اهدای خون برای زنان مفید است یا مضر؟ | بیماری

: اهدای خون واسه زنان خوبه یا مضر؟

: اهدای خون واسه زنان خوبه یا مضر؟

خانوما طی دوران زندگی شون در هر ماه مقدار زیادی خون از راه دوران پریود از دست میدن، اما سوال این جاست که با اینحال کاهش مقدار خون اهدای خون واسه زنان خوبه؟ همه روزه بیماران بسیاری در اتاقای جراحی و بخشای مراقبتای خاص واسه ادامه زندگی نیاز به خون پیدا می کنن و در صورت نرسیدن خون ممکنه جون خود رو از دست بدن. در کشور ما اهدای خون سنتی خوبه و مردم با هدف کاری نیکوکارانه به اهدای خون تلاش می کنن. اهدای خون اما شرایطی داره و باید قوای جسمی فرد طوری باشه که اهدای خون به بدن آسیب نزده و مشکلی رو واسه اهدا کننده ایجاد نکنه.

روز نهم مرداد روز اهدای خونه. به همین بهونه به سراغ دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون رفته و از اون در مورد شرایط اهدای خون، آمار اهدای خون بانوان و شرایط اهدای خون واسه بانوان سوال کردیم.

شرایط اهدای خون

دکتر حاجی بیگی در جواب این سوال که شرایط لازم واسه اهدای خون چیه، میگه:« اولین موردی که مد نظرقرار میگیره سن و وزن اهدا کننده س. اهدا کننده خون باید دست کم ۱۸ سال و بیشترین حد ۶۵سال داشته باشه. وزن اهدا کننده خون نباید از۵۰ کیلوگرم کمتر باشه و اگه اهدا کننده به مریضی مبتلاست یا آلرژی داره باید حتما دکتر رو باخبر کنه. هم اینکه اهدای کننده باید دکتر رو در صورت داشتن خالکوبی، سابقه بیماریای قلبی و عروقی ـ ریوی ـ کلیوی ـ کبدی، سابقه تزریق خون و فرآورده های اون، سابقه غش ـ صرع ـ تشنج، سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی، سابقه اعمال جراحی، سابقه رفتارای پرخطر (رابطه جنسی خارج از چارچوب خونواده )، سابقه خالکوبی، حجامت، تاتو و سفر به مناطقی که مریضی مالاریا در اون مناطق شایعه، باخبر کنه.»

مشارکت کمرنگ بانوان در اهدای خون

دکتر حاجی بیگی مشارکت خانوما در اهدای خون رو کم رنگ توصیف کرده و میگه:«امروز یکی از مهم ترین نگرانیای سازمان انتقال خون ایران در بخش اهداکنندگان خون کاهش مشارکت بانوان در این خدا پسندانهه. در خیلی از کشورای پیشرفته جهان در بخش طب انتقال خون نگاه خاص ای به اهدای خون بانوان دارن مثلا در فرانسه آمار اهدای خون بانوان مثل اهدای خون آقایون ۵۰ درصده. این در حالیه که در کشور ایران از ۲۰۸۳۹۱۴ واحد خون اهدایی تنها ۹۱۳۱۹ واحد سهم بانوان بوده که نشون میده تنها ۴ / ۳۸ درصد از سهم اهدای خون در کشور مربوط به بانوانه الان در ایران در همه استانای کشور سهم اهدای خون بانوان زیر ۱۰ درصده.»

به چه دلیل خانوما تمایلی به اهدای خون ندارن؟

سخنگوی سازمان انتقال خون در جواب این سوال که به چه دلیل خانوما انگیزه کمتری واسه اهدای خون دارن میگه:« در کشور ما از مهمترین عوامل کاهش مشارکت بانوان در اهدای خون ترس از کم خونی و ترس از سوزن کیسه های اهدای خونه. هم اینکه ترس از دچار شدن به بیماریای عفونی مثل ایدز و هپاتیت و ضعف قوای جسمی و جلوگیری شوهران از اهدای خون همسران خود از عوامل دیگه کاهش مشارکت بانوان در کار اهدای خون در کشوراست.هم اینکه داشتن تصور منفی نسبت به اهدای خون در زنان، ترس از ضعیف شدن و نبود دسترسی آسون به مراکز اهدای خون از دیگر عوامل مهم کاهش مشارکت اهدای خون در بانوانه.»

