“اهمیت استفاده از ویتامین D | تغذیه سالم”

اهمیت به کار گیری ویتامین D

یه تحقیق جدید نشون میده که کمبود ویتامین D با ۲۵ درصد افزایش خطر مرگ و میر همراه س. محققان در مریلند ۱۳۰۰۰ مرد و زن سالم رو تو یه دوره وقتی ۶ ساله مورد بررسی قرار داده و اندازه مرگ و میر آدمایی رو که مقادیر ویتامین D در خونشون کم یا طبیعی بود، مقایسه کردن. در آخر دوره ۶ ساله، ۱۸۰۰ نفر از این افراد فوت کردن که دلیل مرگ ۷۰۰ نفر از اونا مریضی قلبی– عروقی گزارش شد. هم اینکه مشخص گردید که ۴۰۰ نفر از افراد فوت شده دچار کمبود ویتامین D بودن. یعنی کمبود ویتامین با ۲۵ درصد افزایش خطر مرگ و میر همراه بود.

توضیح این مطالعه در نشریه طب داخلی منتشر شده. تحقیقات قبلی هم نشون داده بودن که کمبود ویتامین D با افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه و افسردگی مخصوصا در سالمندان در ارتباطه. ویتامین D که کلا در نتیجه قرار گرفتن پوست در برابر نور خورشید در بدن تولید می شه، نقشی حیاتی در سلامتی  بدن اجرا می کنه، و طبق آمارها، ۵۰ درصد از افراد بزرگسال ۵۰ سال به بالا و هم خیلی از جوانان دچار درجاتی از کمبود این ویتامین هستن.

محدود بودن منابع غذایی شامل ویتامین D، آلودگی هوا و نبود قرار گرفتن در برابر نور خورشید به اندازه کافی، از دلایل کمبود این ویتامین هستن. کارشناسان پیشنهاد می کنن واسه تامین ویتامین D لازم باید پوست بدن روزانه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در برابر نور مستقیم خورشید قرار گیرد. روغن کبد ماهی، شیر غنی شده و تخم مرغ منابع غذایی ویتامین D هستن.

جفت و جور و جمع آوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :