اهمیت ریکاوری بدن پس از ورزش | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

از ریکاوری پس از ورزش چقدر اطلاع دارین اهمیت ریکاوری کردن بدن پس از تمرینات ورزشی چیه پیشنهادای مربیان بدنسازی در این مورد چیه

اگه می خواین به بهترین و دلخواه ترین شرایط فیتنس برسین، تموم وقت ورزش کردن، شما رو از این هدف دور می کنه. شاید دور از دلایل به نظر برسه اما ریکاوری، واقعاً بخش جدانشدنی رسیدن به بهترین یافته ها از ورزش کردنه. ریکاوری ً شامل این می شه که به بدن تون فرصت کافی واسه بازیابی انرژی از راه های جورواجور رو بدین تا بتونه ATP ( آدنوزین تری فسفات) که منبع فوری انرژی واسه انقباضات عضلانیه رو دوباره تولید کنه و ً زمان کافی واسه دفع ضایعات متابولیسمی و بازسازی آسیب عضلانی و بقیه بافتا داشته باشه.

دلیلی که در تمرین فراموش می شه

بعضی وقتا ریکاوری به عنوان “متغیر فراموش شده در تمرین” تلقی می شه چون خیلی از برنامه های فیتنس که شامل تمرینات با شدت بالا هم می شن، این اصل مهم رو ندیده می گیرن. خیلی از یافته های و دست آوردهای ورزشی بعد از تمرین رخ میدن، یعنی وقتی که بدن در حال ریکاوری و هماهنگی با فشار مکانیکیه که روی بافت عضله وارد شده یا فشار متابولیسمی که سیستم قلبی و عروقی تون رو تحت اثر قرار داده. بدون ریکاوری لازم، بدن شما نمی تونه به یافته های مطلوب برسه، بدتر این که ممکنه خودتون رو در برابر سندرم تمرین زیادتر از اندازه، آسیب و بقیه مشکلات فیزیولوژیکی  بذارین.

البته این بدون معنی نیس که باید روی کاناپه دراز بکشین و کنترل تلویزیون در دست، فقط استراحت کنین. در واقع راه های زیادی واسه ریکاوری بین جلسات ورزشی هست. محققان می گن در مورد خیلی از راه های ورزشی ریکاوری فعال (ادامه تمرین با شدت پایین تر)، مؤثرتر از ریکاوری غیرفعال (استراحت کامل) است. ریکاوری فعال به دفع اسید لاکتیک اضافی از بدن کمک کرده و جریان خون و گردش اکسیژن رو در عضلات خسته و بقیه بخشای بدن زیاد می کنه.

فواید ریکاوری چیه؟

شما موقع فعالیت ورزشی هم ذخایر انرژی بدن تون کم میشه، هم دچار آسیب و تخریبای در بافت عضلات میشین، در جریان ریکاوری ذخایر انرژی بازسازی می شه، بافتای آسیب دیده بازسازی و رشد عضله هم انجام می شه.

چه نوع ریکاوری؟

شاید تصور بر این باشه ریکاوری فقط به معنی استراحت بعد از ورزش است اما اینطور نیس. حتی استراحت بین ستای تمرین هم ریکاوریه که در اون ذخایر انرژی عضلات بازسازی می شه. نوع دیگه ریکاوری بعد تمرینه که می تونه به صورت فعال و غیر فعال انجام شه؛ حتی این روش واسه استراحتای کوتاه مدت بین تمرین هم می تونه انجام شه.

اما نوع دیگه ریکاوری استراحتای طولانیه که بعد از یه دوره تمرینی پر فشار، ورزشکار به مدت چند روز یا یه هفته استراحت می کنه. این مورد واسه جلوگیری از بیش تمرینی لازمه.

چه وقتی چه نوع ریکاوری لازمه؟

تمرینای با شدت بالا مانند دوِ سرعت یا تپه نوردی سخت و شدید باید ریکاوری تناوبی فعال رو به همراه داشته باشن (کلا ۲ تا ۴ دقیقه )، یعنی مثلاً با مقاومت پایین فعالیت رو ادامه بدین تا بدن و ذهن تون فرصت به دست آوردن انرژی دوباره رو داشته باشه. بهترین اندازه زمان گذشته در ریکاوری بستگی به فاکتورهای زیادی داره، که شامل شدت تمرینات کلی و سطح فیتنس داره.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه Castilla-La Mancha در اسپانیا انجام شد، نشون داد در میان رکاب زنایی که سطح فیتنس شون متوسطه، ریکاوریای متناوب طولانی تر با شدت پایین (۶ تا ۹ دقیقه) به دفع جمع شدن اسید لاکتیک تولید شده به واسطه رکاب زدنای تند و شدید، بیشتر کمک می کنن تا ریکاوریای متناوب با شدتای بالاتر در مدت کوتاه تر و در مورد رکاب زنایی که در سطح پیشرفته تری قرار دارن، ریکاوریای متناوب کوتاه مدت تر، مفیدتر هستن.

ریکاوری تون رو تکمیل کنین

داشتن تغذیه خوب و آب رسانی کافی به بدن و داشتن خواب مناسب و کافی هم در کمک به بدن واسه ریکاوری از تمرینات شدید نقش داره. تموم این روش ها واسه مراقبت دقیق و لازم بدن هستن تا خیز بعدی رو در جهت فیتنس وردارین و واسه تمرینات آینده خوب آماده شید. یعنی دیگه، پیوسته شدید تمرین کردن اشتباهه. بعضی وقتا لازمه دنده عوض کنین! اینجوری، تمرینات می تونن قدرت و ایستادگی، ورزیدگی و کارکرد شما رو پیشرفت بدن.

 مجله علم ورزش – هدی بانکی

منبع :