پایان نامه نشانه‌های اختلال اعتیاد به اینترنت که مربوط به تکانه ای بودن رفتار آنهاست:

هر قدر مدت زمان استفاده از اینترنت بالاتر باشد خطر استفاده تکانه ای از اینترنت بالاتر است.

 • دیگران به غیرطبیعی بودن استفاده فرد از اینترنت پی می‌برند
 • تجربه نتایج جدی و ناخوشایند استفاده بیش از حد اینترنت
 • تجربه صمیمیت افراطی
 • مخفی کردن زمان استفاده کردن از اینترنت
 • سن، که ارتباط معکوس با اعتیاد به اینترنت دارد
 • تعجیل و صبر نکردن برای دسترسی به رایانه و اتصال به اینترنت(۵)

پایان نامه
Daivis در سال ۲۰۰۱ اعتیاد به اینترنت را با دو دسته از علائم و نشانه‌ها مشخص می‌کند:

الف – نشانه‌های رفتاری : مشکلات درسی، شغلی یا بین فردی؛ کناره گیری، بی‌توجهی و غفلت از دوستان، خانواده و شغل یا مسؤولیت های شخصی؛ بیقراری روانی – حرکتی در زمان تلاش برای کاهش یا متوقف کردن استفاده از اینترنت، خستگی بیش از اندازه، تغییر در سبک زندگی به منظور وقت بیشتر داشتن برای رفتن به اینترنت، کاهش عمومی قابل ملاحظه، فعالیت های جسمانی، محرومیت و تغییر در الگوی خواب به منظور وقت بیشتر داشتن برای اینترنت، دروغگویی به خانواده، دوستان و درمانگر به منظور پنهان کردن مدت زمان بودن در اینترنت، ماندن در اینترنت بیش از آنچه که قصد داشته است و نشانه‌های ترک.

ب – نشانه‌های شناختی غیر سازشی : افکار وسواسی درباره اینترنت، فقدان، کاهش کنترل تکانه، انتظار بازگشت به اینترنت، صرف وقت و مخارج زیاد برای اینترنت، کاهش فعالیت های لذت‌بخش و سرگرمی‌های قبلی برای رفتن به اینترنت، کناره گیری از دوستان قدیمی واقعی به جای دوستان اینترنتی و احساس گناه، نشانه‌های دروغگویی، « در اینترنت خودم هستم »، «در اینترنت احساس احترام بیشتری تا زندگی واقعی دارم »، نگرانی و اشتغال ذهنی در ناتوانی برای توقف استفاده از اینترنت، اینترنت بخش مهمی از زندگی فرد است. احساس این که اینترنت تنها دوست اوست.

معتادان به اینترنت ترجیح می‌دهند زمانی که رایانه در حال down loud کردن است به دستشویی بروند، دائما از درد مچ دست شکایت می‌کنند، در هنگام اتصال به اینترنت

و جلو رایانه غذا را میل می‌کنند، هر جا هستند سریع خود را به منزل می‌رسانند تا پست الکترونیک خود را بررسی کنند، در محیط های زندگی واقعی از اصطلاحات و نشانه‌های گپ اینترنت استفاده می‌کنند. تمام دوستان آنها دارای آدرس پست الکترونیک  هستند. با دوستان اینترنتی رابطه عاطفی برقرار می‌کنند و با آنها به گردش و تفریح می‌روند و پیام های عاطفی با آنها رد و بدل می‌کنند. حداقل آدرس ۲۰ سایت اینترنتی را در ذهن دارند. و به سرعت می‌توانند آنها را بیان کنند. ۱۰ اصطلاح گپ را به خوبی می‌دانند و آن را در مکالمات روزمره بکار می‌برند. اطرافیان آنها به رایانه حسودی می‌کنند و رایانه را رقیب خود می‌دانند. وقتی خود را معرفی می‌نمایند، معمولا آدرس پست الکترونیک می‌دهند. ترجیح می‌دهند با دوستان و حتی همسرشان چت کنند تا با آنها به طور مستقیم صحبت نمایند. وقتی رایانه را روشن می‌کنند. از دیگران می خواهند که ساکت و خاموش باشند، وقتی مودم را خاموش می‌کنند یا اتصال به اینترنت را قطع می‌کنند احساس خالی بودن و خلاء می‌کنند درست مثل این که فردی زندگی عاشقانه خودراازدست داده است (Young، ۱۹۹۶، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹ ؛ Daivis، ۲۰۰۱ ). (۳)

