انگیزه هایی عالی برای ترک سیگار [بخش اول] | بیماری

:  هفتاد درصد از افراد سیگاری دوست دارن تا سیگار رو ترک کنن ولی بیشتر اونا موفق به این کار نمی شن. دراین گزارش می خوایم به بررسی این نکته بپردازیم که به چه دلیل ترک سیگار کار سختیه؟

 

: انگیزهایی عالی واسه ترک سیگار [بخش اول]

سیگار و تنباکوی موجود در اون ممکنه بیشتر از ۲۵ نوع مریضی در بدن ما بسازه و عامل مهمی در به خطر انداختن سلامت ما و اطرافیانمانه. سیگار عادتیه که یکی از عوامل دچار شدن به سرطان ریه و بیماریای ریوی حساب می شه. به گفته آمار، در کشور اسپانیا حدود ۳۳% از افراد سیگار میکشن. درگزارشی دو قسمتی می خوایم به بررسی این موضوع بپردازیم. این بخش اول گزارش ماست:

خوان آنتونیو ریسکو، دکتر ریه اسپانیایی که عضو اتحادیه پزشکی و جراحی ریه اسپانیاست،  عقیده داره که تصمیم واسه ترک سیگار، یکی از سالم ترین تصمیماتیه که هر فردی می تونه در طول زندگی اش بگیره. به گفته اون ۷۰% از افراد سیگاری دوست دارن سیگار کشیدن رو ترک کنن ولی به چه دلیل محقق کردن این تصمیم تا این اندازه سخته؟ دکتر ریسکو دراین باره میگه:«مصرف تنباکو، یه مریضی اعتیاد آور و مزمنه. در بین عناصر موجود در تنباکو، میشه به نیکوتین اشاره کرد که ماده ای اعتیاد آوره و اعتیاد اون ۵برابر بیشتر از اعتیاد به کوکائینه. مصرف نیکوتین، باعث ایجاد عادت در بدن افراد می شه و این یکی از دلایلیه که ترک سیگار رو سخت می کنه.»

اون در عین حال یادآوری کرده که دود سیگار دارای بیشتر از ۳۵۰۰ ماده سمیه که به سلامت بدن آدم آسیب می زنه و در بین این مواد میشه به بیشتر از ۶۰ ماده سرطان زا اشاره کرد که به رشد تومورها و تولید مونواکسید کربن کمک می کنن که مونواکسید کربن می تونه مستقیما خطر دچار شدن به بیماریای قلبی و عروقی و التهاب راه های تنفسی رو زیاد کنه. دکتر ریسکو ادامه داد:« خیلی از مواد موجود در دود سیگار که استنشاق می شن، باعث ایجاد تغییراتی مضر به سیستم تنفسی افراد می گردن.»

یکی از فاکتورهایی که می تونه در ترک کردن سیگار اثر داشته باشه، انگیزه و خواست فرده. از هر ۱۰۰ فرد سیگاری که واسه ترک سیگار اقدام می کنن، تنها ۵% از اونا موفق به انجام این کار می شن. از همین رو شاید لازم باشه که ترک سیگار زیر نظر افراد متخصص سلامت صورت بگیره تا این روند با برنامه ریزی مناسب صورت پذیرد. دکتر ریسکو ادامه داد:«درحال حاصر سه مدل فراماکولوژیک واسه ترک سیگار طراحی شده که تا حدود زیادی هم کاربردی بودن: یکی به کار گیری وارنیکلین که به وسیله دکتر تجویز می شه. راه دوم تراپی واسه جایگزینی نیکوتین با آدامس، قرص و اسپری و در آخر داروی بوپروپیونه که این روند باید زیرنظر دکتر طی شده و اگه مشاوره درست انجام شه، احتمال ترک سیگار تا ۴۰% افزایش پیدا می کنه.»

.

منبع :