انگیزه اصلی ایرانی ها از جراحی بینی چیست؟ | بیماری

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عملای زیبایی در کشور ماست؛ با اینکه در بیشتر موارد این جراحی به دنبال ایراد و مشکلی در بینی صورت میگیره، ولی گاه افراد بدون اینکه کوچیک ترین مشکلی در شکل بینی داشته باشن، اونو به تیغ جراحی می سپارند تا به اصطلاح خود قشنگ تر شن، غافل از این که نه فقط قشنگ تر نمی شن، بلکه زیبایی قبلی خود رو با انجام این عمل غیرضروری به خطر میندازن.

یکی دیگه از اشتباهاتی که افراد در این باره مرتکب می شن، انتخاب ناجور مدل بینیه، از اونجا که زیبایی در تناسب، توازن و تقارنه، انتخاب مدل ناجور با فیزیک چهره این زیبایی رو نابود می کنه، شاید شما ندونین مدل مناسب چهره شما کدوم نوع از شکلای جور واجور بینیه، پس بهتره انتخاب مدل رو به دست جراح با تجربه سپرده و بی گدار به آب نزنین. به درستی مدل بینی متناسب با چهره ایرانیا کدامه؟ تموم افراد می تونن از مدل برابری​استفاده کنن؟ دکتر حمید عارف، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی پاسخگوی این سوال هاست.

خواسته عمومی مراجعه کنندگان واسه جراحی بینی چیه؟

در نژاد ایرونی، معمولا افراد بینی بزرگی دارن، از این رو اولین خواسته فردی که عمل می کنه، کوچیک تر شدن بینیه. البته این موضوع سالای گذشته نسبت به حال صحت بیشتری داشت طوری که افراد فرمای عروسکی و فانتزی رو بیشتر پسند می کردن. حالا خوبیش اینه حالا افراد بیشتر مدلای طبیعی و شیک رو پسند می کردن ولی درصدی از همین ادما از روی ناآگاهی از عمل جراحی، پس از عمل رضایت خود رو از دست میدن، این دسته معمولا تحت تاثیر نظر دوستای خود قرار گرفته و می گن بینی کوچیک تری میخوان و دوباره تصمیم به جراحی دیگری می گیرن. بدیش اینه گاه دیدگاه جامعه تعیین کننده مدل بینی و رضایتمندی افراده. فردی که تحت تاثیر افکار بقیه در جامعه مبادرت به انجام این جور اعمال می کنه، به طور قطع نتیجه مثبتی از عمل خود نمی گیره.

ملاک انتخاب مدل چیه؟

بعضی وقتا مواقع افراد در مشاوره قبل از عمل از جراح میخوان بینی شون رو مثل بینی فلان دوست یا فلان هنرپیشه معروف بکنه، در حالی که این کار روش صحیحی نیس و عواقب خوبی نداره. حتی در دوقلوهای همسان هم که از یه تخمک هستن، این کار نباید صورت بگیره چون یه مدل واسه دو نفر مناسب نیس و هرکی فرم مخصوص چهره خود رو داره و انتخاب مدل براساس چهره تعیین می شه. بعضی آدما به داشتن بینی ایتالیایی تمایل دارن، بعضی فرم بینیای اسپانیایی رو پسند می کردن، بعضیا بینی عروسکی رو دوست دارن که کوچیک بوده و نوک رو به بالایی داره. شکلای جور واجور بینیا اگه با چهره فرد تناسب داشته باشه قشنگتر و شیک هستن، اما اگه این تناسب برقرار نباشه، زیباترین بینی در صورت ناجور، بیریخت و بی تناسبه.

در بین این مدلا، مدل فانتزی عروسکی چقدر طرفدار داره؟

مدتا بینی ایده آل افراد در کشور، بینی فانتزی عروسکی بود. بینی عروسکی کوچیک، سربالا و دارای قوسه. با اینکه فرم فانتزی بینی شیک و زیباست، اما واسه تموم افراد پیشنهاد نمی شه. فردی که بینی خیلی بزرگی داره نباید توقع داشته باشه جراح، بینی فانتزی و کوچیکی واسه اون درست کنه چون اندازه بینی رو تا حد کمی میشه کوچیک کرد و نمیشه یهو اندازه بینی رو نصف کرد؛ چون که بینی کارکرد قبلی خود رو از دست میده. مخصوصا در بینیای گوشتی که رزرو تنفسی بینی پایینه با کم شدن زیاد حجم، کارکرد تنفسی دچار مشکل می شه طوری که صدای تنفس فرد شنیده می شه، در حالی که تنفس منظم و طبیعی صدادار نیس.

