اهمیت تغذیه در پیشگیری از بیماری آلزایمر | تغذیه سالم

اهمیت تغذیه در پیشگیری از مریضی فراموشی

تغذیه

مریضی فراموشی یکی از شایع ترین موارد «نابودی مغز» است. از اونجایی که وراثت و پیری عوامل اصلی بروز این بیماریه، راهی واسه پیشگیری قطعی از اون موجود نیس؛ اما با تغییر روش زندگی میشه عوامل خطر رو کم کرد و در جهت حفظ سلامت مغز کار کرد.

فراموشی

مغز آدم از مهم ترین ارگانای حیاتیه که نقش مهمی در سلامت کل بدن داره. هر چند بیشتر آدما به سلامت اون کمتر توجه می کنن اما مغز مثل بقیه بخشای بدن با افزایش سن و روند پیری تغییر کرده و دچار تحلیل و فرسودگی می شه، اگه واسه حفاظت اون در طول زندگی کاری نکنیم، ممکنه رو به نابودی بره.

ده راه حل پیشگیرانه

تغذیه سالم، فعالیتای ذهنی، فعالیتای اجتماعی، فعالیتای جسمی، آرامش روحی و روانی، جلوگیری از هر گونه ضربه به سر، پیشگیری و درمان به موقع بیماریا، کنترل آلاینده ها، سبک زندگی سالم، معاینات دوره ای. با در نظر گرفتن اهمیت تغذیه مناسب در مورد پیشگیری از مریضی فراموشی در این شماره از نشریه به نقش تغذیه در اون می پردازیم. در شماره های آینده هم به بررسی بقیه راهکارها می پردازیم.

نقش اصلی تغذیه

متأسفانه روش نوین زندگی ما آمیخته با سرعت و راحتی شده اینکه به سراغ غذاهای حاضری و آماده بیرون بریم و یا غذایی رو از فریزر در آورده و در مایکروویو سریع آماده کنیم به مراتب آسون تر از جفت و جور یه غذای سالم و تازه س. اما نباید از یاد برد که جایزه خوردن غذاهای سالم در درازمدت داشتن اندامی متناسب، قلبی سالم و ذهنی شفاف هستش. پس بهتره در تدارک یه برنامه غذایی متعادل و شامل شکلای جور واجور مواد به درد بخور واسه سلامتی و فعالیت مغز از گروه های غذایی جور واجور باشیم.

کربوهیدراتا

ویتامین ای غشاء چربی سلولا رو تأمین و مولکولای مضر رو خنثی و به عنوان فعال ترین ضد اکسایش شناخته می شه و نه فقط در پیشگیری، بلکه در کاهش روند پیشرفت فراموشی مؤثره

منبع انرژی بدن بوده و شامل دو دسته ساده و پیچیده هستن. کربوهیدراتای ساده در بدن به سرعت تجزیه شده و قند و انرژی رو فوراً بالا می برن و به همین نسبت زود افت می کنه. حبوبات، سبزیا، میوه ها از اونجایی که مغز واسه کارکرد خود در بیست و چاری نیاز به اکسیژن و قند کافی داره، وجود کربوهیدراتای پیچیده در برنامه غذایی پیشنهاد می شه. نونای انتخابی بهتره از نوع چاودار و گندم سبوس دار باشه. بیسکویتای کم شیرین و کیکای ساده و نوشیدنیای طبیعی جانشین مواد شیرین گردند. مواد نشاسته ای و برنج هم کمتر مصرف شه.

این بیماران بهتره مصرف آرد، غلات عمل بیاری شده و شکلای جور واجور شیرینیا رو محدود کنن. کربوهیدراتای پیچیده در بدن به آرومی تجزیه شده و قند و انرژی رو به طور دائمی و ثابت در بدن حفظ می کنن.

ویتامینا

پژوهشا نشون دادن، ویتامینای گروه B، مخصوصا B1 ,B6 ,B12 به دلیل اثر در فعالیتای ذهنی و کارکرد مغز در پیشگیری از فراموشی تاثیردارن. تخمه آفتابگردان، ذرت، ماهی، نخود سبز از منابع خوب این ویتامین هستن و در کلم بروکلی، هویج، اسفناج، کدو حلوایی فت و فراوون پیدا میشه. زردچوبه، گل کلم، حبوبات، فندق، بادام و پسته شامل ویتامین B6 هستن. «شیر» بهترین منبع تأمین این ویتامینه که عالی جذب می شه و بعد از اون ماهی و بعد گوشت قرار داره. محققان، ویتامینای E,A,C رو علاوه بر نقشای زیاد در سلامتی، به عنوان بهترین «ضد اکسایش» در سلامت مغز موثر می دونن.

