اهمیت شستن دستهایتان | بیماری

افراد خیلی زیادی وجود دارن که فکر می کنن شستن دستها به طور تکراری، اتلاف وقته. اما اونا آگاه نیستن از این که دستهای ما میزبان خیلی از باکتریا و ویروسایی هستن که می تونن موجب مریضیای عفونی بشن. واسه اطلاع و آگاهی بیشتر در مورد اهمیت شستن دستها و اینکه چیجوری اون می تونه ما رو از مریضیای جور واجور حفظ کنه، مقاله زیر رو بخونین.
می دونین که شستن منظم دستها لازم ترین عامل واسه حفظ سلامت خوبه؟ هر انسانی در زندگی روزمره خود در تماس با میکروبها و باکتریا هستش. این میکرو ارگانیسمای مضر در هر جایی در دور و بر ما مثل دستگیره در، شیر، کلید برق، نرده پله و چیزای دیگه ای به جز اینا هستن. مردم اینجور چیزایی رو هنگام انجام کار عادی و روتین خود بدون این که در مورد اونا خیلی فکر کنن لمس می کنن و با همون دستها صورت خود، چشماشون و بینی رو لمس می کنن و بعضی وقتا غذا هم می خورن. هنگام انجام اینجور کارایی میکروبها و باکتریا به درون بدن ما می رن و موجب مریضیای جور واجور می شن. در نتیجه واسه هممون مهمه که روشای درست رو واسه پیروی بدونیم و اونا رو آموزش بدیم تا منتهی به سبک زندگی سالم بشیم.

اهمیت شستن دستها :

به چه دلیل اون مهمه؟

مهم ترین فایده اون، اینه که از آلوده شدن خود به تعدادی از مریضیای خطرناک جلوگیری می کنین. مردمی که نسبت به شستن دستان خود مراقب نیستن خطر بالای گرفتن سرما خوردگی و یا آنفولانزا رو دارن. نشستن دستها توانایی این رو داره که دلیل مریضیای روده ای و معده ای و اسهال شه که می تونه به کل خونواده سرایت کنه. دیده شده که شستن دستها به روشای نادرست و یا نشستن اونا می تونه موجب ذات الریه در افراد سن بالا و آدمایی شه که مریضیای طولانی در اونا تشخیص داده شده.

روش درست واسه انجام دادن اون :

خیلی از مردم نمی دونن که چیجوری دستهای خود رو به درستی بشورن. تمیز کردن دستها فقط به این معنی نیس که روی کف دستان خود آب بریزین. اون باید خیلی به دقت و با جزئیات انجام شه. در کنار آب گرم، لازم ترین چیزی که واسه شستن دستان شما لازمه صابونه.
 اول دستان خود رو با آب مرطوب کنین و بعد اونا رو با صابون بپوشونین و به طور کامل مالش بدین تا این که صابون به هر دو طرف دستان شما تا مچ و بین انگشتانتون برسه. بعد صابون رو با آب بشورید و با یه هوله و یا دستمال کاغذی اونا رو خشک کنین.
 روش دیگری که میشه وقتی آب یا صابون وجود نداره استفاده کرد ساختن یه ضد عفونی کننده براساس الکله. به اندازه نخود فرنگی ضد عفونی کننده روی کف دست خود بذارین و اونو در کل دست خود پخش کنین تا این که خشک شه.
 پاک کردن دست با پاک کننده های ضد میکروبی و یا مایع دستشویی هم یه روش خوب واسه حفظ دستان تمیزه.

چه موقع دستان خود رو بشورید :

واسه جلوگیری از آسیبای نشستن دستانتون لازمه که شما بدونین چه موقع شستن دستانتون شدیدا مهمه.
 بعد از بیرون اومدن از دستشویی در خونه و یا هر محل عمومی
 بعد از ملاقات مریض در بیمارستان
 قبل و بعد از خوردن غذا
 قبل و بعد از این که کسی شروع به پختن غذا بکنه مخصوصا گوشت، ماهی، مرغ
 بعد از تعویض پوشک بچه
 بعد از لمس حیوانات خونگی و یا تمیز کردن مدفوع اونا
 قبل از تماس با کودکان و بچه های کوچیک
 موقع قرار دادن و یا برداشتن لنزهای طبی
 قبل و بعد از لمس جاهای آسیب دیده و تعویض پانسمان زخم
 بعد از جمع آوری و بیرون گذاشتن زباله
 بعد از عطسه کردن، سرفه کردن و تمیز کردن بینی
دونستن اهمیت شستن دستها به شما در جلوگیری از مریضیای عفونی کمک می کنه. آدمایی که در بیمارستان و دیگه بخشای سلامت کار می کنن مجبورند کنترل جدی در مورد بهداشت داشته باشن و باید یاد بگیرن و به روش درست به بقیه آموزش بدن. اما، هرکی باید به خاطر داشته باشه که حتی در خونه هم می تونیم به وسیله مریضیا به خاطر باکتری آلوده شیم. پس واسه هممون لازمه که روش درست رو به خونواده مخصوصا کودکان خود آموزش بدیم. کودکان دوست دارن که با گل و ماسه که شامل خیلی از میکروبا هستش، بازی کنن. با آموزش به کودکان خود در مورد اهمیت شستن درست دستها، شما قدم خیلی حیاتی و نیاز به سمت زندگی سالم برخواهید داشت.

منبع : راسخون

منبع :