اهداف شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ایران | بیماری

وزیر بهداشت، مهمترین محورهای نهمین کنفرانس ارتقای سلامت در شانگهای چین رو شهرهای سالم، سواد سلامت، حاکمیت مناسب و مردم سالم شمرد و اونا رو ارکان پیشرفت پایدار در سراسر کره زمین دونست.

به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی روز سه شنبه در سخنرانی خود در اجلاس اصلی نهمین کنفرانس ارتقای سلامت در شانگهای چین، ضمن تشکر از برگزاری این کنفرانس، گفت: موضوع این کنفرانس واسه بهبود و ارتقای سلامت و گسترش پیشرفت پایدار بسیار مهم و لازمه چون اهداف پیشرفت پایدار تا سال ۲۰۳۰، با ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف جزیی، نیازمند تعهد قوی از طرف همه حکومتا و همه بخشای دولتی و غیردولتیه.

ایشون با اشاره به تشکیل شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در ایران، اعلام کرد: این شورا نمونه ای از همکاریای بین بخشی در ایرانه که در چند سال گذشته به طور کامل مورد توجه خیلی از آزمایش کنندگان بین المللی قرار گرفته.

هاشمی گفت: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، به ریاست رئیس جمهوری و عضویت سه تن از معاونین ایشون، ۸ وزیر، نمایندگان مجلس و نهادهای غیردولتی، تاسیس شده تا تصمیمات هماهنگ و منسجمی رو واسه رسیدگی به مشکلات سلامت و ارتقای اون در کشور در پیش بگیره. این نهاد عالی رتبه بین بخشی، زمینه رو واسه راه و روش کامل به سلامت، غذا و سیاستای عمومی با تاثیرگذاری مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت عمومی جفت و جور می کنه.

وزیر بهداشت گفت: براساس قانون، دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در وزارت بهداشت، قرار گرفته و این شورا در همه استانهای ایران با هدف تمرکز زدایی با تصمیم گیریا سیاست گذاری و اطمینان از سلامت مردم به طور مرتب تشکیل می شه.

هاشمی با بیان اینکه به شکل شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با ۱۲ وزارتخانه و سازمان دولتی تعامل داریم، اضافه کرد: وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان به خاطر پیشرفت برنامه های این شورا، تفاهم نامهایی رو امضا کردن. در تعامل با بخش حمل و نقل، گذرگاهای خطرناک واسه کاهش حوادث و سوانح ترافیکی در بخش برون شهری شناسایی و اصلاح شدن.

وزیر بهداشت تاکید کرد: کاهش مصرف سموم دفع آفات و نباتات، جایگزینی کشت تنباکو با بقیه اجناس و کم شدن اندازه نمک و شکر در مواد غذایی و صنایع غذایی از جمله مهمترین اهداف ما در شورای عالی سلامته.

هاشمی با اشاره به افزایش مالیات بر عرضه دخانیات در کشور، گفت: این قانون در سال جاری به وسیله مجلس شورای اسلامی تصویب شد و مالیات بر عرضه دخانیات زیاد شد تا مصرف اون کم بشه.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر نقش خاص شهرداران و شوراای محلی در افزایش مشارکت جامعه، تصمیم سازی از پایین به بالا و اجرای سیاستای شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، اعلام کرد: نقش بقیه بخشا واسه اجرای مصوبات این شورا هم بسیار مهم و لازمه تا تماشاگر ارتقای سطح سلامت در جامعه باشیم.

هاشمی بیان امیدواری کرد که برگزاری این کنفرانس، راه رو واسه حاکمیت مناسب، همکاریای بین بخشی و شهرنشینی سالم از راه مشارکت جامعه مدنی، حکومتای محلی و شهرداریا و همه بخشای مربوطه به روشی منظم صاف سازه تا به جهانی بهتر واسه زندگی کردن تا سال ۲۰۳۰ برسیم.

منبع :