 

استفاده متعادل از اینترنت

طبق تعاریف محققان مختلف، زمانهای متفاوتی برای استفاده متعادل از اینترنت (Normal internet use) ذکر شده است بطوریکه :

Young در سال ۱۹۹۸ ذکر می‌کند وابستگان به اینترنت به طور متوسط ۵/۳۸ ساعت در هفته از اینترنت استفاده می‌کنند که ۸ برابر بیشتر از تعداد ساعتهای غیروابستگان است و این زمان برای آنها مرتب در حال افزایش است.

در حالیکه غیر وابستگان بطور متوسط ۹/۴ ساعت در هفته از اینترنت استفاده می‌کنند که این زمان برای آنها ثابت است و افزایش چشمگیری پیدا نمی‌کند. (۱۶)

Holmes در سال ۱۹۹۷استفاده متعادل از اینترنت را، کمتر از ۱۹ ساعت در هفته تعریف کرد. کسانی که معتقد به تئوری ” استفاده مرضی از اینترنت ” هستند مصرف         ۳-۲ ساعت در هفته از اینترنت را استفاده متعادل می‌دانند و کسی که ۵/۸ ساعت                  و بیشتر در هفته از اینترنت استفاده می‌کند به عنوان کسی که ” استفاده                             بیمار گونه “(Pathological Use) از اینترنت دارد شناخته می‌شود. (۱۱)                        ( Morahan Martin، Schumaker )  آنان همچنین ذکر کردند در مطالعه آنها کسانی که علائم محدودی از این اختلال داشته بطور متوسط ۲/۳ ساعت در هفته و کسانی که هیچ علامتی نداشته حدود ۴/۲ ساعت از اینترنت استفاده می‌کردند. (۱۷)

زمان، تنها عامل تعیین کننده متعادل بودن استفاده از اینترنت نیست بلکه فاکتورهای دیگری هم مانند دانشجوی کالج بودن و ارتباط شغل با اینترنت هم در تشخیص آن دخیلند زیرا اینترنت قسمتی از وظایف آنان است. (۱۸)

تحقیقات حاکی از آنست که میانگین ساعت استفاده از اینترنت در دانشجویان کالج ۸ ساعت در هفته و کسانی که اینترنت جزء حرفه شان است ۲۰ ساعت در هفته است، بدون اینکه مشکل خاصی داشته باشند. (۱۶) با وجود این تحقیقات هنوز تعریف دقیقی برای مصرف متعادل ازاینترنت مطرح نشده، بنابراین فقط می‌توان گفت کسانی که در هفته صفر ساعت از اینترنت استفاده می‌کنند، مصرف متعادل دارند. (۱۸)

 

عوامل خطرساز

تحقیقات نشان داده، بیشترین افراد معتاد به اینترنت در گروه دانشجویان کالج هستند. در بین این افراد فاکتورهای زمینه ساز برای روآوردن بیمارگونه به اینترنت عبارتند از:

 1. دسترسی آزاد و بدون محدودیت به اینترنت
 2. زمانهای آزاد برنامه ریزی نشده
 3. کسانی که به تازگی از طرف خانواده آزادی بیشتری دریافت کرده‌اند.
 4. توجه نکردن اطرافیان به اینکه آنها در اینترنت چه کاری انجام می‌دهند.
 5. تشویق شدن از سوی کاربران دیگر
 6. آموزش دیدن در زمینه فعالیتهای مشابه
 7. تمایل به فرار از عوامل اضطراب زا در کالج
 8. ترس و کناره گیری اجتماعی
 9. سن قانونی بالاتر برای نوشیدن الکل (۱۹)

