اهمیت تغذیه‌ی سالم در کودکان | تغذیه سالم

اهمیت تغذیه سالم در کودکان

چیزی که بچه ها می خورن هم بر سلامت فعلی شون و هم بر سلامت آینده شون موثره. اونا نیازمند یه برنامه غذایی مناسب واسه رشد، سلامتی و شکست دادن مریضیا هستن.

یه برنامه غذایی کامل و مغذی هنگامیه که بچه ها

* انرژی زیاد داشته باشه.

* احساس سرخوشی و تندوتیزی کنن.

* در مدرسه تمرکز کافی داشته باشن.

* کمتر مریض شن.

* پوستی شفاف، چشمانی نورانی و موهایی براق داشته باشن.

تغییر و اصلاح عادات غذایی در بچه ها نه فقط باعث تضمین سلامتی اونا می شه، بلکه بر اخلاق، رفتار و تمرکزشون در مدرسه هم اثر میذاره. مدارسی که به تغذیه دانش آموزان اهمیت میدن تماشاگر رشد بهتر اونا از دید جسمی و روحی و هم موفقیتای پشت سر هم درسیشان هستن. تحقیقی در دانشگاه آکسفورد نشون داد که برنامه غذایی مناسب می تونه در پیشگیری از بعضی مریضیا مانند بیش فعالی، نارساخوانی (مشکل در درک نوشته ها)، اوتیسم (مشکل رشدی در مغز) و بعضی مشکلات روحی– روانی مانند استرس و افسردگی نقش دارای اهمیتی داشته باشه.

هرچه از سنین پایین تر عادات درست غذا خوردن و تمرینات ورزشی به کودک آموزش داده شه بهتره. برخورداری از برنامه ای کامل و مغذی در این سنین به معنی سلامت اون در سالای آینده س. اضافه وزن در دوران نوجوونی احتمال ۷۰ درصد اضافه وزن در بزرگسالی رو داره.

 

شما الگوی اون هستین!

فرزندان عادات غذایی و ورزش کردن رو از والدین یاد می گیرن. تحقیقی در آمریکا نشون داد والدینی که بر برنامه غذایی بچه هاشون نظارت ندارن، بیشتر فرزندانی چاق و یا با اضافه وزن دارن. وزیر بهداشت انگلیس در گزارش هرساله خود در سال ۲۰۰۲ اعلام کرد که چاقی بچه ها بزرگ ترین مشکل جامعه امروزه. بچه ها دوست دارن هر کاری شما می کنین بکنن. پس اگه شما الگوی خوبی واسه اونا باشین اونا تشویق به انجام کارا و عادات خوب می شن. یافته های تحقیقی که در سال ۲۰۰۴ در دانشگاه لندن انجام شد نشون داد هر چی والدین تغذیه بهتری داشته باشن و از میوه ها و سبزیجات بیشتری استفاده کنن، بچه ها هم سالم تر و خنده رو تر هستن، ولی اگه بچه ها بیشتر غذاهای پرچرب، شور و شیرینی جات مصرف کنن، در آینده هم ذائقه شون گرایش بیشتری به مصرف اونا داره و حتی اگه غذاهای تازه تر، میوه ها و سبزیجات خوش عطر و طعم هم به اونا بدین، باز تمایل به سمت همون غذاهای عادت کرده دارن و دیگه شما نمی تونین اونا رو واسه این انتخابشون سرزنش کنین.البته جالبه بدونین که راضی کردن بچه ها واسه دوری از خوردن این چیزها اصلاً کار راحتی نیس، ولی شما باید تموم تلاش خود رو در این باره انجام بدین. یعنی تلاش کنین تا ۸۰ درصد از برنامه غذایی کودکتون رو کنترل کرده و تا ۲۰ درصد اونا رو در خوردن چیزای مورد علاقه شون آزاد بذارین.

 

بچه ها چه می خورن؟

خوردن تنقلات عادتیه که بیشتر بچه ها درزمان روز به اون دچار هستن. طبق یافته های مجمع پزشکی انگلیس در سال ۲۰۰۱، یه چهارم بچه های انگلیسی قبل از رفتن به مدرسه صبحونه ای شامل چیپس و شیرینی جات می خورن و از هر ۵ نوجوون بین ۱۱ تا ۱۶ سال انگلیسی یه نفر اصلاً صبحونهنمی خوره. سازمان غذایی انگلیس در سال ۲۰۰۰ در تحقیقی نشون داد که صبحونه بیشتر بچه های مدرسه ای بین سنین ۴ تا ۱۸ سال شامل نون سفید، چیپس، بیسکویت، سیب زمینی و شکلاته و کمتر از نصف بچه ها تمایل به خوردن سبزیجات تازه دارن.

آموزش داده شه بهتره. برخورداری از برنامه ای کامل و مغذی در این سنین

به معنی سلامت اون در سالای آینده س. اضافه وزن در دوران نوجوونی احتمال

 ۷۰ درصد اضافه وزن در بزرگسالی رو داره

این تحقیق که به نوبه خود یکی از بزرگ ترین تحقیقات انجام شده بود، پس از بررسی برنامه غذایی ۱۷۰۱ کودک به مدت هفت سال اعلام کرد که:

* بچه ها فقط روزانه ۲ نوبت میوه و یا سبزیجات می خورن (خوردن روزانه ۵ نوبت اون پیشنهاد می شه).