ویتامین ب۶

اینم بگیم که در اثر سوخت و ساز طبیعی بدن، مولکولای بسیار فعال و بی ثباتی با عنوان رادیکالای آزاد به وجود میان که کم کم با اتصال به مولکولای دور و بر خود به مواد مضر تبدیل شده و باعث آسیب به اعضای جور واجور، از جمله مغز می شن. سیستم ایمنی بدن با تولید موادی به نام ضد اکسایش در حذف و دفع این مواد از بدن فعالیت می کنه، اما کم کم و با افزایش سن، قدرت تولید ضد اکسایش کم میشه و لازمه از راه مواد غذایی جبران شه. تخم آفتابگردان، روغن زیتون، تخم کدو حلوایی، کلم پیچ، سبوس گندم، سیب زمینی، پسته، فندق و بادام از منابع خوب ویتامین E هستن. سبزیا (مخصوصا اسفناج) میوه ها، زرده تخم مرغ، روغن ماهی شامل مقادیر کافی ویتامین A هستن. ویتامین C در فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، مرکبات مخصوصا کیوی، زغال اخته، شکلای جور واجور توتا، انگور، تمشک و سیب فت و فراوون پیدا میشه.

پروتئینا

وجود این مواد واسه رشد و بازسازی بافت مغز و انتقال دهنده های پیامای عصبی در بدن لازمه. هرچند در هر وعده غذایی باید مقداری پروتئین مصرف شه، اما زیاده روی در این مورد هم مضره. معمولاً اندازه کم مواد پروتئینی گیاهی و یا حیوونی در هر وعده غذا، مقدار لازم بدن رو تأمین می کنه. گوشت بدون چربی، شکلای جور واجور غذاهای دریایی، مرغ و تخم مرغ، حبوبات و غلات (لوبیا، عدس، نخود)، مواد لبنی کم چرب (شیر و ماست)، بادام. بدن آدم میتونه چربیای اشباع شده رو به مقدار لازم تولید کنه، پس نیاز به دریافت اونا نیس و شاید خوردن مقدار کم اونا کافی باشه. این چربیا در دمای اتاق جامدند.

چربیا

اگه اندازه چربی امگا ۳ هماهنگ نباشه، حتی می تونه ایجاد مشکلات خطرناک کنه؛ پس باید از مصرف خودسرانه مکمل این مواد جدا دوری شه

اسیدهای چرب غیراشباع باید به اندازه متناسب مصرف شن. این چربیا در دمای اتاق مایع ان. چربیای اشباع نشده حیاتی رو با عنوان امگا ۳ و امگا ۶ می شناسیم که حتماً باید از راه منابع غذایی تأمین گردند. غشاء سلولای مغز از چربی درست شده که هم نقش پشتیبانی کننده و هم تسریع کننده انتقالات پیامای عصبی رو رو دوش داره. ۶۰ درصد مغز چربیه؛ پس مصرف موادی که شامل این چربیا باشن، واسه سلامت مغز خوبه. امگا ۳ در گردش خون مغز و اکسیژن رسانی و تغذیه مؤثر اون نقش داره. در صورت کمبود اون، چربیای ناجور در مغز جانشین شده و منتهی به مشکل و فعالیتای ذهنی می گردن. امگا ۶ هم در رشد مغزی و هوش (به خصوص در نوزادان و کودکان) مؤثره. بهترین منابع طبیعی امگا۳: ماهیای آب سرد (ساردین، سالمون، ماهی سفید، آزاد، قزل آلا) ماست، گردو، تخم مرغ. بهترین منابع طبیعی امگا ۶: گوشت و مواد لبنی، اینم بگیم چربی امگا ۶ در شیر مادران به مقدار لازم واسه تأمین سلامت نوزاد هست.

