اهمیت بالای مشاوره پیش از ازدواج! | تغذیه سالم

اهمیت بالای مشاوره قبل از ازدواج!

 

به چه دلیل مشاوره قبل از ازدواج مهمه؟

آمارهای نشون میده که ۹۷ درصد از جمعیت بزرگسالان در جهان در طول زندگی خود دست کم یه بار ازدواج می کنن. طبق آمار جهانی، اندازه ازدواج در طول ۱۵ سال گذشته تقریباً ثابت مونده، اما این وضعیت در مورد اندازه طلاق صادق نیس. آمارها نشون میدن که اندازه طلاق امروزه به مراتب بیشتر از گذشته س، طوری که اندازه طلاق در کشورمون واسه جمعیت شهری به صورت میانگین ۱۵ درصد بوده که با در نظر گرفتن ارزشای مذهبی و سنتای دیرین خانوادگی و اصالت و باور به زندگی مقدس زناشویی، به یقین باید آمار طلاق در ایران روند کندتری داشته باشه.

 

اما چه چیز باعث می شه خیلی از زوجایی که بیشترً با جمله «تنها مرگ ما رو از همدیگه جدا می کنه» زندگی مشترک خود رو شروع می کنن و اول به اون احساس تعهد دارن، پس از یه مدت با مشکلات زیادی رو به رو می شن و در آخر به جای مرگ، طلاق اونا رو از هم جدا می کنه، و کار به جایی می رسه که به هم پرخاش و با هم نزاع می کنن و در مواردی، کار به جدایی و طلاق میرسه.

چیزی که مسلمه زوج جوون از شروع با دیدی غلط و محدود وارد زندگی زناشویی می شن و واسه خود بنایی رویایی و سراسر ایده آل تصویر می کنن و از اونجا که اطلاعاتشون از همدیگه و از امکانات و تواناییای هم بسیاری محدود و ناقصه و چه بسا با وهم و خیال خواسته ان واسه خود دنیایی بسازن، پس از گذشت چند ماه یا چند سال زندگی مشترک، به فکر حسابرسی و آزمایش می افتنند و در پیدا میکنن چیزی که تصور کردن، باطل و بی حساب بوده و این شروع مشکلات جدی تریه. تحقیق روان شناسا و مشاوران خونواده در چند کشور نشون میده حدود ۵۰ درصد از همسران، ازدواج خود رو در آخر ناموفق آزمایش می کنن.

 

در هر حال، تشکیل زندگی زناشویی مرحله انتقالی سخت و پیچیده ایه، چون که ازدواج لازمه از نو تعریف کردن افراد برا خود و والدین شونه. زن و مرد در ازدواج نیاز دارن خود رو به شکل نقشای جدید قبول کنن و این مهم بدون باخبر شدن از مسائل مربوط به زندگی زناشویی و خصوصیات متفاوت زن و مرد ممکن نیس. تحقیقات و دلایل بسیاری نشون میده که در جوامع امروز، همسران جوون در اوایل زندگی با مشکلات جورواجور و گاه شدیدی روبه رو هستن.

 

زن و مرد به دلایل زیاد از جمله شناخت کم از همدیگه، انتظارات و انتظارات غیرواقعی از ازدواج و همسر و … ناچار با مشکلات بسیاری در ایجاد و حفظ و باقی موندن زندگی زناشویی و روابط نزدیک و دوستانه با همدیگه مواجه می شن. طبق طبقه بندیای تشخیص روان پزشکی، مسائل زناشویی و خانوادگی یکی از بیشترین علل مراجعه به کلینیکا و مراکز خدمات مشاوره ایه که این خود دلیل صحت مطالب گفته شده

 

پس، پیشنهاد اصلی و اساسی بهره مندی از خدمات مشاوره ای قبل از ازدواجه تا زن و مرد با آگاهی بیشتر و تجهیز به علم کافی در مورد خود، ویژگیای خود و ویژگیای همسر آینده و هم اهداف ازدواج به این دوره پویا و شکوفا در زندگی با آرامش بیشتری قدم بذارن. به بیان دیگه، مرد و زن، هر دو، از آموزشای قبل از ازدواج، مخصوصا در مورد انتظاراتی که از اونا به عنوان زن و شوهر میره، سود می برن. در جوامع امروز، زندگی آدما در همه ابعاد دچار تغییرات سریع و خیلی عجیبی بوده. درخشش وجود پیچیده این تغییرات و تحولات در زندگی فردی و اجتماعی آدما به طور کاملً محسوسه.