خون خانوما مطمئن تره!

دکتر حاجی بیگی در بین گفتگو به نکته ای باحال اشاره کرده و میگه:«تحقیقات گسترده در ایران و بقیه کشورای جهان نشون میده به دلیل گرایش کمتر بانوان به رفتارای پر خطر و توجه بیشتر به داشتن زندگی سالم، خون اهدایی به وسیله بانوان از سالم ترین منابع خونی هستن. هم اینکه بانوان به عنوان بخش اصلی خونواده می تونن با مشارکت در اهدای خون علاوه بر گسترش نودوستی و رفتارای آدم دوستانه در آموزش فرزندان و شرکت در میدون فعالیتای خدا پسندانه قدم مهمی در افزایش مشارکت خونواده در اهدای خون دارا باشن.»

اهدای خون به بدن آسیب می زنه؟

دکتر حاجی بیگی در جواب به این سوال که اهدای خون به بدن آسیب زده یا با عث ضعف می شه، میگه:« اینکه تصور کنیم اهدای خوب به بدن آسیب می زنه تصوری غلطه و اهدای خون یه فرد سالم رو حتی دچار ضعف هم نمی کنه. هر واحد خون اهدایی حدود ۴۵۰ میلی لیتر و برابر فقط ۱۰ درصد حجم کل خون بدنه. پلاسما و گلبولای سفید و پلاکتا ظرف فقط چند روز در حالت عادی به وسیله سیستم خون ساز بدن جانشین می شن و بدن با افزایش جذب آهن از دستگاه گوارش، آهن از دست رفته رو به مرور طی حدود ۳۵ روز جانشین می کنه و پس گلبولای قرمز خون بیشترین حد در ۳-۲ هفته به وسیله بدن بازسازی می شن. واسه اطمینان از حفظ سلامت داوطلبان، فاصله مجاز بین دفعات اهدای خون دست کم ۸ هفته در نظر گرفته شده با در نظر گرفتن تفاوتای جسمی موجود بین بانوان و آقایون، تعداد دفعات مجاز اهدای خون واسه آقایون هرساله ۴ نوبت و واسه بانوان ۳ نوبت تعیین شده.»

اهدای خون در دوران قاعدگی

دکتر حاجی بیگی با اشاره به اینکه زنان سالم در هر دوره از زندگی به جز دوران بارداری می تونن خون اهدا کنن، میگه:« خانوما حتی می تونن در دوره قاعدگی هم خون اهدا کنن، اما اگه دوره قاعدگی شون سنگینه، بهتره که از انجام اینجور کاری دوری کنن تا سطح آهن خون شون در اون دوران پایین نیاد.»

نیاز به خون در دوران بارداری و بین زایمون

دکتر حاجی بیگی در آخر گفتگو با اشاره به اینکه نصف دریافت کنندگان خون رو خانوما تشکیل میدن، میگه:« الان در دنیا و ایران بانوان در خیلی از موارد از مصرف کنندگان خون و فرآورده های اون در مراکزدرمانی و بیمارستانی بوده و نصف نیارمندان به تزریق خون رو تشکیل میدن هر ساله در جهان تعداد خیلی از بانوان درزمان دوران حاملگی یا در زمان زایمون جون خود رو از دست میدن که مهمترین دلیل مرگ این زنان خونریزیه که امیده خانمای سالم با اهدای خون نیاز بیماران رو در این مورد مرتفع کنن.»

.

منبع : niksho.com