اهمیت انتخاب سفره یکبار مصرف مناسب | بیماری

: در انتخاب سفره های یه بار مصرفی که جفت و جور می کنین دقت کنین مراقب باشین اجناس استاندارد و مطمئن بخرین و از جفت و جور سفره های یه بار مصرف ناسالم و غیر استاندارد دوری کنین از سفره یکبارمصرف نباید بوی نامطبوع استشمام شه خرید، استفاده و نگهداری از این سفره ها نیازمند رعایت بعضی چند تا نکته مهم و لازمه در ادامه مطلب به بعضی پیشنهادا در این مورد اشاره کردیم .

سفره، میان خونواده های ایرونی یکی از ملزومات پرمصرفیه که چون روزانه و خیلی وقتا استفاده می شه باید به بهداشت اون رسیدگی شه.

سفره جنسای جور واجور حصیری، پارچه ای، پلاستیکی و شکلای جور واجور نایلونی یه بار مصرف داره که شکلای جور واجور پلاستیکی اون به دلیل توانایی تمیز شدن سریع با دستمال مرطوب و نم پس ندادن و نبود جذب رطوبت و آلودگی از کف زمین در اولویت قرار داره که باید هنگام خرید، استفاده و نگهداری از اون نکاتی رو رعایت کرد.

هنگام خرید سفره پلاستیکی، انواعی رو که از مواد نو جفت و جور شده یعنی بدون بوی نامطبوع و ذرات ریز پراکنده مشکی رنگ باشه و رنگ روشن و شفافی داره انتخاب کنین.

از خرید سفره‏های پشت کرک‏دار که گرد و خاک و آلودگی کف زمین رو به خود میگیره، انواعی که نقوش برجسته داشته و آلودگیا رو در خود نگه می داره و سفره هایی که پشت و روی اون بسختی قابل شناساییه دوری کنین.

پس از خوردن غذا سطح سفره رو با یه دستمال غیرنایلونی نمدار تمیز کنین و تا وقتی که سطح سفره رطوبت داره اونو جمع نکنین. اگه سفره بواسطه مواد غذایی چرب و مرطوب کثیف شده باشه باید اونو با آب گرم و مواد شوینده بشورید و در آفتاب خشک کنین.

بعضی افراد سفره رو به صورت لوله ای تا می کنن. با این کار قسمت زیر سفره که روی زمین بوده‏ با سطح داخلی تماس پیدا کرده و آلوده می شه. باید اول دو سر سفره رو روی هم بذارین و بعد اونو خیلی وقتا لازم تا کنین.

سفره یه بار مصرف، خوب و بد داره

به کار گیری سفره های نایلونی یه بار مصرف واسه مراسم مهمانی و پیک خوب گزینه مناسبیه.

سفره های یه بار مصرف موجود در بازار دو نوع تک لایه از جنس پلی اتیلن و دولایه از جنس پلی اتیلن و کاغذ هستن که اگه دارای نام و نشون کارخانه تولیدکننده، مجوز بهداشت و پروانه ساخت و علامت استاندارد باشن و از مراکز معتبر خریداری شن معمولا واسه سلامت آسیب زا نیستن.

اما باید بدانیدآن دسته از سفره هایی که مرکب نقوش سطح اون به آسونی و با سایش دست جدا و دست رو رنگی می کنه می تونه بدون هیچ سختی ای به مواد غذایی هم انتقال یافته و مخصوصا در تماس با نون داغ به دلیل رطوبت ایجاد شده از بخار اون سریع تر شروع به فعل و انفعالات مضر شیمیایی کنه.

مرکب چاپ سفره های یه بار مصرف شامل سرب و فلزات سنگینی مثل کادمیوم و آرسنیک هستن که در صورت تجمیع درازمدت در بدن می تونن باعث بروز بیماریا و مشکلات بسیار زیاد ای در مصرف کننده شه.

اما میشه واسه حمل نون از سفره های یه بار مصرف سفیدرنگ که بدون نقش و نگار رنگی باشه استفاده کرد؟ به گفته صاحب نظران، واسه تولید سفره های یه بار مصرف، کربن و پلیمر رو با همدیگه مخلوط کرده و در آخر پس از انجام فرآیندی سفره یه بار مصرف تولید می شه که کربنات اون می تونه به بروز مشکلاتی در معده منجر شده و عوارضی مثل ریزش مو،کوتاهی قد و عاقبتای منفی دیگه داشته باشه.

در نتیجه بهتره از سفره های یه بار مصرف بعضی وقتا و در مواقع ضرورت استفاده کنین و واسه حمل نون از سفره هایی که لایه محافظ پارچه ای دارن استفاده کنین.

فاخره بهبهانی – جام جم

منبع :