روش جراحی بینی چقدر با روشای روز ​دنیا همخوانی داره؟

روش جراحی بینی در کشور ما فرق زیادی با اعمال جراحی بینی در کشورای دیگه داره. در کشورای اروپایی بیشتر جراحیای زیبایی بینی حالت اصلاحی داره. به این صورت که اگه بینی قوز داشته باشه بالا و پایین اونو پر می کنن تا قوز برطرف شه یا نوک بینی رو کوتاه زاویه میدن و بالا می برن و ابدا با اندازه بینی کاری نداشته و اونو کوچیک نمی کنن. در بیشتر موارد استخون بینی رو نمی شکنن؛ کاری که در ایران مرسومه و اگه انجام نشه، فرد از عمل رضایت نداره و مهم ترین خواسته اش، کوچیک کردن بینیه حتی اگه عیوب اون برطرف نشه. در کشورای غربی، بیشتر عملای زیبایی به شکل طبیعی انجام می شه و افراد تمایل دارن کسی متوجه جراحی بینی شون نشه. پیشکسوتان جراحی زیبایی می گن عمل جراحی موفق، عملیه که طبیعی باشه و هیچ ردی از جراحی به جای نذاره و هرکی بینی فرد رو ببینه متوجه جراحی نشه. بینی نباید قوس زیاد داشته باشه، و نوک اون خیلی سربالا نباشه، طوری که سوراخای بینی دیده نشه و رد بخیه در پرهای بینی و تیغه دیده نشه.

به چه دلیل بینی ایرانیا بزرگه؟

ایرانیا بینی بزرگ و بزرگی دارن، ارثیه ای به ظاهرناخوشایند که دلیل شده اعمال جراحی بینی در کشور، خواهندگان بسیار داشته باشه. نژادهای جور واجور ایرونی دارای بینی بزرگ و بزرگ هستن، به طور مثال مردمون شمال کشور و اهالی کردستان بینی بزرگ تری نسبت به بقیه شهرهای ایران دارن. در کل، آناتومی چهره در ایرانیا مانند مردم هر کشوری از دیگرکشورها فرق داره. در چهره ایرونی معمولا صورت ریزنقش تر، چانه و فک پایین کوچیک تره و به دلیل کوچیکی چانه و عقب قرار گرفتن اون، بینی بزرگ تر به نظر می رسه. این موضوع مخصوصا هنگام عکس انداختن از نیمرخ بیشتر به نظر میاد. هم اینکه به دلیل این که فک پایین در ایرانیا کوچکه و رشد اون از فک بالا کمتره، فک بالا یا همون دندونای بالا بسیار جلوتر از دندونای پایین قرار میگیره و این موضوع باعث می شه بینی اگه بزرگ هم نباشه برجسته نشون داده شه. در نژاد اروپایی برخلاف نژاد ایرونی، فک بزرگ و صورت کشیده و بزرگه طوری که بینی در صورت مشخص نیس و بسیار کوچیک و قلمی دیده می شه.

مشکل نازیبایی فقط در بینی خلاصه می شه؟

بیشتر افراد مشکل نازیبایی چهره خود رو بر گردن بینی انداخته و فکر می کنن هر ایرادی در چهره با جراحی بینی اصلاح می شه در حالی که در واقعیت این موضوع غلطه و به دلیل شناخته تر شدن عمل زیبایی بینی در کشور نسبت به دیگر عملای زیبایی خواهندگان بیشتری داشته هرچند ضرورتی واسه انجام اون نباشه. بررسی چهره قبل از عمل، کمک بزرگی به انتخاب نوع عمل می کنه به صورتی که فرد متوجه ایراد چهره خود می شه. بعضی مواقع ایراد صورت از چانه و فک کوچکه و با پروتز گونه و چانه صورت زاویه دار و پر شده، بینی کوچیک تر می شه. وقتی چانه و گونه وضع نرمال پیدا کنه، به جراحی بینی احتیاجی نیس. در مواردی هم، جراحی همزمان چانه، بینی و گونه نیازه تا صورت، زیبایی خود رو به دست آورد.

مشکلات انتخاب ناجور مدل بینی چیه؟

انتخاب مدل مناسب بینی نکته مهمیه که در اندازه موفقیت عمل جراحی نقش زیادی داره. فرم چهره در صورت اولین ملاک انتخاب مدل بینیه و بر این پایه اگه چهره فرد بزرگ و کشیده، مدل بینی انتخابی اون باید متناسب با چهره خیلی کوچیک و قلمی نباشه و برعکس این موضوع هم صادقه. اگه فردی صورت کشیده و لب برجسته داشته باشه و بخواد بینی خیلی کوچیک داشته باشه تناسب چهره برهم می خوره؛ زیبایی یعنی تناسب و وقتی که تناسب نباشه، زیبایی از بین میره. حال اگرصورت ظریف و کوچیک باشه و بینی بزرگ و بزرگ، بازم زیبایی و تناسب برقرار نمی شه. براین پایه فرمولی هست که طبق اون اندازه طول بینی، ارتفاع نوک بینی، زاویه لب و بینی مشخص شده که این فرمول در مرد و زن فرق داره.

