اهمیت رنگ عینک آفتابگیر | بیماری

: می خوایم در این مطلب به اهمیت و ضرورت انتخاب رنگ عینک آفتابی اشاره کنیم این نوع عینکا چه تاثیراتی روی سلامت بینایی میذارن و در صورت انتخاب ناصحیح چه آسیبایی به سلامتی مون وارد می شه؟

محمد کی پور متخصص اپتومتری اعلام کرد: عینکای آفتابی به عنوان موثرترین فیلتر در برابر اشعه فرابنفش و طول موجای داغون کننده که در درازمدت سلامت شبکه چشم افراد رو تهدید می کنه، حساب می شه اگه  از استانداردهای لازم بهره مند باشن.

ایشون گفت: بدیش اینه غیراستاندارد بودن عینکا با شدید شدن ضریب تابش اشعه های مضر و افزایش اندازه مردمک چشم باعث بروز مریضی چشمی مثل دژنراسیون ماکولا, خشکی چشم ,آب مروارید,، و بیماریای پوستی می شه.

این متخصص اپتومتری با اشاره به این نکته که حتما ارزون یا گرون بودن عینک رو نمیشه ملاک استانداردبودن به حساب آورد، اعلام کرد: دارا بودن یو ایشون ۴۰۰ از شاخص ترین ویژگی عینکای آفتابی هستش که به وسیله دستگاه های یو ایشون متر در مراکز اپتومتری مشخص می شه.

ایشون اضافه کرد : جفت و جور عینک از موسسات معتبر و مراکز اپتومتری می تونه تا حد زیادی نگرانیای حاصل از غیر استاندارد بودن رو مرتفع سازه.

کی پور با بیان اینکه هر رنگی رو نمیشه واسه مشاغل و محیطای جور واجور  انتخاب کرد، گفت: با وجود طیف جور واجور رنگ عینکا، بهترین گزینه واسه اسکی و ورزشای برفی، لنزهای قهوه ای و زرد رنگ و واسه فعالیتای روزمره مثل رانندگی که لازمه تشخیص درست رنگه، لنزهای خاکستری مناسبه و واسه آدمایی که انگار با دریا و ورزشای آبی سروکاردارند عینکای پلاریزه، پیشنهاد می شه.

ایشون اضافه کرد: اندازه عینک به شکلی باشه که حد فاصل ابرو تا زیر گونه ها رو تا حدی واسه پیشگیری از شدید شدن چین و چروک و نازک شدن پوست زیر چشم و افزایش علایم خشکی چشم، بپوشونه.

ایشون گفت: با در نظر گرفتن تابش همیشگی طیف فرابنفش در تموم فصول و حتی در روزای ابری شک نداشته باشین همه افراد در هر رده سنی نیاز به استفاده دائمی از عینکای آفتابی رو دارن.

باشگاه خبرنگاران جوون

منبع :