مواد معدنی

از جمله منیزیم، روی، آهن، کلسیم و ید واسه حفظ سلامتی لازم ان، اما منیزیم در فعالیتای مغزی بسیار به درد بخور شناخته شده. این ماده در بهبود سیستم گردش خون و خون رسانی کافی به مغز مؤثره؛ طوری که کمبود اون موجب مشکل در عملیات شناختی و مریضی فراموشی می شه. در صورت کمبود شدید گیجی، هذیون، تشنج و حتی کما اتفاق میفته. کنجد، تخم کدو، اسفناج، انبه، تخم آفتابگردان شامل منیزیم کافی هستن.

منیزیم

چند تا نکته مهم دیگه در تغذیه سالم

خوردن صبحونه، مخصوصا حلوا ارده و گردو جهت بهبود فعالیتای مغزی روزانه خوبه. پرخوری در درازمدت علاوه بر چاقی منتهی به تصلب شرائین مغزی و کاهش قدرت ذهنی می شه. استفاده زیاد از قند و شکر، جذب پروتئین و مواد غذایی رو متوقف و کارکرد مغز رو دچار مشکل می کنه. هر چند کافئین و شکلات تلخ یا شیری واسه تقویت حافظه مؤثر شناخته شدن، اما در مصرف اونا نباید زیاده روی کرد. نوشیدن آب به مقدار هشت لیوان در روز واسه فعل و انفعالات بدن لازمه.

مغز هم مثل بقیه اعضای بدن واسه بهترین کارکرد خود نیاز به مواد غذایی داره.

کربوهیدرات موجود در سیب زمینی واسه تقویت حافظه مؤثره.

اگه اندازه چربی امگا ۳ هماهنگ نباشه، حتی می تونه ایجاد مشکلات خطرناک کنه؛ پس باید از مصرف خودسرانه مکمل این مواد جدا دوری شه.

بهتره از روغنای گیاهی طبیعی و تصفیه شده (روغن زیتون، کانولا، آفتابگردان) استفاده شه.

از غذاهایی که با روغن گیاهی سرخ شدن، اجناس روغنای گیاهی هیدروژنه و غذاهای آماده و سرخ شده دوری شه.

ویتامین B1 (تیامین): این ویتامین در انتقال پیامای عصبی مغز مؤثره.

منیزیم در فعالیتای مغزی بسیار به درد بخور شناخته شده. این ماده در بهبود سیستم گردش خون و خون رسانی کافی به مغز مؤثره؛ طوری که کمبود اون موجب مشکل در عملیات شناختی و مریضی فراموشی می شه

ویتامین B3 (نیاسین): وجود این ویتامین در سلولای عصبی مغز، موجب تقویت اعمال ذهنی می شه.

ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک): نقش این ویتامین در چگونگی حافظه و یادگیریه.

ویتامین B12 (کوبالامین): مهم ترین نوع ویتامین B که در ساخت سلولای عصبی، انتقال پیامای مغزی و فعالیتای ذهنی بسیار مؤثره. بیشتر از یه سوم تحلیل اعمال مغز و پریشونی ذهنی افراد سالخورده به وجود اومده به وسیله کمبود اون هستش. این ویتامین گاه به مقدار کافی وارد بدن می شه، اما به اندازه لازم جذب نمی شه.

ویتامین B6 (پایریدوکسین): این ویتامین در تولید انتقال دهنده های پیامای مغزی و در نتیجه واسه حافظه و اعمال ذهنی لازمه.

ویتامین E: ویتامین ای غشاء چربی سلولا رو تأمین و مولکولای مضر رو خنثی و به عنوان فعال ترین ضد اکسایش شناخته می شه و نه فقط در پیشگیری، بلکه در کاهش روند پیشرفت فراموشی مؤثره.

ویتامین A: در فعالیتای ذهنی و یادگیری نقش داره و جزو ضد اکسایشای مؤثر در مغزه.

ویتامین C: هم به عنوان ضد اکسایش و هم در تولید انتقال دهنده های پیامای عصبی مؤثره. محققان فکر می کنن این ماده مغذی بیان کننده وضعیت ذهنی همه گروه های سنیه و در ضریب هوشی افراد هم اثر داره.

وجود آلومینیوم در بدن راه انتقال منیزیم به مغز رو بسته می کنه. در این مورد پیشنهاد می شه از مصرف ظروف آلومینیومی واسه جفت و جور و نگهداری غذا دوری کنین.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه