اهمیت بهداشت دهان و دندان | بیماری

: اهمیت بهداشت دهن و دندون

: دهن و دندون علاوه بر لبخند زدن، خنده و ایجاد رابطه در کارکرد بدن نقش مهمی دارن. دندانا و بزاق غذا رو تجزیه می کنن و باعث می شه که معده بتونه اونو واسه جذب در روده بیشتر آماده کنه. دندانا، ساختار حمایتی واسه صورت رو جفت و جور می کنن.

۲. آبسه دندون

یه آبسه دندون وقتی اتفاق می افته که یه عفونت حرکت می کنه تا پالپ دندون و به ریشه در نزدیکی استخون فک برسه و یه منطقه متورم، نیمه پر شده ایجاد شه.
علائم آبسه دندون
بوی بد دهن
تب
قرمزی لثه
درد
ورم
آبسه بدون درمان ممکنه منتهی به عفونت خطرناک استخون فک و بقیه بافتا شه.
درمان آبسه دندون
درمان آبسه دندون بستگی به اندازه عفونت داره. بعضی از آبسها ممکنه با آنتی بیوتیکا یا زهکشی درمان شن. در مواردی که یه چاله یا پالپ یه دندون شکسته رو در برابر قرار داده ممکنه واسه درمان آبسه دندون درمان یه ریشه کانال لازم باشه.

۳. چاله (پوسیدگی دندون)

پوسیدگیا از مینای دندون آسیب دیده تشکیل شدن که وقتی اسید در دندون ایجاد می شه، تشکیل می شه.
دلیل پوسیدگی چیه؟
باکتریا معمولا در دندانا به عنوان پلاک هستن. باکتریها از خوردن شکر در رژیم غذایی، اسید رو تولید می کنن. بعد اسید تولید می شه و مینای دندون رو تخریب می کنه و دنتین رو در برابر قرار میده که به نوبه خود می تونه به صورت چاله ای ایجاد شه و در نتیجه چاله ایجاد می شه.
چیجوری از ایجاد چاله جلوگیری و چیجوری چاله ها رو از بین ببریم
بهداشت خوب دهن و دندون که شامل پاک کردن، تمیز کردن و تمیز کردن دندونای معمولیه می تونه به جلوگیری از چاله ها کمک کنه. درمان چاله بستگی به اندازه پوسیدگی دندون داره. یه چاله کوچیک یا سطحی ممکنه با یه پر شدن درمان شه. چاله های بزرگتر ممکنه نیاز به حفاری گسترده تر دارا باشن تا پاکسازی رو از بین ببرن و بعد تاج روی بخش باقی مونده دندون قرار میدن. فساد که به پالپ دندون گسترش پیدا میکنه ممکنه نیاز به درمان ریشه کانال داشته باشه.
(A) یه نقطه کوچیک از پوسیدگی قابل مشاهده در سطح یه دندانه.
(ب) رادیوگرافی یه منطقه گسترده از demineralization در داخل dentinرا نشون میده.
(C ) یه سوراخ در روی کنار دندون در اول کشف پوسیدگی کشف شده.
( D) همه پوسیدگی حذف شده.

چیجوری شکر باعث پوسیدگی و نابود کردن دندانه ها می شه

۴. روکش دندون چیه؟

روکش دندون یه کلاه س که روی یه دندون آسیب دیده قرار میگیره تا اونو قوی تر کنه یا به ظاهر اون بهبود یابد. ممکنه روکش روی یه دندون قرار داشته باشه که دارای یه پرکننده بسیار بزرگ یا یه ترک باشه. هم اینکه میشه تاج رو واسه پشتیبانی از یه پل دندون ارائه داد. بعضی وقتا یه تاج دندون واسه پوش,ندن دندون بد شکل یا رنگ آمیزی استفاده می شه. تاجای دندانی در مواد جور واجور از جمله پرسلن (سرامیک)، پرسلن و فلز، آلیاژ فلزی و چیزای دیگه ای به جز اینا در دسترس هستن.

لمینت دندون

۵. سوکت خشک چیه؟

سوکت خشک یه وضعیته که ممکنه پس از استخراج دندون ایجاد شه اگه لخته شدن خون که معمولاً سوکت رو پر می کنه از بین میره. سوکت خشک برگای زیرین اعصاب رو در برابر قرار میده که بسیار دردناکه.
نشونه های سوکت خشک
استخون سفید به جای یه لخته خون در دندون کشیده شده
شروع درد حدود دو روز پس از دندون کشیده شده
درد شدید که به گوش می رسه
بوی بد دهن
طعم ناخوشایند
درمان سوکت خشک
این شرایط به وسیله یه دندانپزشک درمان می شه که زخم رو تمیز می کنه و یه پانسمان خاص رو در سوکت قرار میده. داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن ممکنه واسه درمان درد و تورم استفاده شه.

