اهمیت تولید آبلیمو و مصرف آن در جامعه | بیماری

:  

آب لیموترش چیجوری باید نگهداری شه واسه پیشگیری از فساد آبلیمو از چه روشی می تونیم کمک بگیریم نگهداری لیموترش و آبلیموی تازه همراه با حفظ خاصیتای اون چیجوری امکانپذیر هستش بهتره مصرف لیموترش رو گسترش کنیم و در میان مردم درباره استفاده و دریافت خاصیتای اون اطلاع رسانی کنیم البته اهمیت رعایت اصول بهداشتی واسه جفت و جور آبلیمو بسیار مهم و مهمه .

در حالی که در هفته های پایانی برداشت لیموترش از باغای کشور هستیم، مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت کشاورزی از تولید حدود ۵۰۰ هزار تنی لیموترش خبر داد و گفت: مردم واسه نگهداری آبلیمو و جلوگیری از فسادپذیری اون، پیشنهادای بهداشتی رو رعایت کنن.

ابوالقاسم حسن پور در گفت وگو  اعلام کرد: براساس برآورده های انجام شده امسال ۴۸۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تن لیموترش در کشور تولید می شه که قسمت بزرگی از اون محقق شده و بخشی از اونم در استان فارس و شهرستانای جهرم، مبارک آباد، کازرون و چیزای دیگه ای به جز اینا بازم ادامه داره.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که سطح زیرکشت باغات لیموترش در سال گذشته حدود ۴۲ هزار هکتار بود که به حدود ۳۰ هزار هکتار رسیده، اضافه کرد: براساس برنامه ریزیای انجام شده سطح زیر کشت باغات لیموترش در مناطقی که آفت جاروک جادوگر لیموترش وجود نداشته باشه پیشرفت پیدا می کنه که میشه به باغای احداث شده در استان بوشهر، فارس و چیزای دیگه ای به جز اینا اشاره کرد و اونقدر درخواست واسه ساخته شدن باغ زیاده که با محدودیت نهال مناسب، استاندارد و گواهی شده مواجه هستیم، چون که هر نهالی اجازه کشت پیدا نمی کنه.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی درباره عوامل شناسایی و نگهداری لیموترش و آبلیموی تازه اعلام کرد: پیشنهاد می شه مردم آبلیموی تازه رو در ظرفای شیشه ای و نه یه بار مصرف پلاستیکی به صورت به طور کامل سر پر و با کمی روغن زیتون نگهداری کنن و در صورت امکان ظرفای کوچیکی رو انتخاب کنن که مدت کمی از باز شدن در این بطریا و مصرف اون نگذشته باشه. هم اینکه ظروف شیشه ای بهتره تیره باشه و در جای خشک و تاریک نگهداری شه.

حسن پور ادامه داد: مصرف لیموترش در ایران به چند دلیل زیاد شده که میشه به افزایش جمعیت، افزایش اندازه مصرف فست فود، فرهنگ سازی و گسترش مصرف لیموترش به خاطر خواص ضد سرطانی از طرف شبکه های اجتماعی و تمایل مردم واسه تامین لیموترش و آبلیموی تازه مصرف سالیانه خود از جمله این عوامله.

ایشون هم اینکه در مورد وضعیت آفت جاروک جادوگر لیموترش در باغای کشور گفت: تا حدود زیادی آفات کنترل شده تا از حالت طغیانی دور باشه، هرچند خیلی از درختان آلوده هم به این آفت حذف شدن و علیه منتقل کننده این آفت مقابله های شیمیایی و غیرشیمیایی در حال اجراست.

سلامانه

.

منبع : hidoctor.ir