انگل و بیماری گال | تغذیه سالم

انگل و مریضی گال

مریضی گال یا جرب (Scabies Disease) یه مریضی پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش، جوشای ریز قرمزرنگی رو در پوست بوجود میاره. این مریضی از حمله یه انگل به نام انگل گال به بدن ایجاد می شه.

مریضی گال

انگل تولید کننده مریضی گال، بعد از ورود به بدن فرد، در پوست زندگی می کنه و زیر پوست واسه خود سوراخا و کانالای زیرزمینی رو بوجود میاره.

گال چیه؟

مریضی گال از وجود یه کرم در بدن ناشی می شه، حشره بسیار کوچیکی که Sarcoptes scabiei  اسمشه. این کرم یه انگله، یعنی موجودی که در بدن میزبان زندگی می کنه، در حالی که هیچ فایده ای واسه میزبان نداره.

گال ماده پس از نفوذ کردن به لایه های پایین تر پوست و ایجا کانال، تخم میذاره.

این کرم در طول زندگی خود حدود ۴۰ تا ۵۰ تخم میذاره.

تخما بعد از ۳ تا ۴ روز لارو شده و بعد طی ۱۰ تا ۱۵ روز گال بالغ رو ایجاد می کنن.

از بین این ۴۰ تا ۵۰ تخم، کمتر از ۱۰ تخم به گال بالغ تبدیل می شن.

بیشتر علائم حمله کرم گال به بدن به دلیل جواب ایمنی بدن ما به این کرم، بزاق کرم، تخم و مدفوع کرم گاله.

متوسط تعداد کرم گال تو یه فرد گرفتار به این مریضی ۱۲ تا هستش. در حالی که در مناطق محروم کودکان گرفتار بالغ بر صد کرم دارن.

چیجوری یه فرد به این مریضی گرفتار می شه؟

درزمان تماس پوست با پوست، انگل گال از شخصی یه شخص یگر منتقل می شه، چون این کرما قادر به پریدن و یا پرواز کردن و جهیدن نیستن.

بیشتر مبتلایان به گال در اثر تماس دست به دست با یه مریض گرفتار به گال، گرفتار شدن. دست فرد شایع ترین بخش واسه روبرو شدن اولیه با این کرمه. اما لازمه این رو هم بدونیم که واسه گرفتار شدن به این مریضی واگیردار، زمان تماس پوستی باید کافی باشه، یعنی تماس پوستی که در حد چند ثانیه باشه معمولا باعث انتقال انگل گال نمیشه.

خارش شدید شک نداشته باشین منتهی به خاروندن همیشگی می شه. با این خاروندن شدید عفونت راحت تر در پوست فرد پیشرفت پیدا می کنه. خارش همیشگی هم اینکه می تونه به سپسیس (عفونت خون) منجر شه

البته شدت مریضی فرد که به وسیله تعداد انگلای موجود در پوست تعیین می شه، می تونه در سرعت انتقال مریضی به افراد سالم اثر داشته باشه.

انگل گال بعد از ۲۴ تا ۳۶ ساعت زندگی در پوست میزبان میتونه از بدن مریض فرار کنه. بعیده که شما از راه هایی مثل خوابیدن در تختخواب فرد مریض و یا به کار گیری لباسا و هوله اون به این مریضی گرفتار شید. با اینکه واسه احتیاط بیشتر شستشوی لباسا و تختخواب فرد مریض با آب یخ پیشنهاد می شه.

علائم و نشونه های مریضی گال

– خارش پوست، مخصوصا در شبا: خارش شایع ترین علامت این بیماریه. خارش می تونه اونقدر شدید باشه که فرد رو در تموم شب بیدار نگه داره.

– جوشا، دانه ها و راشای پوستی: خیلی از بیماران، راشای پوستی رو نشون میدن. این جوشا معمولا خطا و راه هایی رو روی پوست فرد بوجود میاره. این خطوط ممکنه به شکل کهیر، گزیدگیای کوچیک، گره های زیر پوستی و سفت و یا کورک باشن. بعضی افراد فلسی شدن پوست و پوسته شدن و وضعیتی مشابه اگزما رو نشون میدن.

– زخم و جراحتا: خارش پوست و خاروندن شدید اون می تونه به زخم و جراحت پوست منجر شه. عفونت آسیب شایع این زخمای پوستی است.