* یه کودک از هر ۵ کودک اصلاً میوهنمی خوره.

* بیشتر از درصد بچه ها چربیای اشباع شده می خورن.

* بیشتر بچه ها روزانه ۲ مرتبه بیشترین مقدار نمک رو مصرف می کنن.

* نصف دختران بین سنین ۱۱ تا ۱۸ سال کمبود شدید آهن و منیزیم دارن.

* مصرف شیرینی جات در کودکان بیشتر از مقدار پیشنهاد شده هستش.

و متأسفانه این عادات ناجور تغذیه ای همراه با بی تحرکی، نشستن طولانی مدت در جلوی تلویزیون و بازیای کامپیوتری و استفاده همیشگی از ماشین هستش که شروعیه واسه مشکلات جدی در آینده که نتیجه دریافت کالری زیادتر از اندازه و بی تحرکی، همین چاقیای رو به زیاد شدنه.

 

به چه دلیل باید برنامه غذایی بچه ها رو عوض کرد؟

اگه بچه ها از همین سنین کم عادات غذایی درست و برنامه ورزشی مناسبی داشته باشن، احتمال سلامتی و تندرستی اونا در آینده زیاد می شه. بچهایی که سبزیجات و میوه های تازه مصرف می کنن و فعالیت هم دارن (تا مدرسه شون هم پیاده می رن)، در آینده خوردن غذاهای سالم و جنب و جوش داشتن بخش جداناپذیری از زندگی شون می شه. به همین ترتیب کسائی که عادت به مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری دارن و ساعتا رو پای تلویزیون و بازیای کامپیوتری می گذرونن سالای آینده زندگی اونا هم به همین راه بوده و دچار مشکلات فراوون می شن.

حال، نکته مهم اینجاس که ریشه بیشتر مریضیای بزرگسالان مانند گرفتگی عروق، ناراحتیای قلبی و دیابت در همون سالای کودکیه. در بچه های ۱۰ ساله ای که اضافه وزن دارن، میشه گرفتگی شریانا و فشارخون بالا رو پیش بینی کرد، و اما خبر خوب اینه که اگه حالا تصمیم به تغییر رژیم غذایی فرزندانتان گرفتین و اونا رو تشویق به فعالیتای جورواجور می کنین، می تونین از بروز بعضی مریضیا در آینده پیشگیری کنین.

 

یه رژیم متعادل چیه؟

برنامه غذایی متعادل به معنی خوردن شکلای جور واجور مختلفی از غذاهاست. رژیم غذایی بچتون باید تموم مواد مغذی لازم واسه یه رشد خوب و سالم رو تأمین کنه. یه برنامه غذایی کامل شامل اندازه مناسبی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامینا و مواد معدنیه.

 

مواد مغذی لازم واسه بچه ها:

 

نوع مواد غذایی

تعداد واحد روزانه

غذا

اندازه یه واحد واسه بچه های ۵ تا ۸ سال

اندازه یه واحد واسه بچه های ۹ تا ۱۲ سال

سبزیجات

۳ واحد

برو کلی گل کلم

هویج

نخود فرنگی

بقیه سبزیجات

گوجه فرنگی

۲-۱ گلچه

۱ عدد کوچیک

۲ قاشق سوپ خوری

۳ عدد گوجه فرنگی کوچیک

۳-۲ گلچه

۱ عدد

۳ قاشق سوپ خوری

۳ قاشق سوپ خوری

۵ عدد گوجه فرنگی کوچیک

میوه

۲ واحد

سیب گلابی هلو موز

آلو کیوی

توت فرنگی

انگور

کمپوت میوه

آب میوه

۱ عدد کوچیک

۱ عدد از یکی از اونا

۶ عدد

۱۲-۸ عدد

۲ قاشق سوپ خوری

۱ لیوان کوچیک

۱ عدد متوسط

۲-۱ عدد

۱۰-۸ عدد

۱۶-۱۲ عدد

۳ قاشق سوپ خوری

۱ لیوان متوسط

غلات و سیب زمینی

۶-۴ واحد

نون

پاستا یا برنج

کورن فلکس صبحونه

سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

۱ برش کوچیک

۳ قاشق سوپ خوری

۳ قاشق سوپ خوری

۱ عدد کوچیک

۱ برش

۴ قاشق سوپ خوری

۴ قاشق سوپ خوری

۱ عدد

غذاهای کلسیم دار

۲ واحد

شیر و یا شیر سویا

پنیر

ماست

۱ پیمانه

۴ بند انگشت

۱ ظرف کوچیک

۱ پیمانه متوسط

۴ بند انگشت

۱ ظرف کوچیک

غذاهای پروتئین دار

۲ واحد

گوشت بدون چربی

ماهی

تخم مرغ

عدس و لوبیا

۱ برش (۴۰ گرم)

نصف فیله

۱ عدد

۲ قاشق سوپ خوری

۲-۱ برش

۱ فیله

۲-۱ عدد

۳ قاشق سوپ خوری

چربی به درد بخور و روغن

۱ واحد

مغزها

روغن مغزها و دانه ها

روغن ماهی

۱ قاشق سوپ خوری

۲ قاشق چای خوری

۶۰ گرم

۱ قاشق سوپ خوری سرپر

۱ قاشق سوپ خوری

۸۵ گرم

 


منبع : tebyan.net