنن اما تیرامین می تونه فشار خون رو بالا ببره و در نتیجه تو یه گروه از مردم ایجاد سر درد می کنه.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، انگور کالری کمی داره و پر از ویتامین سی و فیبره، پس یه خوراکی بسیار به درد بخور و مغذی هستش ، اما یه ماده به نام ” تیرامین ” در اون هست، یه نوع اسید آمینه که از شکستن زنجیره پروتئینی در غذاهای مونده به وجود میاد.

اگه شمام با مصرف انگور دچار سردرد میشین لازمه اول فشارخون خود رو کنترل کنین و هم اینکه شاید بهتر باشه از بعضی خوراکیای دیگه دوری کنین، مثل اینا:

– گوشت دودی یا نمک سود

پنیر کهنه

– مرکبات

تحقیقات نشون میده تیرامین موجود در انگور می تونه اثر بدی روی گروهی از داروهای ضدافسردگی با نام ” بازدارنده های مونوآمین اکسیداز ” یا MAOI بزاره؛ اگه از این داروها استفاده می کنین، با دکتر درباره رژیم غذایی تون صحبت کنین.

داروهای بازدارنده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) مانند ترانیل سیپرومین و فنلزین هستن ، مصرف کنندگان این دسته دارویی باید از مصرف غذاهای شامل تیرامین مانند پنیر پرورده دوری کنن.

این داروها با کنترل کردن مونوآمین اکسیداز آنزیمی که انتقال دهنده های عصبی رو تخریب می کنه، سطح سروتونین، اپینفرین، دوپامین و مونوآمینای دیگه رو در مغز بالا می برن. بازدارنده های مونوآمین اکسیداز در درمان افسردگی به خصوص شکلای جور واجور مقاوم و آتیپیک بسیار موثر هستن اما مشکلات خطرناک و تداخلات دارویی و حتی غذایی گسترده باعث می شه از انتخابای آخر واسه درمان افسردگی باشندذ.

.

منبع :