بینی هم مدل مردونه وزنانه داره؟

بله جراحی بینی در زنان ومردان باید فرق داشته باشه، طوری که انتخاب یه مدل خاص واسه مرد و زن کار صحیحی نیس و چهره رو نازیبا می کنه. دلیل اون فرق چهره مردان و زنان با یکدیگره. در چهره زنونه صورت ظریف تر و کوچیک تر بوده و پوست نازک تر و گونه برجسته تره. در جراحی بینی مردونه، نباید به بینی قوس داد و نوک بینی تا ریشه بینی باید امتداد صافی داشته باشه. ولی در خانوما ۳ تا ۴ میلی متر اختلاف ارتفاع بین نوک تا ریشه بینی باید در نظر گرفته شه یعنی نوک بینی از پشت بینی بالاتر باشه و قوس ظریف ۳ تا ۵ میلی متری داشته باشه. نوک بینی در خانوما به سمت بالا و در آقایون نباید بالا باشه چون چهره رو زنونه می کنه. زاویه بین لب و بینی در خانوما باید از ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه باشه یعنی یه زاویه منفرجه و در آقایون ۹۰ تا ۹۵ درجه مناسبه وبیشتر از ۹۵ درجه پیشنهاد نمی شه. در بینی مردونه تنها یه سوم سوراخای بینی باید مشخص باشه و در بینی زنونه دوسوم سوراخا باید مشخص باشه. هم اینکه مدل بینی واسه مردان نباید خیلی قلمی و کوچیک انتخاب شه و دلیل اون فعالیت فیزیکی سخت مردان نسبت به زنونه؛ اگه بینی کوچیک و قلمی باشه تنفس واسه انجام فعالیتای سخت مردونه با مشکل مواجه می شه.

قبل از جراحی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

همیشه قبل از جراحی بهتره نکاتی رو مورد توجه بذارین: ۱ـ تجربه جراح ۲ـ مشاوره قبل از عمل ۳ـ طراحی مدل بینی

جراحان پیشکسوت همیشه می گن تا جراح چند عمل زیبایی بینی انجام نده، نمی تونه انتظار عملی موفقیت آمیز داشته باشه. جراحی واسه هر فرد فرق داره. در بعضی موارد کوچیک کردن بینی بیشتر لازمه و در بعضی موارد نباید بینی رو زیاد دستکاری و کوچیک کرد. هرچقدر تجربه جراح بیشتر باشه، تشخیص مدل مناسب واسه فرد بهتر صورت میگیره.

از طرفی انتخاب فرد درخواست کننده اهمیت زیادی داره. بعضی از اول نمی دونن چه مدلی مدنظرشونه. هر اندازه فرد نسبت به انتخاب مدل مطمئن تر باشه، عمل اون موفقیت آمیزتره. از این رو مشاوره های قبل از عمل کمک زیادی به فرد می کنه و جراح هم بخوبی متوجه خواست فرد از جراحی می شه.

طراحی مدل بینی تاثیر زیادی در موفقیت جراحی داره. البته طراحی شرایط خاص خود رو داره. بعضی مواقع، جراح در طراحی، بینی رو بشدت کوچیک می کنه طوری که توقع فرد از عمل رو بالا می بره و در جراحی قادر به انجام اون نیس. از این رو جراح باید طرحی بکشه که بتونه از پس انجام اون بربیاد. هم اینکه طراحی باید هم از نیمرخ و هم از تموم رخ انجام شه؛ کاری که بیشتر انجام نمی شه و بدیش اینه طراحی بیشتر از نیمرخ با برداشتن قوز و بالابردن نوک بینی انجام میشه بدون اون که نمای بینی از روبه رو طراحی شه. البته تنها ۶۰ تا ۷۰ درصد طراحیا پس از جراحی به اجرا درمی آید، چون عکس العمل پوستای جور واجور به جراحی فرق داره. ممکنه جراح همون کار رو بکنه ولی پوست فرد باعث شه فرم طراحی شده به طور کامل به مرحله اجرا درنیاید.

دکتر حمید عارف، فوق تخصص جراحی پلاستیک

منبع : ایران مطلب

منبع :