اهمیت تشخیص اختلالات شنوایی در سنین بالا | سالمندان

چیجوری میشه پیرگوشی رو در سنین بالا تشخیص داد و سن دچار شدن به این آسیب در سالمندان چند سالگیه؟

 رئیس کارگروه جامعه شنوایی شناسی ایران با اشاره به اینکه آدمایی بالای ۶۰ سال گرفتار به کاهش شنوایی یا پیرگوشی می شن، گفت: واسه جلوگیری از افزایش کم شنوایی در سالمندان نیاز به اجرای طرح غربالگری شنواییه.

فرزام جنابی هم جهت با برگزاری چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران که از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت سال در هتل المپیک تهران برگزار می شه، گفت: امروزه با در نظر گرفتن پیشرفت علم و پیشرفت صنعتی کشورمون، شهروندان ما در برابر آلودگی صوتی قرار دارن و با در نظر گرفتن اینکه جامعه ما به سمت سالمندی در حال حرکته و درصد بالایی از جمعیت کشور ما رو سالمندان به خود اختصاص میدن یکی از مشکلات جدی که در سالمندان در برابر زیاد شدنه مشکل کاهش شنواییه و میشه گفت یه سوم آدمایی که بین ۶۰ تا ۷۰ سال هستن و حدود ۸۰ درصد آدمایی که بالای ۸۵ سال هستن گرفتار به کاهش شنوایی یا پیرگوشی هستن.

ایشون گفت: بهترین راه حل در پیشگیری از کاهش شنوایی در سالمندان بحث غربالگری شنوایی در سالمندانه و اگه ما به موقع این غربالگری رو واسه سالمندان انجام بدیم می تونیم از بروز مشکلاتی مانند گوشه گیری تنهایی، افسردگی به وجود اومده به وسیله کم شنوایی در سن و سال دار جلوگیری کنیم.

جنابی گفت: داشتن حس شنوایی و خوب شنیدن یکی از مسائلیه که رابطه آدم رو خوب می کنه و یا بلعکس، مثلا یه سالمندی که تا دیروز از جایگاه خاص ای بهره مند بود؛ ولی چون حس شنوایی اش کاهش پیدا کرده این مشکل منتهی به این می شه که نمی تونه در جمع رابطه برقرار کنه و خوب بشنوه و خوب جواب گو باشه، پس خود به خود گوشه گیر می شه و این گوشه گیری فرد رو گرفتار به افسردگی  می کنه.

ایشون گفت: بهترین سن غربالگری شنوایی در سالمندان بین ۵۰ تا ۶۰ ساله و لازمه سالی یه بار این غربالگری انجام شه چون که اگه ما بتونیم به موقع مشکل شنوایی سالمندان رو شناسایی کنیم با این کار می تونیم از تحمیل شدن بار منفی اجتماعی و مالی بر افراد و جامعه جلوگیری کنیم.

رئیس کارگروه جامعه شنوایی شناسی ایران تاکید کرد: اگه بتونیم به سالمندان اطلاعات درست بدیم که سمعک چیه و چیجوری باید تجویز شه و مطمئن باشن که اگه به وسیله شنوایی شناسی که پروانه از سازمان نظام پزشکی کشور داره تجویز شه مطمئناً هیچ مشکلی در به کار گیری سمعک ندارن و بهترین نتیجه درمانی براشون به دست میاد.

چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران همزمان با چهارمین جشنواره علمی دانشجویی انجمن علمی شنوایی شناسی ایران از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در هتل المپیک تهران برگزار می شه.

تسنیم

منبع : hidoctor.ir