اهمیت تنظیم بودن چربی خون | بیماری

: اهمیت تنظیم بودن چربی خون

درمورد بالرفتن و کاهش یا افزایش چربی خون بدن خود و آسیبا و عارضه های مربوط به هرکدوم چقدر اطلاع دارین چربی خون باید تنظیم باشه و در حد نرمال بمونه چون واسه بدن می تونه مشکل ساز باشه بهتره در مورد ان بیشتر دقت کنین

 به دنبال تلاش محققان قراره تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس واکسن پیشگیری از کلسترول یا چربی بالای خون به بازار عرضه شه اتفاقی که اگه محقق شه، چشم انداز روشن و بزرگی در میدون سلامت افراد هستش و به نوبه خود، از آمار بالای مبتلایان بیماریای قلبی و عروقی به طور قابل توجه ای کم می کنه.
دکتر علیرضا استقامتی، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در تحلیل این خبر به میگه: بیشتر نزدیک به اتفاق تحقیقات انجام شده در مدلای حیوونی مانند موش و خرگوش بوده و هنوز تحقیقات انسانی در این باره گزارش نشده و کاربرد بالینی نداره، اما باتوجه به شروع تحقیقات پیش بالینی میشه چشم انداز جدیدی در این مورد تصور کرد . هنوز تا استفاده بالینی از اون، راهی بسیار طولانی در پیشه.

به گفته این متخصص غدد، افزایش چربی و بالا بودن کلسترول یا بالا بودن تری گلیسیرید خون گاه به شکل فامیلی و از راه ژنا منتقل می شه، ولی چاقی و کم تحرکی هم می تونه دلیل افزایش اندازه تری گلیسیرید خون و کاهش کلسترول خوب خون بشه. هم اینکه تغذیه ناجور و مصرف غذاهای پر چرب یا پر کالری می تونه دلیل افزایش چربی خون شه.

به چه دلیل چربی خون بالا میره؟

کلسترول یکی از چربیای موجود در خون همه ماست که در ساخته شدن خیلی از هورمونا نقش داره و از اجزای مهم جدار سلول هاست. یعنی وجود کلسترول در خون واسه سلامت آدما لازمه.

دکتر استقامتی با اشاره به این که در خیلی از بیماریا یا به دنبال مصرف بعضی داروها ممکنه کلسترول خون زیاد شه، توضیح میده: بالا بودن کلسترول خون می تونه فامیلی و ژنتیک باشه و بیماریای جور واجور مانند کم کاری تیروئید، دیابت، مریضی پیشرفته کبدی و کلیوی و مریضی کوشینگ (افزایش ترشح هورمونای بخش قشری غده فوق کلیوی رو کوشینگ می گن) از دلیلای مهم ثانویه افزایش کلسترول خون حساب می شن.

چربی خون بالا همیشه علامت نداره

افزایش کلسترول در بیشتر افراد علامت خاصی ایجاد نمی کنه و افزایش کلسترول به رسوب اون در جدار رگا و در نتیجه سفتی رگای بدن و در آخر انسداد اونا منجر می شه.

دکتر استقامتی با تاکید بر مطالب فوق میگه: اگه کلسترول بالا دلیل انسداد رگ های کرونر قلب شه، فرد گرفتار دچار حمله یا سکته قلبی می شه . از طرف دیگه، بسته شدن رگای مغز دلیل سکته مغزی می شه و اگه این افزایش کلسترول باعث تنگی و بسته شدن رگای انداما شه به لنگیدن و درد بین راه رفتن میرسه.

ایشون اضافه می کنه: واسه ایجاد این مشکلات، بالا بودن چربی خون باید چندین سال وجود داشته باشه، چون که در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی کنه. البته در فرمای فامیلی و ارثی که کلسترول خون بسیار بالا و در حد پانصد تا هزار میلی گرمه، فرد گرفتار ممکنه در دهه اول یا دوم زندگی دچار سکته قلبی یا مغزی بشه.

شما بیشتر در خطرید

چه کسائی و به چه دلایلی از نظر دچار شدن به چربی خون بالا بیشتر در خطر هستن؟

این فوق تخصص غدد جواب میده: از مهم ترین بیماریایی که دلیل افزایش چربی خون می شه، مریضی دیابت است که به دلیل کارکرد بعضی آنزیما به وجود اومده به وسیله خود مریضی دیابت، چربی خون زیاد می شه، یا در آدمایی که گرفتار به کم کاری تیروئید هستن به دلیل نداشتن سوخت و ساز مناسب چربی خون، سطح کلسترول زیاد می شه . در مریضایی که مشکل پیشرفته کلیوی یا کبدی دارن به دلایل زیاد تولید کلسترول در بدن زیاد می شه و دچار مشکلات به وجود اومده به وسیله اون می شن. البته بیماریای نادر یا مصرف بعضی داروها مثل کورتون یا بعضی داروهای ضد فشار خون می تونه عامل افزایش کلسترول خون باشه.

کلسترول بالا رو پس بزنین

ورزش نقش زیادی در کاهش کلسترول بد نداره، ولی دلیل کاهش تری گلیسیرید خون و افزایش اندازه کلسترول خوب خون می شه و به خاطر این به همه افراد پیشنهاد می شه.

دکتر استقامتی تاکید می کنه: رژیم غذایی واسه جلوگیری از بالا رفتن چربی خون، شامل کاهش مصرف چربی حیوونی، لبنیات پرچرب، چربی گوشت و پوست مرغ و احشای گوسفند و شکلای جور واجور سسای چرب می شه.

ایشون درباره کنترل چربی خون در افراد گرفتار به کلسترول میگه: واسه کنترل چربی خون میشه از ترکیب رژیم غذایی مناسب، کاهش وزن، ورزش و داروها استفاده کرد و با کاهش چربی خون، خطر مریضی قلبی و عروقی رو کم کرد . البته تصمیم واسه شروع درمان طبی باید واسه افراد جور واجور طبق عوامل خطر مانند وجود مریضی قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون، سیگار کشیدن و سوابق زودرس مریضی قلبی در خونواده، مورد به مورد و زیر نظر دکتر متخصص اجرا شه.
روزنامه جام جم

منبع : دکتر سلام

منبع :