اهمیت رابطه زناشویی در دوران سالمندی | سالمندان

مجموعه: دوران سالمندی

اهمیت رابطه زناشویی در دوران سالمندی

باید به مشکل در میل جنسی در هر فردی توجه شه،حتی اگه مریض سن و سال دار باشه

 

خیلی از ما فکر می کنیم که سالمندان تمایلی به ایجاد روابط زناشویی ندارن یا میل جنسی در اونا کم شده. البته تا اندازه ای این تفکر درسته و سالمندان هم به اینکه تمایلات جنسی شون نسبت به دوران جوونی کم شده، اقرار دارن ولی بدون معنا نیس که میل جنسی در اونا به طور کامل از بین رفته.
میل جنسی در همه آدما پدیده ای طبیعیه و باید به مشکل در اون توجه شه،حتی اگه مریض سن و سال دار باشه. هرچند رابطه زن و مرد در دوران سالمندی جنبه جنسی نداره و بیشتر روابط عاطفی و وابستگی بین اونا مطرحه ولی داشتن رابطه عاطفی و زناشویی خوب در تحکیم رابطه بین زن و مرد و داشتن احساس خوب موثره.
دلیل کاهش میل جنسی زنان سن و سال دار
در خانوما قطع فعالیت غدد جنسی، روند سریع تری داره. درواقع، دوران باروری ه پایان می رسه و تخمک گذاری و تولید هورمونای زنونه به اسمای استروژن و پروژسترون به طور کامل قطع می شه. یائسگی کامل حدود ۱ تا ۲ سال زمان میبره و معمولا در سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی اتفاق میفته. تقریبا همه زنان علائم به وجود اومده به وسیله یائسگی رو با گرگرفتگی، بی حوصلگی و خشکی واژن تجربه می کنن که تا متی باعث آزار اونا می شه.
تعداد بسیار خیلی از اونا هنگام ورود به مرحله یائسگی دست کم یکی دو بار به کارشناسان زنان مراجعه می کنن. خشکی واژن یکی از مهم ترین دلایلیه که باعث از دست رفتن تمایل زن به ایجاد رابطه زناشویی می شه. هورمونای زنونه دیواره واژن رو مرطوب نگه می دارن و وقتی وجود دارا باشن، واژن خشک و ایجاد رابطه زناشویی دردناک می شه. تحریک پذیری هنگام این رابطه هم کمتر خواهدشد. واسه همینه که زنان یائسه تمایل چندانی به ایجاد روابط زناشویی ندارن.
دلیل کاهش میل جنسی در مردان سن و سال دار
در مردان کاهش میل جنسی روندی خیلی کم کم تر داره و تقریبا از دور و حوش ۴۰ سالگی شروع می شه و با افزایش سن هم شدت بیشتری پیدا می کنه ولی در مردان امکان باروری بازم هست.
در مردان هم مشکلی به نام یائسگی مردونه هست و سطح هورمون تستوسترون خونشون کم میشه. قاعدتا این کاهش باید خیلی کم کم و نامحسوس باشه ولی در بعضی از مردان کاهش زیاده و باعث می شه نتونن رابطه زناشویی موفقی دارا باشن.
ضعف سالمندان در بیان مشکلات جنسی
سالمندان ممکنه از صحبت درباره کاهش میل جنسی، احساس شرمساری کنن و درصدد رفع اون برنیان و حتی به دکتر مراجعه نکنن. در حالی که اونا هم به ایجاد رابطه زناشویی نیاز دارن و واسه مشکلات پیش اومده میشه راه حلی یافت کرد. آموزشایی هست که می تونه رابطه زناشویی رو بهتر کنه. رابطه زناشویی در سالمندان نباید قطع شه چون دلیلی در حفظ روحیه اوناس.

 

تغذیه سالمندان باید سالم و مناسب باشه

 

چیکار میشه کرد؟
• خانوما می تونن از ژلای مخصوص لوبریکانت یا لغزنده کننده و بعضی وقتا هم از کرمای موضعی هورمونی استفاده کنن. این ژلا خیلی خشکی واژن رو کم می کنه.
• مردان می تونن با آموزشای خاصی طول مدت نعوظ رو بیشتر کنن.
•  هرچه رابطه زناشویی در مردان بیشتر باشه، احتمال مشکلات نعوظ کمتر می شه.
• وقتی سالمندی به دکتر مراجعه می کنه، حتما باید درباره رابطه زناشویی با همسرش سوالایی پرسیده شه. این نیاز طبیعی رو نمیشه ازش سرسری رد شد.

