اهل قرص‌های لاغری هستید؟ بخوانید! | چاقی

اهل قرصای لاغری هستین؟ بخونین!

قرصای لاغری می تونه نامنظمی شدید ضربان قلب رو بسازه و در بعضی موارد منتهی به ایست قلبی و مرگ یهویی شه.

وسوسه لاغر شدن تو یه مدت کوتاه یا به بیانی خوش اندام شدن طی چند هفته یا چند ماه، خیلی از افراد رو به حدی تحت اثر قرار میده که حاضرن واسه رسیدن به اون به قیمت از دست دادن سلامتی و حتی در مواردی جانشون، خطر کنن. در راه رسیدن به رویای شیرین لاغر شدن، خیلی از کسائی که اضافه وزن زیاد دارن، تصمیم می گیرن روشی رو واسه لاغر شدن انتخاب کنن که ظاهر بسیار آسون تر و آسون الوصول تر از راه های دیگه کاهش وزن به نظر می رسه، یعنی به مصرف داروها یا قرصای لاغری پناه می برن. غافل از این که مصرف این داروها دقیقاً مثل راه رفتن روی لبه تیغه. به بیان دیگه کارشناسان تغذیه بر این اعتقادند، مضرات بد داروهای لاغری واسه کاهش وزن خیلی بیشتر از امتیازات این داروهاست. با این حال تعجب نکنین اگه بشنوین که بازم شرکتای بزرگ داروسازی دنیا، با تکیه به منافع تجاری خود، درصدد هستن که برخلاف مضرات بعضی وقتاً جبران ناپذیر این دارو تا چند سال آینده داروهایی تولید کنن که با خاصیت جایگزینی سیستم گوارشی، حتی با خوردن کمی غذا حس سیری رو به چاقا میده.

 

نتیجه های منفی قرصای لاغری

کارشناسان تغذیه با جدیت تاکید می کنن که هیچ داروی لاغری مثل داروهایی با ریشه شیمیایی یا گیاهی نمی تونه سوخت مواد انرژی زا رو در بدن بالا ببره و این داروها به عنوان یه روش کاهش وزن پیشنهاد نمی شن.

برلیانت بزرگمهر، مسئول کمیته آموزش همگانی انجمن تغذیه ایران درباره چگونگی کارکرد این داروها در بدن میگه: بعضی از داروها ادرار رو زیاد می کنن و بر این پایه باعث کاهش آب لازم بدن و در ظاهر، کاهش وزن می شن. درحالی که لاغری به معنی سوخت چربی در بدنه و نه از دست رفتن آب بدن. از طرف دیگه این داروها منتهی به از دست رفتن الکترولیتای همراه آب بدن هم می شن. به بیان دیگه با از دست رفتن سدیم، پتاسیم و کلر، تعادل الکترولیتی بدن به هم می ریزه که از مشکلات اون می تونه سرگیجه، تهوع و حتی مشکلات قلبی ـ عروقی باشه.

این مشاور تغذیه و رژیم درمانی اضافه می کنه: دسته ای دیگه از این داروها ملین هستن و با ازدیاد حرکات طولی روده، منتهی به دفع بیشتر مواد غذایی می شن. این روند منتهی به ایجاد اختلالاتی در جذب غذاها در بدن شده و مانع رسیدن مواد مغذی لازم و نیاز به بدن می شن و انگار سوءتغذیه ایجاد می کنن. مصرف این داروها، مشکلات مختلفی رو داره که کمترین اون، ریزش شدید مو در شخص مصرف کننده س.

دسته ای دیگه از این داروها با چربی ترکیب می شن و دفع چربی رو از بدن زیاد می کنن که با افزایش دفع چربی، مواد محلول در چربی مثل ویتامینا و مواد معدنی هم از بدن دفع می شن.

با این وجود مصرف داروهای لاغری هورمونی هم که سوخت مواد انرژی رو زیاد می کنن، به دلیل ایجاد مشکل در تعادل هورمونی بدن، اصلا پیشنهاد نمی شه. در مورد داروهای کم کننده اشتها هم به دلیل ایجاد سوءتغذیه در مصرف کننده، کارشناسان تغذیه نظر مثبتی ندارن.

یهویی نتیجه مصرف قرصای لاغریه

از سرگیجه و تهوع تا بروز مریضیای قلبی

خیلی از کارشناسان تاکید می کنن که داروهای لاغری بر سیستم عصبی مرکزی فرد اثر میذاره و با مریضیایی مثل تپش قلب، افزایش فشارخون، مشکل در سیستم تنفسی و حتی ایست قلبی همراه هستش.

بر این پایه میشه گفت تقریباً همه داروهایی که با عنوان داروی ضد چاقی در اختیار مردم قرار میگیره، دارای مشکلات منفی هستن. از مشکلات مصرف داروهای لاغری می تونه افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون، تعریق زیاد، یبوست، کم خوابی، تشنگی زیاد، سرگیجه، سردرد، اضطراب و خشکی دهن باشه.

البته بزرگمهر مصرف این داروها رو تو یه مورد تأیید می کنه و اضافه می کنه: ما داروهای لاغری اونم نوع خاصی از اونا (مثلا کارنیتین) رو در مواردی که شخص می خواد تحت عمل جراحی قرار بگیره و بالا بودن وزنش براش خطرناکه، جهت کاهش وزن پیشنهاد می کنیم حتی ما داروی متفورمین رو که داروی خاص افراد دیابتیه و این روزا به وسیله خیلی از افراد جهت کاهش وزن استفاده می شه، اصلا تأیید نمی کنیم. کما این که رئیس انجمن دیابت هم تاکید کرده که مصرف خودسرانه این دارو در افراد چاقی که قند خون اونا بالا نیس، ممکنه منتهی به افت قندخون و حتی بی هوشی و کما شه.

مسعود اسلامی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم با توضیح دادن این موضوع که مصرف قرصای لاغری مشکلات شدیدی بر ضربان قلب داره گفت: مصرف قرصای لاغری مخصوصاً نوع گیاهی به دلیل اضافه کردن موادی به اونا موقع ساخت می تونه نامنظمی شدید ضربان قلب رو موجب شه.

ایشون اضافه کرد: موارد زیادی در مجلات معتبر دنیا درباره مرگ یهویی استفاده کنندگان از این قرصا گزارش شده.

استادیار گروه قلب و عروق بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: هفته گذشته خانوم جوونی رو در بیمارستان بستری کردم که از قرصای لاغری که در ماهواره تبلیغ می شد استفاده کرده بود و به دلیل نامنظمی ضربان قلب ناچار شدیم واسه اون باتری قلب بذاریم.

ایشون با تاکید بر نقش رسانه ها در مورد اطلاع رسانی نسبت به مشکلات این قرصا گفت: یهویی نتیجه مصرف قرصای لاغریه. خیلی از این داروهای گیاهی کاهش وزن در کشورای غربی ممنوعه حتی اونایی که در دو سال گذشته در این کشورها ساخته شده و طرفداران زیادی هم پیدا کرده بودن به دلیل مشکلات قلبی از بازار جمع آوری شده.

مصرف شیشه عضله قلب رو ضعیف می کنه و موجب می شه تا عضله قلب تنها

۱۵ درصد کار کنه پس باید نسبت به مشکلات قلبی که به دنبال مصرف شیشه

و قرصای لاغری که به نظر می رسه ترکیباتی مشابه آمفتامینا دارن اخطار

داده شه

دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی مریضیای قلب و عروق اضافه کرد: تغییر سبک زندگی با ورزش و مصرف غذاهای طبیعی در کاهش وزن و سلامت افراد بسیار موثره.

ایشون با اشاره به کارکرد اثر قرصای لاغری گفت: این قرصا مثل آمفتامینا عمل می کنن مانند چیزی که در شیشه هست کارکرد اینا به گونه ایه که بر سیستم قلب و ضربان اون اثر می ذارن و ضربان قلب رو شدیدا زیاد می کنن و در موارد شدید آریتمی بطنی ایجاد می کنن که منتهی به ایست قلبی می شه.

ایشون گفت: مصرف شیشه عضله قلب رو ضعیف می کنه و موجب می شه تا عضله قلب تنها ۱۵ درصد کار کنه پس باید نسبت به مشکلات قلبی که به دنبال مصرف شیشه و قرصای لاغری که به نظر می رسه ترکیباتی مشابه آمفتامینا دارن اخطار داده شه.

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

فارس – مسعود اسلامی

جام جم – پونه شیرازی

 

منبع : tebyan.net