اهدای خون؛ چرا و چه وقت؟ | بیماری

: این مقاله به بررسی موضوع اهدای خون، زمان و چگونگی اون در ایران می پردازه. رفتار پسندیده ای که در صورت همه گیر شدن می تونه جون هزاران آدم بی گناه رو نجات دهد. در ادامه با بنیتا همراه باشین.

اهدای خون وقتی اتفاق می افته که فردی سالم به طور داوطلبانه مقدار مشخصی از خون خود رو تو یه مرکز انتقال خون هدیه میده. خون اهداشده پس از انجام آزمایشای غربالگری و تأیید سلامت، به خاطر جفت و جور فراوردهای خونی مورداستفاده قرار میگیره و یا از راه بانک خون مراکز درمانی به افراد دیگه تزریق می شه. روند اهدای خون و تزریق اون به دریافت کنندگان، انتقال خون اسمشه.

اهدای خون تنها یه ساعت از وقت شما رو میگیره، اما همین یه ساعت جون یه آدم رو نجات میده. اهدای خون نه فقط واسه کسی که سلولای خونی رو دریافت می کنه، بلکه واسه سلامت اهداکننده هم فواید بسیار داره.

با اینکه مهمترین مزیت اهدای خون گسترش حس اتحاد و کمک به بقیه در جامعه س، اما این کار فواید مخفی دیگری هم با خود داره.

مثلا، آهن مصرفی از طرف بعضی از افراد بیش ازحد مجاز و پیشنهاد شده که باعث می شه اندازه تولید رادیکالای آزاد در بدن زیاد شه. رادیکالای آزاد موجب ایجاد تغییرات سلولی شده و کارکرد طبیعی سلولا رو دچار مشکل می کنن. چیزی که خطر بعضی بیماریای طولانی مانند بیماریای قلبی و سرطان رو زیاد می کنه. واسه مطالعه بیشتر به مقاله تشخیص سرطان به کمک آزمایش خون مراجعه کنین.

این مشکل در خانمای یائسه بیشتره؛ چون اونا تا قبل از دوران یائسگی در چرخه های عادات ماهیانه آهن اضافی بدن خود رو دفع می کردن. مردانی که بیش ازحد گوشت قرمز مصرف می کنن هم از خطر تجمع آهن در بدن خود محفوظ نیستن.

اهدای خون مقداری از این آهن اضافه رو از بدن خارج کرده و فعالیت سلولا رو به حالت عادی برمیگردونه. طبق آخرین تحقیقات انجام شده، مردانی که خون خود رو اهدا می کنن کمتر در برابر دچار شدن به بیماریای قلبی قرار می گیرن. ازآنجایی که بیماریای قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ ومیر در میان آقایون در کشوره، اهدای خون علاوه بر نجات جون افراد دیگه، سلامت رو هم به فرد اهداکننده برمیگردونه.

اما شرایط لازم واسه اهدای خون و فرد اهداکننده چیه؟ بنیتا به سراغ نکات لازم واسه این کار رفته تا شما رو بیشتر با این آدم دوستانه آشنا کنه.

به گفته سازمان انتقال خون ایران فرد اهداکننده باید شرایط زیر رو دارا باشه:

 • دست کم ۱۸ سال تموم و بیشترین حد ۶۰ سال سن (اهداکنندگان دائمی تا ۶۵ سال) داشته باشه.
 • دست کم ۵۰ کیلوگرم وزن رو دارا باشه.
 • فواصل اهدای خون هر ۸ هفته یه بار، به شرط اینکه تعداد دفعات اون در طول یه سال از ۴ بار تجاوز نکنه.
 • اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و واسه اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامیه) رو همراه خود داشته باشه.

در صورت وجود سابقه موارد زیر حتماً دکتر انتقال خون رو در جریان بذارین:

 • آلرژیا: تب یونجه و… .
 • مصرف دارو
 • سابقه بیماریای قلبی و عروقی، ریوی، کلیوی و کبدی
 • سابقه تزریق خون و فرآورده های اون
 • سابقه غش، صرع و تشنج
 • سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی
 • سابقه عمل جراحی
 • سابقه رفتارای پرخطر (تماس جنسی خارج از چارچوب خونواده)
 • سابقه خال کوبی، حجامت و تاتو
 • سابقه زردی یا یرقان در خود و خونواده
 • مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا

بهتره فرد اهداکننده خون به خاطر آسون کردن در عمل اهدا به نکات زیر توجه داشته باشه:

۱- بهتره تا فرد اهداکننده چند روز قبل از اهدای خون، مواد غذایی غنی از آهن مثل گوشت قرمز، ماهی، مرغ، حبوبات و غلات و اسفناج رو مصرف کنه.

