اهدای خون در ایام عید نوروز فراموش نشود | بیماری

: اهدای خون در ایام عید نوروز فراموش نشه

: اهدای خون در ایام عید نوروز فراموش نشه 

در ایام عید نوروز می تونین خون اهدا کنین تا به یه نفر زندگی بدین. اگه تا حالا این کار رو نمی کردین ایام عید می تونه بهونه خوبی واسه این کار باشه. روزای کم مونده به عید، شلوغه؛ خیابونا، مغازه ها، پیاده روها، رستورانا و سوپرمارکتا. همه جا پر از آدم هاییه که منتظر بهارند، منتظر تعطیلاتی که با بهار شروع می شه.

حالا همه جا شلوغه، جز پایگاه های اهدای خون، جز اون کانکسای سیار و سالنای سفید با تختای فلزی. مردم اون قدر درگیر تعطیلات و خریدن که مسیرشون رو به سمت مراکز پایگاه های اهدای خون کج نمی کنن، همین هم می شه تا ذخایر خون کم شه و حالا مسئولان سازمان انتقال خون از مردم بخوان تا در روزای عید نوروز فراموششان نکنن. مجید مسلمی، معاون سازمان انتقال خون استان تهرانه.

بله، ما به عنوان متولی فرآورده های خونی، وقتی وارد تعطیلات نوروز میشیم، تمهیداتی رو واسه ذخایر خونی مون در نظر می گیریم، چون که در تعطیلات، مخصوصا در نوروز که روزای تعطیل بیشتره، اندازه اهدای خون هم کم می شه. حالا هم همین شرایط پیش بینی می شه.

دلیل این اتفاق چیه؟ مردم تمایل کمتری واسه اهدای خون در تعطیلات دارن؟مردم در تعطیلات نوروز درگیر دید و بازدید هستن و رفتن به مراکز اهدای خون جزو اولویت هاشون قرار نمی گیره، به خاطر همین یه مقدار اندازه اهدای خون کم می شه.

شما گفتید که تمهیداتی واسه حفظ ذخایر خونی دارین. این آمادگی چیه؟ما از ماه های قبل به فکر تعطیلات بودیم تا بتونیم ذخایر خونی رو نگه داریم تا در تعطیلات نوروز مشکلی نداشته باشیم. به خاطر همین هم تیمای سیار اهدای خون رو فعال کردیم. بررسیامون نشون میده که حالا، گلبولای قرمز فشرده که توانایی ذخیره سازی دارن، نگهداری شدن و ما در این مورد مشکلی نداریم.

درسته، اما پلاکتا رو نمیشه ذخیره کرد؟بله، همین طوره. در روزای تعطیل، اندازه پلاکتا کم می شه چون که پلاکتا رو نمیشه واسه بلندمدت ذخیره کرد، به خاطر همین واسه بالا بردن ذخیره پلاکت از دستگاه پلاکت فریزیس استفاده کردیم تا بتونیم به مدت زمان بیشتری پلاکتا رو نگه داریم.

در این روش، تنها پلاکت خون اهدا کننده گرفته و خون به بدنش برگردانده می شه. با همه اینا ما از مردم می خوایم که در تعطیلات عید ما رو تنها نگذارند. ما پایگاه اهدای خون داریم و افراد می تونن واسه اهدای خون مراجعه کنن.

هر سال در تعطیلات نوروز حدودا چقدر با کم شدن ذخایر خونی مواجه میشین؟البته اینا بستگی به شرایط داره، اما به طور میانگین بین ٣٠ تا ۴٠ درصد ذخایر خونی ما در تعطیلات نوروز کم می شه.واسه بالا نگه داشتن ذخایر خون، سازمان انتقال خون می تونه پایگاه های سیار رو در مراکز تفریحی در نظر بگیره. این روش هم می تونه به کمک بیاد.

بله، اما ما براساس تجربه های سال قبل عمل می کنیم. تجربه های قبلی به ما نشون داده که این روش واسه تعطیلات، خیلی کاربردی نداره و مردم در این شرایط واسه اهدای خون ، پس واسه این اماکن، ما پایگاه سیار نمی فرستیم.واسه اون بخش ذخیره سازی پلاکت که اشاره کردین، باید اهداکننده ای هم باشه. با در نظر گرفتن کم شدن تعداد اهداکنندگان، این

ذخایر رو از کجا قراره جفت و جور کنین؟ما در این بخش از اهداکنندگان مستمرمان استفاده می کنیم. به اونا فراخوان دادیم که در این روزا واسه اهدای پلاکت مراجعه کنن، به خاطر همین ما نگرانی جدی واسه کاهش ذخایر نداریم و مردم هم نباید نگران باشن.

مراکز فعال انتقال خون استان تهران در تعطیلات نوروز

سازمان انتقال خون استان تهران در تعطیلات نوروز هم فعال و مراکزش در استان تهران آماده مراجعه شهروندانه. براساس اعلام این سازمان، مرکز انتقال خون خیابون وصال شیرازی همه روزه در تعطیلات نوروزی طبق روال همیشگی از ساعت ٨ صبح تا ساعت ٢٠ فعاله. جزییات فعالیت مراکز سازمان انتقال خون براساس جدول زیره.

.

منبع :