اهمیت زوج درمانی در رفع اختلافات زناشویی | بیماری

: اهمیت زوج درمانی در رفع اختلافات زناشویی

واسه حل مشکلات زناشویی تون بهتره به زوج درمانی روی بیاروید و به دنبال حل مشکلاتتون بر آیید و اجازه ندین در روابطتون با همسرتون اختلافات شدیدتر و غیرقابل تحمل تری بروز دهد می خوایم به بهترین راه های رفع اختلاف نظرا در روابط زناشویی تون اشاره کنیم

زندگی زناشویی تنش، اختلاف و مشکلات خاص خودشو داره. خیلی از این تنشا طبیعی، قابل کنترل و رفع و مراجعه هستن اما اگه فهمیده باشین همسرتون دچار مشکل اضطرابه چه می کنین؟مشکل اضطراب و هم اینکه مشکل ترس با ترس و نگرانی شدید و غیر قابل کنترل تعریف می شن. کسی که دچار مشکله و نشونه ها و مشکلات مشکل اضطراب رو در خودش تشخیص میده علاوه بر مشکلاتی که این مریضی براش بوجود میاره دچار استرس و نگرانیای به وجود اومده به وسیله تنشای یه رابطه هم می شه. بسیاری اوقات ایجاد یه رابطه درست و درک طرف مقابل در این شرایط سخته. مشکل اضطراب و ترس این ظرفیت رو دارن تا یه رابطه خوب رو خراب کنن.

همونقدر که این مشکل روانی می تونه تاثیر منفی بسازه، بودن و موندن در رابطه سالمی که هر دو نفر با درک این شرایط خاص به هم کمک می کنن، می تونه به درمان کسی که دچار اختلاله کمک کنه.

همه چیز محدود به مریضی اون نیس

کسی که با فرد دچار مشکل ترس در رابطه س فکر میکنه اگه همه تلاش و تمرکز فردی اش رو واسه برآوردن نیازای دیگری بزاره موثرترین و بهترین کار رو کرده اما اولین چیزی که باید به عنوان شریک زندگی یه مریض مشکل ترس به اون توجه کنین مراقبت از خودتونه. این یعنی جدا از اینکه همسرتون یا دوست تون چه مشکلی داره کار و زندگی خودتون رو داشته باشین. روابط اجتماعی تون رو محدود نکنین و به خودتون بپردازید.

این اصلا خودخواهی نیس که به نیازای فردی تون توجه کنین. هرچقدر بیشتر از خودتون مراقبت کنین واسه همسرتون موثرتر هستین. رفتارای همسر و تنشایی که اینجور فردی واسه رابطه درست می کنه باعث می شه کم کم خسته و ضعیف شید. پس از حالا جدا از اینکه همسر یا دوست تون چه مشکلی داره به علاقمندیای خودتون اهمیت بدین؛ ورزش کنین و نیازای طبیعی تون رو برآورده کنین، تکنیکای آروم شدن رو یاد بگیرین و به فکر حمایتای اجتماعی و کمک از بقیه باشین.

همه چیز رو دوش شما نیس

به این توجه کردین که خیلی وقتا، شما تلاش می کنین مسئولیتای شریک و دوست تون رو رو دوش بگیرین؟ یه دلیل مهم اینه که فکر می کنین این روش می تونه به درد بخور باشه. اما در واقع وقتی که شما خودتون رو جانشین همسرتون می کنین، به اون اجازه نمی دین تا راه مدیریت و کنترل ترسا و نگرانی هاش رو یاد بگیره. این وظیفه اونه که بتونه با شرایط خودش کنار بیاد و اونو کنترل و درمان کنه.

وظیفه همسرتون رو بردوش نگیرید. اگه اون تلاش نمی کنه تا این وضعیت رو تغییر بده و از شما توقع داره مسئولیت هاش رو واسه پیشگیری از دردسرهایی که هر بار با اضطراب و نگرانی اش بوجود میاره، بردوش بگیرین باید این نکته رو به خود اون یادآوری کنین. شما به همسرتون کمک بزرگی می کنین اگه اجازه بدین با مشکل خودش روبه رو شه و واسه درمان تلاش کنه.

زوج درمانی یه پیشنهاد جدیه

کسی که دچار مشکل ترس و اضطرابه معمولا از دریافت کمک و درمان دوری می کنه. خیلی از این افراد اصلا قبول نمی کنن که دچار مشکل هستن. این واسه شریک و همراه بسیار ناامید کننده و رو مخه و بعیده در این وضعیت رابطه سالمی وجود داشته باشه. اگه فکر می کنین به هر دلیلی همسرتون حاضر نیس مشکل فردی خودشو قبول کنه خوبه به اون پیشنهاد مشاوره خونواده یا زوج درمانی رو بدین.

