اهمیت تشخیص و درمان زگیل های پوست | بیماری

یه گروه بزرگ از ویروسا به نام ویروس زگیل انسانی به دنبال سایش و خراش ، به پوست  و مخاطا وارد می شه و بسته به نوع ویروس و محل تماس، اشکال جور واجور زگیل رو در سر، صورت ، لب و دهن ، کف دست و پا بوجود میاره. فرم معروف و شایع زگیل که بیشترً در دستای بچه ها دیده می شه معمولاً به شکل دانه ها و جوانه های گل کلمی و به تعداد زیاده ؛ ولی در بالغین بیشتر از ۳-۲ تا بیشتر نیس. به دنبال زگیل دست و انگشت ، به دهن بردن هم ایجاد زگیل می کنه.

ویروس در سر و پلکا به شکل یه رشته کوتاه و نرم و آویزون از پوست دیده می شه که در پوست سر به دنبال شونِه زدن و خاروندن سر، به نقاط دیگه سرایت می کنه و زیاد می شه، طوری که حتی پس از درمان هم ممکنه جوونه جدیدی از ویروس در محل دیگری رشد کنه. شروع زگیل ، یه برجستگی به ضخامت سر سوزن و براق که ظرف چند هفته یا چند ماه به انداره یه عدس یا نخود به شکل جوونه گل کلم دیده می شه.

زگیلا در دور و بر ناخن ملتهب و دردناک هستن ؛ ترک می خورن و بسیار مقاوم و برگشت کننده هستن.

زگیل مادر

در بعضی مواقع یه زگیل بزرگ مدت طولانی روی پوست باقی می مونه و به یه باره تعداد خیلی از زگیلا به دلیل سرایت ویروس جوونه می زنه که در موارد نادر می تونه به طور وسیع پخش شه.

زگیلای دردناک کف دست و پا

این زگیلا به شکل جوانه های گنبدی شکل ، ملتهب و حساس هستن که بعضی وقتا زیر صفحه ناخن هم ریشه می کنن. نوع خاصی از ویروس زگیل می تونه به وسیله کفش مرطوب هم منتقل شه.

زگیل صاف و صاف

این زگیلا برخلاف زگیل معمولی سطح صاف و براق دارن و به دنبال تراشیدن موهای صورت در آقایون و موهای بدن در خانوما خیلی راحت در صورت و گردن ، دستا و ساق پا سرایت می کنه و پخش می شه. این دانه ها ممکنه رنگی باشه و با لکای پوستی ، کک و مک و خال اشتباه گرفته شه.

زگیل کف پا

این زگیل که بیشترً در پوست پنجه پا و با یه هسته مرکزی و نقطه نقطه مشکی مثل لونه زنبور دیده می شه،

به دلیل فشار و تماس با محلای آلوده مانند حموم و سونا و کفشای آلوده و مرطوب ، انتقال پیدا میکنه و بیشتر مردم اونو با میخچه کف پا اشتباه می گیرن

دوره زگیلا

زگیل معمولی در بچه ها ظرف دو سال خود به خود بهبود پیدا میکنه و ریزش می کنه . تنها مسئله ای که در این مدت مهمه ، درمان جهت پیشگیری از سرایت به مناطق دیگه و افراد در تماسه.

روش انتقال زگیلا

بیشترً می تونه با تماس نزدیک ، همراه با ساییدن و فشار، مانند بازی کردن بچه ، فشردن دست همدیگه و یا گاز گرفتن دست آلوده و انگشت بر دهن بردن و همین طور سائیدن هوله آلوده ، کفشای مرطوب در حموم و استخرها باشه.

در آدمایی که زمینه مشکل ایمنی مستعد داشته باشن ممکنه ویروسا فراوون تر و طولانی تر از حد عادی ادامه پیدا کنن که نیاز به درمان مراقبتی دارن.

تشخیص

ضایعات زگیلی باید با معاینه به وسیله دکتر متخصص پوست و در صورت ضرورت از بقیه ضایعات پوستی مشابه ، به خصوص سل زگیلی و سرطانای پوست فرق داده شه.

منبع : tebyan.net