اهمیت رسیدگی به برخی دندان های عقل | بیماری

 

 بعضی وقتا دندون عقل در قسمت فک آدما به صورت نهفته رشد می کنه و موجب پیدایش مشکلات و دردو ناهنجاری در قسمت فک اونا می شه.که در این مواقع باید خیلی سریع به اون رسیدگی کرد.

یه دندانپزشک در همدان گفت: دندون عقل معمولا چهار عدد بوده که در قسمت خلفی دندونای دیگه می رید و از سن ۱۷ سالگی به بعد ظاهر می شه

دکتر محمدهادی شفق اعلام کرد: دندونای عقل معمولا از نظر مواد معدنی غنی نیستن، دسترسی به اونا واسه انجام بهداشت دهن و دندون سخت تره و مورفولوژی اونا تغییرات فاحشی نسبت به بقیه دندانا داره. اینطوری زودتر از بقیه دندانا دچار پوسیدگی و تخریب می شه.

شفق گفت: بعضی وقتا دندونای عقل در موقع رویش باعث ایجاد التهاب و عفونت می شه که در این شرایط مریض به سختی دهن خود رو باز می کنه.

این دندانپزشک تاکید کرد: بعضی وقتا دندونای عقل در چاله دهن وجود داشته که از همه نظر مثل دندونای مجاور بوده و به طور کامل قابل استفاده س که مانند بقیه دندانا باید نگهداری و مراقبت شه.

ایشون اعلام کرد: اگه دندون عقللی در داخل فک نهفته هستن، بهتره هر چی زودتر درمان شن؛ چراکه در این شرایط درمان موفق تره.

شفق ادامه داد: اگه دندونای نهفته درمان نشن در صورت وارد شدن ضربه به فک احتمال شکستگی فک وجود داشته و ممکنه در بزرگسالی موجب بروز کیستای تکاملی شه و هم اینکه موجب آسیب به دندونای مجاور دور از انتظار نیس.

این دندانپزشک گفت: بعضی وقتا دندون عقل به صورت نیمه نهفته ظاهر می شه؛ طوریکه تاج این دندون مشخص بوده یا روی اون پوششی از بافت نرم لثه هست.

هم اینکه بعضی وقتا دندونای عقل به صورت کامل نهفتهه و با گرفتن عکس از فک به وسیله دکتر معالج تشخیص داده می شه.

ایشون گفت: دندون عقلی که به صورت نیمه نهفته باشه نسبت به دندونای عقل به طور کامل نهفته راحت تر درمان می شن.

ایسنا

 

منبع : hidoctor.ir