 

ازدواج و زندگی زناشویی و تشکیل خونواده هم از این قانون مستثنی نیس. زن و مرد به دلایل زیاد از جمله شناخت کم از همدیگه، انتظارات و انتظارات غیرواقعی از ازدواج و همسر، و مشکلات اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی، ناچار با مشکلات بسیاری در ایجاد و حفظ و باقی موندن زندگی زناشویی و روابط نزدیک و دوستانه با همدیگه مواجه می شن. طبق طبقه بندیای تشخیص روان پزشکی، مسائل زناشویی و خانوادگی یکی از بیشترین علل مراجعه به کلینیکا و مراکز خدمات مشاوره ایه که این خود دلیل صحت مطالب گفته شده.

 

دلایل ضرورت

آموزش همسران جوون معمولاً یکی از برنامه های رسمی و غیررسمی خونواده ها و دیگه نهادهای اجتماعی در بیشتر کشورای دنیاس. همسران جوون که بیشتر از دو فرهنگ ( و چندین خرده فرهنگ) متفاوت اثر پذیرفته ان، به خاطر افزایش سطح رضایت در تشکیل خونواده و افزایش ضریب اطمینان از تشکیل خونواده جدید، باید آموزشای لازم رو به دست بیارن. اسلام هم که خونواده رو پیمانی مقدس بین زن و مرد می دونه و نتیجه ازدواج رو انس و آرامش خانوادگی و فردی میگه (سوره روم، آیه ۲۱)، بر اهمیت مشاوره تأکید داره و بارها در قرآن کریم به مشورت کردن پیشنهاد می کنه: «در کارا مشورت کن، پس وقتی که تصمیم گرفتی به خدا توکل کن».

 

امام علی (علیه السلام) هم می فرمایند: «مشورت کنین که موفقیت و رستگاری از مشاوره به دست میاد».

 

بعضی از عواملی که این لازم رو در ازدواج بیشتر نشون میده عبارتند از:

 

۱. اشتباهات احتمالی والدین خود رو تکرار نکنین و بر عادات بدی که در خونواده خود فرا گرفتن پیروز شدن.

 

۲. نقاط ضعف و قوت خود و طرف مقابل رو بشناسن و در قبال اون مسئولیت قبول کنین. بیشتر همین شناخت و احساس، فرق بین موفقیت و شکست در زندگی زناشوییه.

 

۳. انتظارات واقعی از زندگی زناشویی به دست بیارن و از انتظارات رویایی و غیرواقعی دست وردارین.

 

۴. بدونین که چه انتظاری از خود و از همسر خود و از ازدواج دارین. این انتظارات بنیان ایمان و باور به زندگی رو شکل میده.

 

این آموزشا به روشای مختلفی شدنیه، از جمله آموزش از کلاسای رسمی و غیررسمی، پخش جزوات، تشکیل کلاسای سوال و جواب و بحثای گروهی، و طرح موارد گرفتار به اکثریت .

 

مشاوره در ایران

در کشورمون اما هنوز این موضوع به طور کامل واسه جوانان در آستانه ازدواج جا نیفتاده. تاسیس و گسترش مراکز مشاوره قبل از ازدواج از مهم ترین گاما و مسئولیتا هستش تا از این روش بشه به خونواده ها، واسه رشد سالم و مطلوب و هم جست و خیز و شکوفایی استعدادهای همه اعضای خونواده و پیشگیری از اختلافات و ناهنجاریای فردی و اجتماعی کمک کرد.

 

به طور کامل مشخصه موفقیت و کارایی مراکز مشاوره به شرط برخورداری از وجود مشاوران صالح و متخصص و کارآمده. در هر حال، ضرورت وجود کلاسایی با عنوان مشاوره قبل از ازدواج واسه دانشجویان روان شناسی و مشاوره بیشتر حس می شه.

.

منبع :