انگور و عسل برای مقابله با سرطان پروستات | تغذیه سالم

انگور و عسل واسه مقابله با سرطان پروستات

در دو تحقیق علمی جداگونه مشخص شد که هسته انگور و موم عسل در نابود کردن سلولای سرطانی پروستات در آقایون موثر هستن.

خواص هسته انگور در درمان سرطان پروستات

محققان مرکز سرطان دانشگاه کلرادو، پس از اینکه عصاره هسته انگور (GSE) رو از نظر خواص ضدسرطانی و مصرف اون در ۱۰ سال گذشته مورد بررسی قرار دادن و یافته ها به دست اومده رو تحلیل کردن، فهمیدن با اینکه یافته های تحقیق قبلی این گروه ثابت کرده بود این عصاره اثراتی در نابود کردن یاختهای سرطانی داره اما هنوز خوب معلوم نیس کدوم عنصر در عصاره هسته انگور دلیل مرگ سلولای سرطانی می شه.

ترکیب طبیعی عصاره هسته انگور آمیزه ای مرکب از پلی فنلا هستش، اما تا الان به اون جزء فعال زیستی عصاره هسته انگور (GSE) که بر یاختهای سرطانی اثر داره، آگاهی وجود نداشته. با این حال، در این بررسی، محققان کشف کردن که یه جزء عصاره هسته انگور موسوم به B2G2 علیه یاختهای سرطانی بسیار فعاله. محققان اعلام داشتن که جدا کردن این ترکیب از عصاره هسته انگور بسیار پر هزینه س و وقت زیادی لازم داره که خود دلیل توقف تجارب دیگه با به کار گیری این جریان می شه. به خاطر این، گروه نامبرده عزمشونو جزم کردن به جای جفت و جور B2G2 از عصاره هسته انگور، اونو سنتز کنن. در بررسی انتشاریافته جزئیات چگونگی سنتز کردن یه گرم از ترکیب گفته شده که بسیار سریع تر از به دست آوردن این ترکیب از عصاره هسته انگور بوده و این روش هم بسیار گرون بوده.

محققان آمریکایی در تحقیق تازه خود کشف کردن که موم زنبور عسل اثر موثری

در درمان سرطان پروستات داره

در گذشته، همین گروه فعالیت ضدسرطانی مشابه عصاره هسته انگور رو ثابت کرده بود، ولی حالا مشخصه که فعال ترین جزء زیستی این ترکیب B2G2ه که میشه اونو به مقادیری سنتز کرد تا بشه کامل کارکرد مرگ در یاختهای سرطانی رو بررسی کرد. به عنوان بخشی از بررسی، این گروه پژوهشی ترکیب سنتز شده B2G2 رو بر یاختهای سرطان پروستات آدم اثر داده و آزمودند. مشخص شد این ترکیب دلیل القای مرگ سلول سرطانی یا آپوپتوز می شه، ولی به معنی اون هستش که آدم به درک آثار احتمالی و کارکرد اجزای فعال GSE که علیه یاختهای سرطانی مۆثرند، نزدیک تر شده.

جدا کردن و سنتز B2G2 گامی مهمه، چون حالا به توان انجام تجارب بیشتر با ترکیب خالص نائل اومده. این بررسی که هنوزم در آزمایشگاه ادامه داره، بر درک آدم در مورد کارکرد اثر B2G2 اضافه و به انجام بررسیای پیش بالینی و بالینی در آینده کمک می کنه. آثار مثبت ترکیبات انگور علیه سرطان در یافته های بقیه تحقیقات هم گزارش شده. به گفته محققان در اوایل سال جاری طی یه بررسی گزارش شده بود که رزوراترول، ترکیب موجود در پوست انگور در درمان بعضی سرطانا مۆثره و نتیجه یه بررسی دیگه نشون دهنده اون بود که عصاره هسته انگور در درمان سرطان کولورکتال نافعه. بررسی انجام شده در این مورد در نشریه Nutrition and Cancer انتشار پیدا کرده.

موم زنبور عسل سرطان پروستات رو درمان می کنه

محققان آمریکایی در تحقیق تازه خود کشف کردن که موم زنبور عسل اثر موثری در درمان سرطان پروستات داره.

به گزارش نشریه Cancer Prevention Research، محققان مرکز پزشکی دانشگاه شیکاگو در تحقیقات خود روی موشای آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدن: ترکیب استخراج شده از موم زنبور عسل یا همون پروپلیس (propolis ) اثر زیادی در درمان سرطان پروستات و کاهش رشد و گسترش سلولای سرطانی داره.

این تحقیقات یافته های حاصله رو به وجود اومده به وسیله وجود یه ماده در موم زنبور عسل به نام اسید کافئیک caffeic acid phenyl ester یا به طور خلاصه CAPE دونست که در طول قرن گذشته به عنوان یه مکمل غذایی واسه درمان خیلی از مریضیا از التهاب گلو و حساسیت گرفته تا درمان سوختگی و سرطان مورد استفاده قرار می گرفته.

محققان گفتن: اسید کافئیک مراحل اولیه سرطان پروستات رو از راه متوقف کردن و بستن ساختارای مورد استفاده سلولای سرطانی واسه تغذیه و رشد، کنترل می کنه.

این محققان اضافه کردن: مصرف روزانه اسید کافئیک در موشا اثر خود رو در متوقف کردن رشد تومورها نشون داد و وقتی مصرف اون متوقف شد تومورها دوباره ظاهر شدن.

براساس این تحقیق، اسید کافئیک هم اینکه تونست میانگین رشد و گسترش سلولای سرطانی پروستات رو در طول شش ماه پشت سر هم به نصف کم کنه اما وقتی موشا مصرف این اسید گرفته شده از موم زنبور عسل رو متوقف کردن، رشد تومورها برگشت.

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

خبرگزاری فارس

ایسنا

 

منبع : tebyan.net