اهمیت تشخیص گردوی مناسب | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

 مصرف گردو اثرات زیادی روی سلامتی افراد مصرف کننده میگذاره پس بهتره نوع مرغوب اونو امتحان کنین و  اجازه ندین با مصرف گردوهای کهنه و بی کیفیت سلامتی تون در خطر بیفته

متخصص تغذیه نسبت به مصرف گردوی تازه و نوبرانه که به وسیله افراد دوره گرد به فروش می رسه اخطار داد و گفت: این گردوهای تازه با چوب جارو نگهداری می شن و در آب آلوده به فروش می رسن.

سید ضیاءالدین مظهری در مورد مصرف گردوی تازه و نوبرانه گفت: معمولا گردوی تازه به وسیله افراد دوره گرد در شیشه ها و بطریای آب نگهداری و به فروش می رسه و بعضی وقتا به هنگام شکستن و جفت و جور این گردوها، مغز این گردوها آسیب دیده و فروشندگان اونا رو با چوب جارو به هم می دوزند تا شکل ظاهری اون حفظ شه.

: بدیش اینه مسائل بهداشتی در نگهداری این گردوها و بستن اون با چوب جارو رعایت نمی شه.

مظهری گفت: هم اینکه دست این افراد فروشنده همیشه در طول روز با شکلای جور واجور آلودگیای محیطی در تماسه و پس از هر بار فرو و خارج کردن این گردوها آلودگی زیادی رو به بطری آب وارد می کنه.

متخصص تغذیه ادامه داد: هم اینکه این فروشندگان که در مسیرهای خارج از شهر این گردوها رو می فروشند ممکنه آب بطریا رو از چشمه و رودخانه ها جفت و جور کنن که تصفیه شده نیس و خیلی از بیماریای منتقله از آب رو به مصرف کنندگان منتقل می کنه پس مردم باید مراقب باشن تا لذت آنی و زودگذر از مصرف این میوه های نوبرانه به حسرت و مریضی تبدیل نشه.

مظهری علائم مسمومیت رو که از راه غذا و آب در اینجور شرایطی به وجود میاد، دل به هم خوردگی، دل پیچه ، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و در صورت شدید بودن مسمومیت، سر درد و سرگیجه و تب و لرز گفت.

ایشون اضافه کرد: باید به محض مشاهده جنین نشونه هایی به دکتر مراجعه شه و در صورت شدید بودن این موارد و تشخیص آلودگی، حتما با تزریق سرم آب رفته به بدن تامین شه چون که کم شدن آب بدن خطرات جبران ناپذیری رو واسه قلب و کلیه کودکان به دنبال داره که در اینجور شرایطی تزریق سرم و مصرف آب تمیز و جوشیده پیشنهاد می شه.

منبع :