 

• تغذیه سالمندان باید سالم و مناسب باشه.
• بعضی وقتا سالمندان مرد خواهان به کار گیری داروهای تقویت کننده قوای جنسی هستن. به کار گیری این داروها مجازه ولی سالمندانی که دچار بیماریای زمینه ای مانند قلبی- ریوی هستن، حتما باید با احتیاط باشن و اصلا بدون نظر دکتر از اینجور داروهایی استفاده نکنن. مردانی که دیابت دارن هم دچار مشکل نعوظ می شن. مریضی دیابت احتمال آسیبای عصبی و عروقی رو بالا می بره. برگردوندن قوای جنسی در این افراد نیازمند کنترل دقیق مریضی دیابته.
رابطه عاطفی از رابطه زناشویی مهم تره
 داشتن روابط خوب زناشویی رابطه بین زن و شوهر رو قوی تر می کنه ولی نبود رابطه زناشویی در سالمندان، در مقایسه با جوانان، کمتر باعث اختلاف می شه. عاطفه، احساس نیاز و وابستگیه که دو سن و سال دار رو در کنار هم نگه می داره و روابط رو محکم تر می کنه.

 

تاثیر منفی چاقی بر رابطه زناشویی
دکتر نیستانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: کمبود مواد غذایی نقش چندانی در کاهش میل جنسی در جوانان یا سالمندان نداره. هرچند محققان سلنیوم و روی رو موثر دونسته ان ولی خیلی ثابت شده نیس. شاید یکی از مهم ترین مشکلات تغذیه ای موثر در میل جنسی، چاقی باشه.
چاقی در مردان با تغییرهایی که در سطح هورمونای مردونه بوجود میاره، باعث ناتوانی جنسی مثل مشکل در نعوظ و انزال زودرس و… می شه. البته ناتوانی جنسی به وجود اومده به وسیله چاقی ارتباطی به سن نداره و افراد جوون و سن بالا چاق دیر یا زود درگیر این موضوع میشن. وقتی مردان چاق دچار ناتوانی جنسی می شن، اول اعتماد به نفس خود رو از دست میدن و رابطه زناشویی براشون به یه عامل اضطراب آور تبدیل می شه. اضطراب هم احتمال شکست رو در ایجاد روابط زناشویی بالا می بره.
چاقی در خانوما هم باعث بروز اختلالاتی در ایجاد روابط زناشویی می شه. تغییرات فیزیولوژیکی که باعث کاهش میل جنسی می شه، از یه سو و مشکلات طبیعی چاقی در زنان از طرف دیگه تاثیر منفی در ایجاد رابطه زناشویی میذاره. علاوه بر این، احتمال دچار شدن به عفونتای واژینال در خانمای چاق بیشتره که ایجاد روابط زناشویی رو سخت تر می کنه.
به خاطر همین خانوما و آقایون باید از همون دوران جوونی نسبت به وزن خود حساس باشن و از چاق شدن جلوگیری کنن. بدیش اینه خیلی از مشکلات ایجادشده در بدن انگار با وزن افراد در رابطه هستن. از همون دوران کودکی باید کودک رو به خوردن غذاهای به درد بخور عادت داد. غذاهای خوب گردش خون مناسبی در بدن برقرار می کنه و یادمون باشه ایجاد رابطه زناشویی خوب به ایجاد جریان گردش خون و سالم بودن سیستم عصبی وابسته. فعالیت بدنی و ورزش در همه سنین و حتی سنین بالا توده ماهیچه ای مطلوبی بوجود میاره. توده ماهیچه ای و فیزیک خوب هم نقش مهمی در سرخوشی و شادی آدما داره. عوامل عصبی و روانی هم نقش مهمی در ایجاد رابطه زناشویی موفق دارن.

 .

منبع :