انگیزه هایی عالی برای ترک سیگار [بخش دوم] | بیماری

:  هفتاد درصد از افراد سیگاری دوست دارن تا سیگار رو ترک کنن ولی بیشتر اونا موفق به این کار نمی شن. دراین گزارش می خوایم به بررسی این نکته بپردازیم که به چه دلیل ترک سیگار کار سختیه؟

 

سیگار و تنباکوی موجود در اون ممکنه بیشتر از ۲۵ نوع مریضی در بدن ما بسازه و عامل مهمی در به خطر انداختن سلامت ما و اطرافیانمانه. سیگار عادتیه که یکی از عوامل دچار شدن به سرطان ریه و بیماریای ریوی حساب می شه. به گفته آمار، در کشور اسپانیا حدود ۳۳% از افراد سیگار میکشن. درگزارشی دو قسمتی می خوایم به بررسی این موضوع بپردازیم. این بخش پایانی گزارش ماست:

پنج دلیلی که به خاطر اونا حتما باید سیگار رو ترک کرد:

۱- اگه سیگار بکشین، بچتون هم سیگاری می شه:

سیگار کشیدن از سه نظر ما رو وابسته می کنه که اولی وابستگی فیزیکی به نیکوتینه. نیکوتین روی مغز تاثیر میذاره و به فرد احساس رضایت و آرامش میده و هر زمان که سطح نیکوتین در بدن کم بشه، بدن خواهان ورود نیکوتین می شه. دوم، وابستگی روانیه و در آخر وابستگی اجتماعی که در همین زمینه، خونواده نقش مهمی رو اجرا می کنه: اگه بچه هامون والدینی غیرسیگاری دارا باشن، درک می کنن که حالت طبیعی اینه که افراد سیگار نکشند و برعکس. این بدون معناست که اگه والدین سیگاری باشن، احتمال سیگاری شدن فرزندان زیاد می شه.

۲- آسیب رسانی نیکوتین:

فرقی نمی کنه که چه نوع دخانیاتی مصرف می کنین. کسی که در طول یه ماه گذشته روزی دست کم یه سیگار کشیده باشه، یه فرد سیگاری حساب می شه. نیکوتین در همه شکلای جور واجور سیگار هست و حتی اگه روزی یه نخ سیگار هم بکشین، این نیکوتین وارد بدنتون شده و به بدنتون آسیب میرسونه. آدمایی هستن که فکر می کنن با کشیدن روزی یه نخ سیگار، آسیبی به بدنشون وارد نمی شه ولی اونا سخت در اشتباهن.

یکی از کارشناسان دراین رابطه میگه:« اگه کسی روزانه ۳ پاکت سیگار بکشه، احتمال ابتلای اون به سرطان ریه خیلی بیشتر از فردیه که روزی نصف پاکت سیگار میکشه ولی در مورد بقیه بیماریا، مثل مشکلات قلبی عروقی، فرقی بین درصد خطر دچار شدن به این بیماریا میان کسی که روزی یه نخ سیگار میکشه و کسی که روزی دو پاکت سیگارمی کشد وجود نداره.»

۳- سیگارهایی با نیکوتین کمتر، خطر مریضی رو کم نمی کنن:

در سالهای گذشته صنعت دخانیات تلاش زیادی در باحال تر کردن محصولاتش داشته و مثلا سیگارهای لایت یا سیگارهایی با نیکوتین کمتر رو به بازار عرضه کرده. اما باید بدونین که سیگارهایی با نیکوتین پائین هم به اندازه سیگارهای معمولی به سلامت بدن آسیب می رسونن.

۴- دود دست سوم:

میدونید دود دست سوم چیه؟ دود سیگاریه که در فضاهایی که در اونجا سیگار کشیده ان باقی می مونه. وقتی فردی در فضایی سیگار میکشه، مولکولهای نیکوتین در فضا، روی فرشها، روی مبل، روی لباسها و بقیه فضاها باقی می مانند. عکس العمل این مولکولها با اوزون، باعث می شه که اون فضا مضر وآلوده شه.

این مولکولها ممکنه تا چند ساعت در سطوح جور واجور بمونه و وارد ریه های افراد شن، حتی اگه اونا سیگاری نباشن. یکی از افراد متخصص دراین باره میگه:« هرساله حدود ۲۰۰۰ نفر در اسپانیا به خاطر قرار گرفتن در برابر دود سیگار فوت می کنن که دلیل مرگ اونا ممکنه دچار شدن به سرطان ریه و یا مشکلات تنفسی (مخصوصا درکودکان) و یا بیماریایی مثل آسم و گوش درد و عفونت گوش باشه.»

۵- صرفه جویی مالی:

یکی از افراد متخصص در مورد ترک سیگار یادآوری کرده که یکی از انگیزه های اصلی واسه ترک سیگار می تونه صرفه جویی کردن در پولی باشه که روزانه و یا هفتگی واسه خرید سیگار پرداخت می کنین. اگه فردی روزانه یه پاکت سیگار بکشه، این بدون معناست که روزی بین ۴ تا۵ یورو پول می پردازه که برابر ۱۵۰ یورو در ماه و ۱۸۰۰ یورو در ساله. شمامی تونید با ترک سیگار و جمع کردن این پول، هر سال به یه سفر تفریحی لوکس و باشکوه برید!

.

منبع :