اهل آدامس خوردن هستید؟پس بخوانید | بیماری

 

تصور نکنین که آدامسای شامل «زایلیتول» که ماده ضد فساد دندانه چیزی رو عوض می کنه. با مصرف آدامس، خوردگی دندون که طی اون کلسیم زدایی می شه، شروع شده و به مرور دندانا حل می شن و شما چاله هایی در دندون هاتون مشاهده می کنین.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، مردم سراسر دنیا همیشه از جویدن آدامس و طعم اون استقبال کردن و امروزه آمار نشون میده که در مصرف آدامس، ایران با ۸۲ درصد، عربستان با ۷۹ درصد و آمریکا با ۵۹ درصد در جایگاه اول تا سوم مصرف آدامس قرار گرفتن. ( البته یکی از دلایلی که باعث شده تا مصرف آدامس در کشورای خاورمیانه بالا بره دادن آدامس به جای باقیمونده پول در خریدهای روزانه س) اگه شما به مصرف آدامس عادت دارین، پیشنهاد می شه این مطلب رو بخونین تا فهمیده باشین جای آدامس در سطل زباله س نه در دهن شما.

این مشکلات شامل شش مورده:

۱ ـ ایجاد مشکل مفصل: آدامس به دلیل این که بیشتر مواقع تو یه طرف دهن جویده می شه، می تونه به نبود توازن ماهیچه فک و حتی مشکل مفصل فک منجر شه که شرایط طولانی دردناکیه. هروقت یه سری از ماهیچه ها بشدت استفاده کرده شن، پس از یه مدت انقباض ماهیچه ها و درد به وجود اومده به وسیله اونو به دنبال دارن. دردهایی مانند سردرد، گوش درد و دندون درد.

۲ ـ مشکلات معدی و روده ای: همراه جویدن آدامس مقدار زیادی هم هوا بلعیده می شه که باعث تولید نفخ و دردهای شکمی می شه و حتی سندرم روده تحریک پذیر به وجود می آورد. هم اینکه هنگام جویدن آدامس به مغزتون نشونه هایی مبنی بر ورود غذا فرستاده میشه و آنزیم و اسیدهای معده شروع به ترشح می کنن، اما غذایی به درستی وجود نداره که هضم شه و تولید اسید غیرضروری به معده تون آسیب میرسونه و تولید نفخ می کنه. بعد در وقتی که واقعا غذایی در کاره احتمال داره که معده تون دیگه توان تولید اسید لازم رو نداشته باشه.

از طرفی یه سری از آدما به دلیل وجود شیرین کننده های مصنوعی ممکنه به یه سریای دیگه از مشکلات معده از جمله اسهال گرفتار شن.

۳ ـ آسیب به دندون حتی با مصرف آدامس بدون قند: اگه آدامس تون شیرین و در واقع شامل شکر باشه، شما با هربار جویدن درست مانند اینه که دندون تون رو حموم شکر می دید و باعث پوسیدگی دندون میشین. حتی اگه آدامس خالی از قند استفاده کنین، بازم دندون هاتون در برابر خطره. چون آدامسای بدون قند شامل طعم دهنده های اسیدی و نگهدارنده هستن که ممکنه در آخر به فرسودگی دندانی منجر شن.

تصور نکنین که آدامسای شامل «زایلیتول» که ماده ضد فساد دندانه چیزی رو عوض می کنه. با مصرف آدامس، خوردگی دندون که طی اون کلسیم زدایی می شه، شروع شده و به مرور دندانا حل می شن و شما چاله هایی در دندون هاتون مشاهده می کنین.

۴ ـ آزادسازی جیوه: اگه در دندون هاتون پرکردگیایی از جیوه دارین، جویدن آدامس می تونه موجب آزادسازی نوروتوکسین که یه جور سمه و به عصب آسیب میرسونه، شه. طبق تحقیقات مشخص شده که با هربار آدامس جویدن، بخار جیوه مربوط به پرکردگیای آمالگام آزاد شده و سریع راهش رو به درون جریان خون باز می کنه و پروسهای اکسایشی در بافتای بدن اتفاق می افته. اگه در دندون هاتون پرکردگی دارین هیچوقت آدامس نجوید.

۵ ـ اجناس جانبی گوسفند: بیشتر سازندگان آدامس به خاطر نرم کردن آدامس، در مواد اون از مومی به نام لانولین که از پشم گوسفند گرفته می شه، استفاده می کنن. این ماده در صابون و مواد آرایشی هم به کاربرده می شه. با اینکه لانولین واسه بدن و سلامتی ضرری نداره، اما جویدن ماده ای از پشم خیلی اشتها آور نیس.

۶ ـ بالا بردن مصرف غذا: خیلی از مردم به خاطر کاهش اشتهایشان آدامس می جوند، اما مشخص شده جویدن آدامس با اینکه انگیزه غذا خوردن رو پایین می آورد، ولی افراد رو به مصرف خوراکی های آماده مثل سیب زمینی سرخ کرده یا شیرینی بیشتر تشویق می کنه، چون این افراد دچار گرسنگیای مخفی هستن. از طرفی بعضی از آدامسا که طعم نعناعی دارن، موجب تلخ به نظر اومدن میوه ها و سبزیجات شده و ادما از خوردن این خوراکیای سالم دوری می کنن.

رابطه جویدن آدامس با سردرد نوجوانان

اگه نوجوون تون به جویدن آدامس عادت داره و در عین حال از سردرد شکایت می کنه، می تونین این دردها رو به آدامس جویدن اون رابطه بدین.

محققان روی ۳۰ نفر در سنین شش تا نوزده ساله که هریک به آدامس جویدن عادت داشتن و به سردردهای طولانی گرفتار بودن به تحقیق پرداختن. پس از یه ماه مصرف نکردن آدامس، سردردهای ۱۹ نفر به طور کامل پنهون شد و هفت نفر دیگه هم کمتر از درد گله داشتن و وقتی این افراد جویدن آدامس رو پس از چند روز از سر گرفتن دردهایشان برگشت.

فایده هایی هم داره

جدای از مضراتی که زیاده روی در آدامس جویدن می تونه داشته باشه، بعضی تحقیقات علمی هم نشون داده که آدامس جویدن می تونه در کاهش استرسای روحی و آروم کردن تاثیر داشته باشه.

هم اینکه می گن که جویدن آدامس می تونه در بهبود حال بیماران پس از جراحی روده، تاثیر خوبی بزاره، چون به گفته محققان، عمل جویدن می تونه اعصاب دستگاه هاضمه رو تحریک کنه و در نتیجه، روند برگشت کارکرد روده به شکل طبیعی و سالم، سریع تر اتفاق میفته. ارتقای حافظه، افزایش توان یادگیری و پردازش بهتر اطلاعات در مغز آدم، یافته های مثبت دیگه ایه که می گن با آدامس جویدن بدست میاد.

تقویت عضلات زبون و دهن، جلوگیری از برگشت غذا و اسید معده، جذب بعضی نمکای لازم بدن، کاهش درد به وجود اومده به وسیله تزریق آمپول، احتمال کاهش خونریزی لثه، کاهش پوسیدگی دندون با مصرف نوع خاصی از آدامسا، جلوگیری از رشد باکتریا و سرعت بخشی به رفع بوی بد دهن از دیگر فواید آدامس جویدنه که در یافته های بعضی تحقیقات داخلی و خارجی به اونا اشاره شده.