اهمیت برنامه تغذیه ماهیانه | تغذیه سالم

 

 

داشتن یه رژیم غذایی مناسب می تونه در تنظیم عادت ماهانه اثر داشته باشه چون لاغری شدید و چاقی می تونن این تنظیم رو بر هم زنند.
می تونید از غذاهای مقوی مانند شیر، گوشت، حبوبات، شکلای جور واجور سبزی ، لبنیات و شکلای جور واجور میوه های تازه و… بیشتر استفاده کنین. پیشنهاد می شه واسه کاهش مشکلات مشکلات قبل از قاعدگی، از یه هفته قبل از شروع قاعدگی از رژیم غذایی شامل ویتامین B6 و آهن مانند گوشت، ماهی، آجیل بدون نمک و غلات سبوس دار استفاده کنین.

غذاهای غنی از آهن عبارتند از: گوشتا، تخم مرغ ، جگر، سبزیای دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج تازه و جعفری، حبوبات مثل عدس و لوبیا، نخود سبز، نون سبوس دار ، آجیل، خشکبار مثل شکلای جور واجور برگه، برگه آلو و هلو و زرد آلو ، توت خشک، انجیر خشک و کشمش .

ویتامین B6 در نونا و بیسکویتای سبوس دار، ماءالشعیر، جوونه گندم ، مرغ، ماهی، جگر، میوه ها مثل موز، آب پرتقال، سیب، سبزیجات مثل هویج، گل کلم، گوجه فرنگی و در مغزها هست.
نکاتی خوبه مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:
مراقبتای شخصی
الف : تغذیه مناسب
توجه به رژیم غذایی درزمان دوره قاعدگی می تونه در کاهش بروز این علائم مؤثر باشه. طی دوران قاعدگی حجم هر وعده غذایی رو کاهش داده و در مقابل تعداد وعده های غذایی رو زیاد کنین. این مسئله در کاهش ناراحتیای گوارشی و نفخ به وجود اومده به وسیله عادت ماهیانه بسیار مؤثره. موضوع دیگه توجه به مصرف میوه و سبزی جات و غذهای شامل کلسیم در این دوره س که کارشناسان در این مورد بسیار پیشنهاد می کنن.
* بهتره ازمنابع غذایی شامل ویتامین B6 مانند جگر، سیب زمینی ، موز ، عدس و اسفناج بیشتر استفاده کنین، چون این ویتامین از بروز افسردگی جلوگیری می کنه و اندازه سرتونین مغز رو زیاد می کنه.
* مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند: موز، انجیر، آلو، گوجه فرنگی، قارچ ، کشمش مشکی، گل کلم و کلم بروکلی موجب کاهش تورم به وجود اومده به وسیله احتباس آب می شه.
* غذاهایی مانند گوجه فرنگی، خرما، موز، آناناس و آواکادو به دلیل داشتنن ماده ای که در معده به سطح گیرنده های موجود وصل شده و باعث شدید شدن فعالیت و عکس العمل سرتونین در مغز می گردن پیشنهاد می شه.
* غذاهای غنی از کلسیم و منیزیوم بیشتر استفاده کنین، چون که این عنا صر واسه انجام داد طبیعی هورمونا ، کنترل و تقویت عضلات و انقباضات اون لازمه و کمبود اونا انقباضات عضلانی و درد ناحیه عضلات رو زیاد می کنه. از منابع غذایی غنی از عناصر فوق میشه به سبزیای شامل برگ سبز، نون جفت و جور شده از آرد کامل جو و گندم، سبوس گندم، سیب زمینی و مواد لبنی اشاره کرد.
* در مصرف فرآورده های گوشتی، مواد لبنی پرچرب و کیک که دارای چربی اشباع هستن میونه روی رو رعایت کنین چون دخالت در متابولیسم ا مگا ۳ باعث زیاد شدن وزن می شه.
* از مصرف بیشتر از اندازه چای، قهوه، نوشابه و … که شامل کافئین بوده و موجب تحریک سیستم عصبی می شن خود داری کنین.
ب: ورزش
اضافه کردن ورزش به برنامه روزانه اثر زیادی در سلمت شما داره.
پیاده روی یا بقیه ورزشای آئروبیک به اندازه ۲۰ تا نیم ساعت درزمان روز علاوه بر سلامت جسم در آرامش روحی و روانی هم مؤثره.
ج: کاهش استرس
به اندازه کافی بخوابین و از استرس دوری کنین.
موفق باشین

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

  • مطالب در رابطه
  • غذا و اهمیت تغذیه