مشاور می تونه با توجه شرایط خاص از اون بخواد تا واسه بهبود رابطه، پیشنهادهای اون واسه درمان رو قبول کنه. اگه همسرتون زوج درمانی رو هم قبول نداره حالا وقتیه که خودتون باید کمک بخواین. مشاور می تونه راهکارهای موثر واسه کنار اومدن با این شرایط خاص رو پیشنهاد کنه.

تمرین فراموشی

این که یاد بگیرین چیجوری همسرتون رو ببخشین یکی از راه های کنار اومدن با اینجور مشکلاتی در رابطه س. باید قبول کنین که همسرتون یه بیماره و وقتی که در موقع خشم یا اضطراب بدرفتاری می کنه در واقع در کنترل رفتار ناتوانه. اون اصلا نمی خواد شما رو آزار بده. اینجور آدمایی معمولا به بقیه غر میزنن که به چه دلیل با اونا مدارا نمی کنن و یا به چه دلیل کسی شرایط شون رو درک نمی کنه. خیلی وقتا واسه اینکه بتونین یه قدم مثبت و موثر وردارین لازمه که اول اشتباهاتش رو ببخشین. این مخصوصا وقتی که اون تلاش می کنه تا رفتارش رو کنترل کنه و خودشو درمان کنه لازم تره. بخشیدن یه راه موثر واسه حل خیلی از مشکلات در اینجور رابطه ایه اگه واقعا می خواین به همسر یا دوست تون کمک کنین اونو ببخشین و انگیزه اونو واسه تغییر بیشتر کنین.

همراه باشین

شما با کسی زندگی می کنین که دچار مشکل هراسه. از اون انتظار نداشته باشین به تنهایی با این شرایط کنار بیاد و واسه تغییر تلاش کنه. شما مهم ترین فرد در سیستم حمایتی اون هستین.

کسائی که دچار مشکل ترس هستن بیشتر احساس تنهایی و تنهایی می کنن به خاطر همین ایجاد یه سیستم حمایتی واسه اونا مهمه.

همراه و حامی بودن یعنی بتونین در بخشی از این رابطه به درمان مریضی اون توجه کنین. امکانات و روشای درمانی زیادی واسه این افراد هست. روان درمانی، دارو درمانی و مشاوره متناسب با شدت مشکل موثر هستن. اونو در راه درمان همراهی و تشویق کنین و نشون بدین که چقدر متوجه و مراقب هستین. تلاش نکنین درباره کاری که باید بکنه یا نکنه اعلام نظر کنین؛ اجازه بدین بدون ترس و ترس اضافه مشکل اش رو با شما در میان بزاره.

استرس و مشکلاتی که به دنبال اون ایجاد می شه مهم ترین مشکل زندگی شما هستش. راه درمان و مقابله با استرس اینه که همسرتون یاد بگیره چیجوری باید روزانه با شرایط نگران کننده و اضطراب آور زندگی اش کنار بیاد بدون اینکه تنشای شدید بسازه. اون باید تکنیکای کنترل استرس رو یاد بگیره و فعالیتایی بکنه که به آرامش بیشتر و کاهش اضطراب و نگرانی کمک کنه. شما به عنوان نزدیک ترین فرد به اینجور کسی می تونین در یادگرفتن و تمرین این مهارت ها به اون کمک کنین. تمرینای ریلکسیشن مهم ترین روش واسه کنترل استرسه و واسه تخلیه فشار و ناراحتی به درد بخور هستن. عادی ترین مهارت ها تمرینای نفس عمیق و دقیق شدن و فوکوس کردن وآروم کردن بدنه. هم اینکه ورزش و پرداختن به فعالیتای مورد علاقه و ایجاد روابط صمیمی با دوستان و خونواده واسه خالی کردن انرژی لازمن. در پرداختن به همه این فعالیتا شما می تونین همسرتون رو همراهی کنین و با دخالت در اونا و شریک شدن در این فعالیتا انگیزه بیشتری واسه بهبود ایجاد کنین.

همسرتون رو با ترس هاش رها نکنین. نه طوری رفتار کنین که انگار این نگرانیا طبیعی و واقعی هستن و نه اونا رو رد کنین. اون باید با ترس هاش مواجه شه و واسه مقابله با اونا راهی پیدا کنه و شما کسی هستین که پشتیبانی می کنین.

  ضمیمه خونواده روزنامه اطلاعات

منبع : دکتر سلام

منبع :