۶. مریضی لثه ژنژیویت چیه؟

مریضی لثه (لثه ژنژیویت) التهاب لثه است. این به وسیله باکتری تولید کننده پلاک ایجاد می شه که روی دندانا ایجاد می شه.
علائم ژنژیویت
بوی بد دهن
پس رفت لثه
لثه قرمز، متورم، خونریزی شده و دردناک
التهاب شدید لثه که به استخوانا و رباطایی که از دندانا گسترش یابد پریودنتیت نامیده می شه و می تونه منتهی به از دست رفتن دندون شه. نبود بهداشت دهن و دندون در خطر دچار شدن به لثه س. سیگار کشیدن، دیابت، بارداری، عوامل ژنتیکی و بعضی داروها هم خطر دچار شدن به مریضی لثه رو زیاد می کنه.
درمان ژنژیویت
مریضی لثه وقتی که در مراحل اولیه درمان می شه، برگشت پذیره. مسواک زدن معمولی، نخ ریسی و تمیز کردن و درمانای خاص دندون می تونه به پیشگیری و درمان بیماریای لثه کمک کنه.

۷. دهن خشک (Xerostomia)

بزاق دندانا و دیگه بافتا در دهن رو چرب و به مراقبت در برابر عفونت و مریضی لثه کمک می کنه. دهن خشک به وجود اومده به وسیله کاهش تولید بزاقه.
علل خشکی دهن
خشکی دهن به وجود اومده به وسیله بعضی از شرایط پزشکی یا به کار گیری داروهای خاصه. دیابت، سندرم شوگرن و HIV شرایطی هستن که ممکنه با خشکی دهن رابطه دارا باشن.
خشکی دهن ممکنه صحبت کردن و یا بلعیدن رو سخت کنه. هم اینکه ممکنه باعث خفگی یا گلودرد شه. خشکی دهن باعث افتادگی دندون می شه.
درمان خشکی دهن
آدامس بدون قند می تونه به بهتر شدن جریان بزاق کمک کنه. یه دکتر می تونه داروهای خاصی از جمله بزاق مصنوعی رو واسه مقابله با خشکی دهن تجویز کنه

خشکی دهن

۸. مشکلات مفصل ( Temporomandibular (TMJ

مشکلات مفصلی ناحیه مفصلی ( TMJ)به شرایطی میگن که بر مفصل فک و عضلات مربوطه تاثیر میذاره. آرتریت یا مشکلات ساختاری ممکنه باعث مشکلات TMJ شه. مشکلات TMJ هم اینکه ممکنه یکی از مشکلات دیگری مانند سندرم خستگی طولانی، فیبرومیالژیا یا استرس باشه.
اختلالای مفصل Temporomandibular (TMJ)
تغییر در چگونگی ترکیب دندانه ها
کلیک کردن
قفل کردن فک
درد
صدای ترکیدن
درمان تمپوروماندیبولار (TMJ)
روشای هدف دار خود مراقبتی واسه مدیریت مشکلات TMJ شامل تمرین مدیریت استرس، به کار گیری بسته های گرم و یا سرد، خوردن غذاهای نرم و دوری از فعالیت هاییه که روی فک فشار می آورد داروهای ضد التهابی بدون نسخه می تونه به کاهش درد و تورم کمک کنه. یه متخصص مراقبتای بهداشتی می تونه تمرینات فک، درمان ارتودنسی یا یه راهنمایی شبونه واسه درمان مشکل TMJ رو پیشنهاد کنه. خیلی از مشکلات TMJ به دنبال یه الگوی چرخه ای هستن و علائم ممکنه بدون درمان حل شن.

