اهمیت سلامت چشم ها مهم ترین حس انسان | بیماری

: اهمیت سلامت چشم ها مهم ترین حس آدم

: اهمیت سلامت چشما مهم ترین حس آدم 

چشما مهم ترین حواس پنجگانه آدم هستن و واسه سلامت اونا باید تلاش کرد تا همیشه بینایی عالی داشته باشیم. همه اعضای بدن با تغییرات یهویی خود، در تلاش واسه نشون دادن وجود مشکل یا مریضی هستن. چشم هم یکی از همین بخش هاست. به طور مثال اگه چشماتون دایم گل مژه زده و به مدت طولانی هم باقی می مونه، حتما باید به دکتر مراجعه کنین چون می تونه نشونه وجود سرطان در غدهای چربی باشه.

 

گل مژه پایدار

گل مژه روی پلک چشم ایجاد میشه و یه غده ملتهب و کوچکه که درد و خارش داره. دلیل ایجاد گل مژه، بسته شدن غدهای چربیه و عموما هم در عرض چند روز از بین میره. اما اگه این مشکل به مدت طولانی تری ادامه داشت، می تونه نشونه یه مریضی جدی باشه.

 

 

ریختن ابروها

ریختن موهای ابرو می تونه دلایل زیادی داشته باشه از بالارفتن سن گرفته تا استرس و تغذیه ناجور. اما طاسی منطقه ای (آلوپسیا آره اتا) دلایل دیگری داره که باید مورد بررسی قرار بگیره. البته بد نیس بدونین که این طاسی فقط تو یه دهم جمعیت جهان مشاهده می شه.

 

از احتمالات عادی در مورد ریزش ابروها میشه به کم کاری غده تیروئید اشاره کرد که به از دست دادن موها منجر می شه. اگه احساس می کنین موهای شما در حال کم شدن و ریختن هستن، بهتره یه آزمایش تیروئید بدین.

 

تاری دید

تاری دید رو میشه یکی از بیماریای جهان مدرن به حساب آورد چون در نتیجه استفاده زیادتر از اندازه وسایل الکترونیک و خیره شدن به نمایشگرهای کامپیوتر، موبایل و تبلت ایجاد می شه. به این پدیده، سندرم خشکی چشم می گن. اگه با این مشکل که با قرمزی چشم همراه س، مواجه هستین، پیش دکتر رفته و راه حل مناسب واسه رفع اونو جویا شید.

 

نقطه کور

اگه بعضی وقتا احساس می کنین که در نگاهتون یه نقطه کور وجود داشته و گوشه ای از زاویه دیدتون خراب شده، شاید به وجود میگرن مربوط می شه. مخصوصا اگه این نقطه با خطوط مواج همراه باشه، احتمال اینکه به سردردهای میگرنی دچار باشین، زیاده.

 

چشمای گرد شده

واسه هممون پیش میاد که واسه نمایش واکنشای هیجانی، چشمامون فراخ تر از اون چه هست، می شه. اما این به طور کامل موقتی و ناپایداره. اگه فهمیدین که چشمون شما در بیشتر مواقع به این صورته، احتمال اینکه به بیماریای تیروئید دچار شده باشین، زیاد هستش. این مشکل در نتیجه پرکاری تیروئید ممکنه ظاهر شه.در این حالت فرد توانائی اینکه چشمون خود رو خیلی راحت ببنده رو نداره.

 

زرد شدن چشم

زرد شدن چشما می تونه در نتیجه خوب کار نکردن کبد یا کیسه صفرا یا مشکلات مجاری صفراوی باشه. پس اگه بخش سفید چشمون شما قرمز شدن، اونو حتما در نظر داشته باشین.

 

دید ابری با دیابت

بیماران دیابتی باید خیلی مواظب سلامتی خود باشن. از جمله باید به سلامت چشما و بینائی اشاره کنیم. یکی از مشکلات بینائی دیابتیا، مریضی شبکیه س که در نتیجه آسیب دیدن رگای خونی در بافت حساس به نور شبکیه ایجاد می شه. این مشکل به دید ابری منجر می شه و باید جدی گرفته شه.

 

دوبینی، تاری چشم و از دست دادن بینائی

اگه یهویی احساس کردین که دید خود از کفتون میره، دچار دو بینی شدین یا نگاهتون تار و ابری شده حتما پیگیر موضوع باشین چون اینا رو میشه به عنوان نشونه های سکته یاد کرد.

 

.

منبع :gahar.ir