اهمیت آزمایش کلسیم | بیماری

: سرویس سلامت آکا ایران به نقل از دکتر سلام:

؛

: اهمیت آزمایش کلسیم

تفسیر آزمایش کلسیم چیجوری صورت میگیره تخمین اندازه کلسیم موجود در بدن واسه ما چه فایده هایی داره سطح نرمال کلسیم در بدن چقدر باید باشه

 کلسیم یکی از مواد معدنی مهم واسه باقی موندن انسانه و در بسیاری مواد غذایی هست. کلسیم نقش مهمی رو در انقباض ماهیچه ها، خون رسانی، استواری استخوانا و دندانا، تنظیم آنزیما، آرامش اعصاب، انتشار هورمونا، تنظیم ضربان قلب و کارکرد مغز اجرا می کنه.

اندازه طبیعی کلسیم در بدن از ۸.۶ تا ۱۰.۶ میلی گرم در دسی لیتره. اگه سطح کلسیم در خون زیادتر از اندازه طبیعی باشه به این معنا هستش که کلسیم اضافی در بدن از راه ادرار، مدفوع و تعرق دفع نشده. مریضی سرطان به خصوص سرطان سینه و مشکلات ریوی می تونه عامل بالا بودن سطح کلسیم خون باشه.

علاوه بر آزمایش خون، تکرر ادرار شدید، تهوع، سرگیجه، افزایش یهویی اشتها، تشنگی و درد استخون نشون از مشکل در سطح این ماده در بدنه. کمبود کلسیم در بدن منتهی به شکستگی تکراری استخوانا، کاهش استواری دندانا، سنگ کلیه و پوکی استخون می شه.

می گن که سطح کلسیم نسبت به بقیه مواد معدنی در بدن بیشتره. وجود کلسیم در بدن دلیل شگل گرفتن استخوانا و حفظ استواری اونا می شه. در صورت پایین بودن سطح این ماده معدنی در بدن، مصرف مکملای کلسیم  مثل لاکتات کلسیم، سیترات کلسیم و کربنات کلسیم ممکنه اولین تجویز دکتر باشه.

کمبود کلسیم بر اثر پرخوری، کم تحرکی، مصرف دخانیات، مصرف زیادتر از اندازه کافئین، افزایش خیره کننده بقیه مواد معدنی مثل منیزیم در بدن، مشکلات هورمونی، دچار شدن به مریضی دفع کلسیم، اثرات جانبی بعضی داروها، شیمی درمانی، سرطان، مریضی گوارشی، گرفتگی عضلات، مشکل کلیه، التهاب روده، اتهاب لوزوالمعده، کمبود ویتامین D  و کبود فسفات در بدن ایجاد میشه.

وجود کلسیم کافی در بدن از مریضی چاقی پیشگیری می کنه و دلیل افزایش طول عمر، کیفیت خواب، جذب آهن، تنظیم ضربان قلب و آسون کردن بستن مناسب خون می شه. جذب کلسیم در بدن به کمک ویتامین D  انجام می شه؛ در نتیجه مصرف این ویتامین و قرار گرفتن مناسب و مجهز در مقابل نور خورشید هم پیشنهاد می شه.

مواد غذایی مثل شیر، لوبیا، خشکبار، پنیر، ماست، ماهی، انجیر، کشمش، خرما، جعفری، اسفناج، خونواده کلما، غلات غنی شده و شیر سویا پر از کلسیم هستن و مصرف اونا پیشنهاد می شه.

این توضیحات فقط به عنوان یه راهنمای اولیه ارائه می شن تا شما با کارکرد عمل مواد شیمیایی حمل شده در خون بیشتر آشنا شید. هر گونه تفسیر دقیق نیاز به تداخل و دقت دکتر مورد نظر داره و واسه جزئیات بیشتر حتما باید به دکتر مراجعه شه.

منبع :