دلایل درد در ناحیه فک

۹. نفس بد (هالیتوزیس)

نفس بد (هالیتوز) می تونه ناراحت کننده باشه و می تونه علل بالقوه زیادی داشته باشه.
دلیل نفس بد چیه؟
رژیم غذایی یه دلیل بالقوه نفس بده. سیر و پیاز می تونه منتهی به نفس ناخوشایند شه. کمبود بهداشت دهن و دندون ممکنه باعث افزایش تعداد باکتریا، کمک به مریضی لثه و بوی بد دهن شه. بعضی وقتا نفس بد نتیجه یه مریضی دیگه مانند خشکی دهن، دیابت، عفونت ریه و بقیه موارده
چیجوری از نفس بد خلاص شید
بهداشت دهن و دندون خوب، از جمله مسواک زدن، نخ کشی و تمیز کردن دندونای معمولی، می تونه به حفظ مریضی لثه و نفس بد کمک کنه. به کار گیری تمیز کننده زبون هم می تونه کمک کنه. هم اینکه، درمان یه وضعیت اساسی مانند دهن خشک یا دیابت، هم اینکه ممکنه واسه نابود کردن بوی بد دهن کمک کنه.
حساسیت دندون
حساسیت دندون وقتی اتفاق می افته که مواد گرم، سرد، شیرین و یا اسید باعث تحریک اعصاب دندون می شن.
دندونای حساس چیه؟
دندانا به وسیله یه ماده حفاظتی به نام مینا پوشیده شده. زیر خط لثه، ماده محافظ cementum نامیده می شه. لایه زیر مینا و سیمان، دنتینه. دنتین مینای دندون رو پشتیبانی می کنه و ریشه دندون رو در وسط دندون مراقبت می کنه. یه سری لوله های کوچیک ( لوله ها) از راه دنتین عبور می کنه. فرسایش در مینا و سیمان باعث می شه که مواد با لوله ها در تماس باشن که عصب دندون رو تحریک می کنه و موجب درد می شه. چاله ها، مریضی لثه، شکاف در دندانا و فرسایش مینای دندون ممکنه به حساسیت دندون کمک کنن.
چگونگی کاهش حساسیت دندون
درمان ممکنه شامل به کار گیری خمیر دندون یا ژل فلوراید باشه که حس درد رو متوقف کنه. یه دندانپزشک ممکنه مواد تاج یا باندینگ رو در منطقه حساس اعمال کنه. پیوند لثه ممکنه واسه پوشش یه ناحیه حساس که در اون لثه ها از بین رفته ان، لازم باشه.

۱۱. دندون عقل

دندونای عقل دندونای خیلی سخت هستن که مردم به عنوان یه بزرگسال جوون (نوجوانان تا اوایل دهه ۲۰) می گیرن. اونا مولر سوم هستن. بعضی از افراد ممکنه قادر به حفظ دندونای عقل خود باشن اگه اونا مشکلی ایجاد نکنن. دیگه زمانا، دندونای عقل ممکنه دندونای دیگه رو جمع کنن و باعث درد، پوسیدگی شن یا ممکنه با مریضی لثه یا مشکل دندانی دیگه در رابطه باشن. در این موارد ممکنه استخراج دندانه های عقلانی لازم باشه.
درد دندون عقل
پس از برداشتن دندون عقل، درد معموله. چند راه واسه کم کردن این درد هست.
داروهای ضد درد پیشنهاد شده رو قبل از بی حسی موضعی بخورین و اگه درد ادامه یابد، دارو استفاده کنین.
واسه درد ناچیز، داروهای ضدویروسی مانند تیلنول و ایبوپروفن رو میشه هر ۴ ساعت مصرف کرد.
بسته های یخ رو میشه به سمت چهره ای که در اون عمل جراحی به مدت ۲۰ دقیقه تو یه زمان انجام می شه، اعمال می شه و بعد از اون ۱۰ دقیقه ای استراحت انجام می شه.
واسه آهسته شدن خونریزی، یه قاشق مرباخوری یه ساعته می تونه کمک کنه.
حذف دندون عقل
حذف دندانه های عقل لازمه یا نه، بستگی به چندین عامل داره. روند گذشته این بود که تنها دندونای عقل رو ترک کنین و اونا رو نظارت کنن. این به این دلیله که خطر جراحی، که شامل بی حسی ثابت و خطر بیهوشیه ممکنه از توان بالقوه ریزش دندون عقل بیشتر باشه.