 

اپیدمیولوژی

در سال ۱۹۹۹ اداره امار ایالات متحده آمریکا، گزارش داد که تعداد رایانه‌ها در خانواده‌ها از ۲/۸ درصد در سال ۱۹۸۲ به ۸/۴۲ درصد در سال ۱۹۹۸ افزایش یافته است. در کشور کانادا اعلام شده است که ۶۷ درصد خانواده‌ها از رایانه بهره می‌برند.(۳)

طی سالهای اخیر رشد کاربران اینترنت بسیار گسترده شده است بطوریکه از ۵۰۰۰۰۰ نفر در سال ۱۹۸۹ به ۷۰۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴ رسیده است. (۲)

Greenfield در سال ۱۹۹۹  تخمین زد حدود ۶ درصد از کاربران اینترنت معتاد هستند. این مطالعه براساس تئوری کنترل تکانه انجام گرفت. (۱۲)

Morahan martin در سال ۲۰۰۱ اعلام کرد ۹/۵ تا ۱۳ درصد از کاربران اینترنت به آن اعتیاد دارند. در تحقیقی که Anderson در سال ۱۹۹۷ بر دانشجویان دانشگاههای امریکا و اروپا انجام داد بیان کرد ۱۵ درصد دانشجویان معتاد به اینترنت هستند. (۲)

دکتر Young  در سال ۱۹۹۶ بیان کرد با وجود اطلاعات کم، براساس معیارهای قماربازی مرضی می‌توان تخمین زد حدود ۱ تا ۵ درصد کاربران به اینترنت معتاد هستند. (۱۹)

تحقیقات در زمینه فراوانی این اختلال در مطالعات متفاوت است، تحقیقات اولیه بین ۴۰ تا ۸۰ درصد را گزارش می‌کنند حال آنکه در پژوهشهای جدید همانطور که بیان شد این آمار را بین ۶ تا ۱۴ درصد نشان می‌دهد. یک عامل این تفاوت در این است که تحقیقات قدیم برروی نمونه های اندک و با کسانی که خودشان داوطلب بودند              انجام گرفته بود در حالی که در تحقیقات جدید از نمونه های بزرگتری استفاده             کرده بودند. در عین حال براساس یک تخمین محافظه کارانه رقم ۶ درصدی نیز               هنوز یک رقم قابل ملاحظه است. بخصوص که نشان داده شده است با توجه به            سرعت و سهولت دسترسی به اینترنت، این میزان روز بروز بیشتر می‌شود.                     ( Erbring، Nai، ۲۰۰۰ ؛   Ferari،  Benjamin 1999 ) (3)

 

 ارتباط استفاده ازاینترنت و سن :

Kraut و همکاران در سال ۱۹۹۸ بیان کردند، اختلال اعتیاد به اینترنت در بین نوجوانان بیشتر از والدین آنها شیوع دارد. طی تحقیقات Graphics,Visualization and usability center در سال  ۱۹۹۷، بیشترین تعداد کاربران را دانشجویان کالج تشکیل داده‌اند، این تحقیق میانگین سنی کاربران را ۳۵ سالگی می‌داند. طبق تحقیقی که در دانشگاهAlfred  نیویورک انجام شد، ۴۳ درصددانش آموزانی که ترک تحصیل کرده بودند معتاد به اینترنت بودند. ( Kennedy – Souza، ۱۹۹۸ ) (۲۰)

Erbring و Nai در سال ۲۰۰۰ بیان کردند، افراد بزرگسال به احتمال زیاد کمتر مبتلا به اختلال اعتیاد به اینترنت می‌شوند. تحقیقات Sarter در سال ۱۹۹۸ نشان داده حدود ۱۱ درصد از افراد بالای ۵۵ سال از اینترنت استفاده می‌کنند. افراد مسن تر وقتی می‌توانند استفاده از اینترنت را کنترل نمایند، ناراحتی کمتری از خود نشان می‌دهند. (Brenner، ۱۹۹۷) (۳)