اهمیت شناسایی زود هنگام سرطان | بیماری

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ۲۲:۱۸

هرساله هزاران مورد دچار شدن به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان اتفاق می افته که در صورت تشخیص زودتر از موعد معمولی با در نظر گرفتن اینکه تومور در مراحل اولیه س، درمان اون آسون تر و امکان بهبود اون خیلی زیاده

به گزارش ایسنا، یه کارشناس بیماریای غیرواگیر بهداشت و درمان شهرستان نی ریز در جمع خبرنگاران گفت: تعداد مریضایی که به دلیل سرطان فوت می کنن، نسبت به سه دهه گذشته کم شده.

 

محمد طاهری گفت: مهمترین دلیل افزایش باقی موندن بیماران سرطانی، افزایش آگاهی و ارتقای روشای شناسایی زودهنگامه .

 

ایشون با اشاره به اینکه آموزش، گسترش شناسایی زودرس و انجام غربالگری، دو بخش اصلی در برنامه شناسایی خیلی زود سرطانه، اضافه کرد: معنی شناسایی زودتر از موعد معمولی اینه که ما نشونه های هشداردهنده سرطان رو بدونیم تا اگه این علایم رو در خود پیدا کردیم به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنیم .

 

طاهری بر اهمیت توجه غربالگری واسه شناسایی احتمال بروز مریضی سرطان، با به کار گیری معاینه و آزمایشای ساده در فردی که هنوز علائم نداره، تاکید کرد .

 

این کارشناس گفت: دچار شدن به سرطان در اقوام درجه یه، تغییر در خالای پوستی، زخمای بدون بهبودی به مدت دو هفته، توده در بدن، سرفه یا گرفتگی صدای طولانی و مشکل بلع یا سوء هاضمه طولانی از علائمیه که باید نسبت به اونا حساس بود.

 

طاهری اضافه کرد: استفراغ یا سرفه خونی، خونریزی عجیب در ادرار، مدفوع، واژن و نوک پستون و هم اینکه بی اشتهایی و کاهش وزن عجیب رو از دیگر علائمیه که وجود اونا رو باید جدی گرفت.

 

 

.

منبع :