۱۲. سرطان دهن

سرطان دهن و دهن شامل لبا، داخل گونه ها، زبون، سقف دهن، کف دهن، سینوسا و گلوه.
نشونه های سرطان دهن
سرطان دهن ممکنه یه توده یا درد در دهن باشه که از بین نمی ره. تیکهای قرمز یا سفید روی بافت نرم دهن هم اینکه می تونه سرطان رو نشون بده.
افراد گرفتار به سرطان دهن در ۵۰ یا ۶۰ سالگی بیشترین احتمال رو دارن. عوامل خطر واسه سرطان دهن شامل الکل، تنباکو، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عفونت چاله دهن و جنس مذکره. قرار گرفتن در برابر نور آفتاب زیادتر از اندازه باعث افزایش خطر دچار شدن به سرطان می شه. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی رنگارنگ خطر دچار شدن به سرطان دهن رو کم می کنه. تشخیص و درمان سرطان های دهن در اوایل، احتمال موفقیت یه نتیجه رو زیاد می کنه.
درمان سرطان دهن
خیلی از فرمای درمان سرطان دهن در دسترس هستن. اونا عبارتند از:
عمل جراحی
پرتو درمانی
شیمی درمانی
اشعه ماوراء بنفش (دوزهای تکراری تابش) پرتودرمانی
درمان با هیپرترمی

۱۳. کانال ریشه چیه؟

اگه پوسیدگی دندون یا یه عفونت روی پالپ دندون تاثیر بزاره یه درمان ریشه کانال انجام می شه. هم اینکه ممکنه یه دندون آسیب دیده به وسیله تروما یا روشای دندانی تکراری انجام شه. کانالای ریشه می تونن درد رو از بین ببرن و باقی مونده دندون رو نجات بدن.
روش درمان کانال ریشه
یه کانال ریشه یه روشه که در اون پالپ دندون و عصب حذف می شن. بعد کانالا تمیز و مهر و موم شدن. چندین بار یه کانال ریشه روی یه دندون که الان دارای چاله بزرگ یا دیگه آسیبه انجام می شه. در این موارد، یه تاج روی بخش باقی مونده دندون قرار میگیره تا ظاهر و کارکرد اونو بازسازی کنه.

۱۴. ایمپلنتای دندانی

ایمپلنتای دندانی واسه جایگزینی دندون های خالی طراحی شدن.
روش ایمپلنت دندون
روند انجام ایمپلنتای دندانی شامل چندین مرحله می شه:
اول اینکه یه پست تیتانیوم به وسیله جراح وارد می شه.
طی چند ماه آینده، استخون رشد می کنه و ایمپلنت رو اثبات می کنه.
در آخر، یه تاج سفارشی طراحی شده واسه ترکیب با دندونای دور و روی ایمپلنت قرار میگیره.
اگه چندین دندونای از بین رفته باشن یه ایمپلنت ممکنه واسه جابجایی پروتز یا پل طراحی شه.

ایمپلنت چیه؟

کاشت دندون یا ایمپلنتای دندانی چیه؟

۱۵. درد دندون

درد دندون معمولاً با چاله رابطه داره اما خیلی از چیزای دیگه ممکنه باعث درد دندون شن. دندون شکسته، آبسه و مریضی لثه می تونه همه دردناک باشه. درد دندون بعضی وقتا "درد برگشت" از ناحیه دیگری مانند سینوسا هستش. این بدون معنیه که درد در مکان دیگری به غیر از جایی که در اون واقع می شه احساس می شه. یه دندانپزشک وسایل زیادی واسه کشف دلیل درد دندون درد داره.
درمان درد دندون
آب نمک
داروهای بدون درد (آسپرین، ایبوپروفن، استامینوفن)
کمپرس سرد (یخ بسته)
روغن گل میخک (درد رو کم می کنه)
قرار ملاقات با دندانپزشک خود داشته باشین.

۱۶. فرسایش مینا دندون

فرسایش دندون به پوشش سخت دندانا به نام مینای دندون آسیب می زنه.
علل ریزش مینا
اسیدهای موجود در غذاهای خاص و نوشیدنی به مینای دندون آسیب میرسونه و دلیل فرسایش اون می شه. شایعترین منابع اسید در رژیم غذایی عبارتند از میوه، نوشیدنی نرم و آب میوه ها هستن.
پیشگیری از خوردگی مینای دندون
دوری از نوشیدنیای شیرین به حفاظت از مینای دندون کمک می کنه. میوه و مقدار مناسب از آب میوه ۱۰۰٪ طبیعی بخشی از رژیم غذایی سالم است. بازم که مسواک می زنید از نخ مخصوص به طور منظم استفاده کنین و جریان بزاق کافی داشته باشین که بافر و خنثی کردن اسیدهاه میوه و آب میوه می تونه بدون آسیب رسوندن به دندانا سالم مصرف شن.

.

منبع : foodregime.com

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه