اهل خروپف کردن هستید؟پس بخوانید | بیماری

: وقتی که یه فرد خوابه اگه راه هوای تنفسی اش بسته شه یا با مشکل مواجه بشه شک نداشته باشینً خروپف میکنه و دیگه خودتون می دونین خروپف چه صدایی رو بوجود میاره.خروپف بعضی وقتا صداش کمه اما در بیشتر موارد صدای بلند و ناخوشایندی داره.آمار خروپف در جهان فرق داره ولی بعضی وقتا در بزرگسالان تا ۵۰% افراد خروپف میکنن.

خروپف نه فقط باعث بدخوابی فرد و برهم خوردن خواب دور و بریا می شه، که ممکنه سلولای تومور رو در بدن بسازه.

کارشناسان در جدیدترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن آدمایی که دچار آپنه تنفسی خواب یا همون خروپف هستن با درصد بالاتری به نسبت بقیه آدما به سرطان ریه دچار می شن.

کارشناسان دلیل بروز سرطان در این دسته از افراد رو ورود مواد سمی از راه دهن در طول خواب و هم کاهش اکسیژن رسانی به بافتای بدن می دونن که باعث می شه تومورهای سرطانی ایجاد شن؛ تومورهای بدخیمی که با سرعت بالایی رشد می کنن.

علاوه بر دچار شدن به سرطان ریه در افراد دچار مشکل آپنه خواب، بقیه بیماریا از جمله مشکلات قلبی عروقی هم به اندازه زیاد هست.

یه تیم مشترک از دانشگاه های شیکاگو و بارسلونا اولین بار رابطه بین آپنه تنفسی و دچار شدن به سرطان ریه رو در موشای آزمایشگاهی کشف کردن.

آپنه تنفسی می تونه حتی باعث سکته یهویی در خواب شه و افراد در صورت دچار شدن به این مشکل لازمه واسه تشخیص و کنترل آسیب به دکتر مراجعه کنن.

تحقیقاتی هم جهت هم اینکه نشون داده افراد سرطانی دچار آپنه تنفسی بیشتر از بقیه دچار “متاستاز” یا همون گسترش سرطان به بقیه قسمتای بدن می شن.

جالبه بدونین؛ یافته های تحقیق در مورد آپنه خواب و اثرات اون بر سرطان در جدیدترین شماره مجله  The journal chest به چاپ رسیده

منبع :