– سخت شدن پوست: وقتی که فرد به نوع شدید مریضی گال گرفتار باشه، خشکی و سخت شدن پوست آسیب قطعی هستش. این مدل مریضی گال رو گال نروژی هم می گن. در این مریضی پوست فرد محل زندگی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ کرم و تخم کرم می شه. حرکت بیشتر این کرما در پوست و حفر کانالای زیر پوستی به وسیله اونا شدت خارش رو بیشتر و بیشتر می کنه.

خارش شدید شک نداشته باشین منتهی به خاروندن همیشگی می شه. با این خاروندن شدید عفونت راحت تر در پوست فرد پیشرفت پیدا می کنه. خارش همیشگی هم اینکه می تونه به سپسیس (عفونت خون) منجر شه.

مریضی پوستی گال یا جرب

گال کدوم قسمتای بدن رو بیشتر درگیر می کنه؟

گال می تونه تموم پوست بدن رو درگیر کنه، با اینکه حشرات تمایل دارن بعضی قسمتای پوست بدن رو بیشتر حفاری کنن. شایع ترین این قسمتا که منتهی به خارش شدید می شن شامل موارد زیر ان:

– انگشتان دست: کرم گال حفر کانالای پوستی در نواحی بین انگشتان و دور و بر ناخنا رو بسیار دوست داره.

– بازو تا مچ دست: آرنج و مچ دست از دیگر نقاط مورد علاقه گال واسه زندگی کردنه.

– مناطقی از پوست که معمولا با لباس یا اشیای زینتی پوشیده شدن: باسن و ران، ناحیه زیر کمربند، ناحیه تناسلی و مناطق دور و بر سینه معمولا مناطق مورد علاقه انگل گاله. نواحی زیر دستبند، انگشتر و ساعت از دیگر جاهای شایع واسه نفوذ انگل به پوست بدن هستن.

تشخیص مبتلایان به گال چیجوریه؟

با وجود تموم علائم و نشونه های گال، تشخیص این مریضی نیازمند ارزیابیای بالینی و نظر پزشکه.

دکتر بعد از بررسی علائم گفته شده، از بررسی وجود یا نبود وجود کانالای زیر پوستی واسه تشخیص بهتر مریضی استفاده می کنه.

به دلیل شباهت خیلی از علائم این مریضی با بقیه بیماریای پوستی، تشخیص مریضی گال یکم مشکله.

پس، نمونه ای از پوست معمولا به آزمایشگاه منتقل شده و با به کار گیری میکروسکوپ تشخیص قطعی انجام می شه.

نکته مهم

اگه خارش و جوشای پوستی در چند نفر از اعضای یه خونواده که با هم تو یه خونه زندگی می کنن دیده شده، به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ممکنه مریضی گال دلیل این مشکل باشه.

درمان

هر شخصی که مریضی گال واسه اون تشخیص داده شده باشه، هر شخصی که در تماس نزدیک و همیشگی با مریض گرفتار باشه و حتی هر شخصی که علامتی از مریضی گال رو نشون بده، نیازمند درمانه.

در بیشتر موارد فرد با درمانای پوستی، درمان می شه. لازمه اقدامات درمانی، تموم پوست بدن از گردن به پایین رو در بر بگیره. البته در مبتلایان کودک و نوجوون درمان باید واسه پوست صورت هم در نظر گرفته شه.

درمانای پیشنهاد شده به وسیله دکتر معمولا شامل موارد زیر هستن:

– کرم پرمترین ۵ درصد: این کرم عادی ترین درمان گال است. این درمان واسه کودکان کمتر از یه سال و خانمای باردار هم روشی سالم هستش.

– لوسیون بنزیل بنزوآت ۲۵ درصد

– پماد سولفور ۱۰ درصد

– لوسیون لیدین یه درصد

این درمانا که معمولا به کار گیری محلولا، کرما و لوسیونای ضدعفونی کننده و کشنده انگلا هستش، معمولا در زمان قبل از خواب پیشنهاد می شه. طوریکه لازمه فرد هنگام بیدار شدن از خواب محلول یا لوسیون رو از پوست خود بشوید.

اقدامات درمانی معمولا بعد از یک تا دو هفته، بسته شدیدا مریضی موثر هستش. اما یادتون نره که واسه درمان گال، مراجعه به دکتر و پیگری روند درمان نباید مورد غفلت قرار بگیره.

.

منبع :