۲- تلاش شه شب قبل از اهدای خون استراحت کافی داشته باشه و خوب بخوابه. خواب کافی دلیل کاهش سموم بدن شده و خون رو واسه اهدا کردن سالم تر می کنه.

۳- چند ساعت قبل از اهدای خون، به مقدار کافی آب بخوره تا خون اون رقیق شه. هم اینکه این کار دلیل می شه تا فرد اهداکننده پس از دادن خون کمتر دچار مشکل شه.

۴- دست کم دو روز قبل از اهدای خون، از مصرف داروهایی مانند آسپیرین دوری کنه. اگه از پلاکت خون فرد واسه افراد نیازمند به پلاکت استفاده شه، درصورتی که فرد از داروهایی مانند آسپیرین استفاده کرده باشه، ممکنه امکان به کار گیری پلاکتش واسه اهدا آماده نشه.

۵- اگه فرد احساس می کنه که ممکنه در بین اهدای خون دچار حالت تهوع شه، بدون این دست اون دست کردن قبل از اهدا چیزی نخورد، چون ممکنه احساس اون به واقعیت تبدیل شه.

۶- بهتره قبل از مراجعه به مراکز انتقال خون، لباسایی با آستین کوتاه و یا آستینای آزاد بپوشد تا در بین اهدای خون دچار مشکل نشه.

۷- تلاش کنه در بین اهدای خون اصلاً استرس نداشته باشه و به طور کاملً آرامش خود رو حفظ کنه. با این کار هم خون اهدایی اون سالم تر هستش و هم سلامتی اون به خطر نمی افته.

۸- اگه از خون و یا سوزن خون گیری هول و ترس داره، بهتره تا حواس خود رو با مطالعه یه مجله و یا وب گردی با گوشی موبایل پرت کنه.

لازمه تا پس از اهدای خون به چند نکته مهم هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین:

۱- تلاش کنین بدون این دست اون دست کردن بعد از اهدای خون نایستید و به کار روزانه خود مشغول نشید. واسه یه مدت به صورت خوابیده بمونین و بعد کمی بشینین و کم کم وایسید. ممکنه به دلیل کاهش مواد قندی و مایعات موجود در خون، احساس سرگیجه به شما دست دهد و نتونین تعادل خود رو حفظ کنین.

۲- ممکنه خونریزی در ناحیه ای که سوزن وارد شده ادامه پیدا کنه و حتی پس از برداشتن پانسمان هم ادامه یابد. پس تلاش کنین حدود ۳ تا ۵ دقیقه این ناحیه رو فشار بدین و بازوی خود رو بالا نگه دارین.

۳- اگه خونریزی و یا کبودی در زیر پوست اون ناحیه اتفاق بیفته، یه بسته یخ رو به طور پیوسته روی اون منطقه بذارین تا خونریزی و درد اون برطرف شه. ادامه پیدا کردن خونریزی در اهداکنندگان خون با احتمال خیلی کم اتفاق می افته.

۴- به مدت دو تا سه روز پس از اهدای خون، مقدار زیادی مایعات بخورین تا خون ازدست رفته شما جبران شه. از رژیم غذایی غنی از آهن پیروی کرده و مواد غذایی تازه استفاده کنین تا آهن ازدست رفته بدنتون تأمین شه.

۵- اگه می خواید در ماه رمضان عمل اهدای خون رو انجام بدین، این کار رو به بعد از زمان افطار انداخته و یا ۶ ساعت پس از خوردن سحری به مراکز انتقال خون مراجعه کنین.

از اینکه جون یه آدم رو نجات می دید خوشحال باشین.

  مقالات در رابطه

 • سؤالات عادی در مورد کلسترول

 • لوسمی (سرطان خون) و لنفوم (تومور بافت لنفاوی) می تونن به وسیله اشعه های ایکس تشخیص داده شن؟[قسمت اول]

 • ویتامین کا چیه و چه تأثیری بر بدن ما داره؟

.

منبع :