اهمیت دهانشویه ها برای سلامتی دندان ! | بیماری

: اهمیت دهانشویها واسه سلامتی دندون !

:  

 

اهمیت دهانشویها و نقش این فرآورده ها در مورد ارتقای بهداشت و سلامت دهن و دندون، وقتی واسه شما مشخص می شه که بدونین در آمریکا هرساله بیشتر از ۷۰ میلیارد دلار صرف خدمات دندونپزشکی می شه.

پس اگه واسه زیبایی و سلامت دندون خود ارزش قائلید و نمی خواهید سرمایه خود رو در مطب دندونپزشکی خرج کنین، حتما دهانشویه رو به فهرست لوازم بهداشتی خود اضافه کنین.

کارکرد و ویژگیای دهانشویه با در نظر گرفتن نوع اون مختلفه. یه گروه دهانشویها خوشبوکننده س که واسه رفع بوی بد دهن و ایجاد تازگی استفاده می شه و اثر درمانی چندانی نداره.

گروه دیگه علاوه بر دارا بودن خاصیت خوشبوکنندگی نقش ضدپوسیدگی داره و به دلیل داشتن سدیم فلوراید نقش مهمی در پیشگیری از فساد دندونا اجرا می کنه.

یافته های یه تحقیق روی کودکان یه مدرسه نشون داده که مصرف منظم و همیشگی این فرآورده ها به مدت دو تا سه هفته، در جلوگیری از پوسیدگی دندون ها ۲۰ تا ۴۰ درصد مفیدتر از خمیر دندونای فلورایدداره.

نوع دیگری از دهانشویها به دلیل وجود ترکیبات ضد جرم در فرمولاسیون اونا، در صورت استفاده منظم پس از سه ماه می تونه جرم دندون رو به اندازه ۳۵ درصد کم کنه.

یه دسته هم ضدباکتریه و واسه درمان مریضیای لثه و هم پس از جراحیای دهن واسه ضد عفونی کردن استفاده می شه.

از طرف دیگه با تموم فوایدی که گفته شد این فرآورده ها هیچ گاه جانشینی واسه مسواک و نخ دندون نیس، بلکه به عنوان مکمل واسه سلامتی دهن و دندون کاربرد داره.

واسه مصرف دهانشویه، بعد از مسواک زدن پنج سی سی از اونو داخل دهن به مدت یه دقیقه غرغره و دست کم نیم ساعت از خوردن و شست وشوی دهن دوری کنین البته به کار گیری این اجناس در کودکان زیر شش سال ممنوعه و واسه کودکان بالای شش سال هم باید با مشورت دندانپزشک و تحت نظارت کامل والدین صورت گیرد و دقت شه که کودک محلول رو حتما بیرون ریخته و قورت نده، چون بلعیدن اون موجب تهوع، استفراغ و دردهای شکمی می شه.

استفاده از دهانشویه یه یا دو بار در هفته کافیه، چون زیاده روی در مصرف این فرآورده ممکنه عوارضی مثل کاهش کلسیم سطحی دندون، تغییر رنگ دندون و ایجاد آلرژی به همراه داشته باشه.

اگه به هر دلیلی دسترسی به دهانشویه ندارین، خودتون می تونید نوع خونگی اون رو جفت و جور کنین که شکلای جور واجور اونو در شماره های بعدی میگیم.

.

منبع :