انگل های درون بدن در حقیقت از شما محافظت می کنند | بیماری

: انگلای درون بدن واقعا از شما مراقبت می کنن

: مجله علمی ایران : براساس یافته های یه مطالعه نوین، انگلای درون بدن آدم همیشه مضر نیستد و حتی بعضی وقتا از میزبان خود در برابر عفونتای مرگبارتر هم دفاع می کنن.

به گزارش  sciencealert، مساوی نیس که بگیم انگلا کلا واسه میزبانشان بد هستن. خیلی از انگلا باعث مریضی و مرگ می شن پس مانند بیشتر گونه ها، ما آدما هم تلاش می کنیم به هر قیمتی که شده از اونا دوری کنیم. اما براساس یافته های یه تحقیق نوین بعضی از انگلا می تونن به میزبان خود کمک کنن تا با عفونتای مرگبار مقابله کنن.

درک وقتی که انگل واسه میزبان خوبه، نتیجه های مهمی درباره چگونگی مدیرت ما در بیماریای عفونی دارن اما الان اطلاعات ما درباره این پدیده خیلی کم است.

یافته های مطالعه نوین نشون میده که انگلا می تونن خیلی راحت مکانیسمای جور واجور رو تکامل بدن تا از میزبان خود در برابر دیگه عفونتا دفاع کنن؛ این نشون دهنده اون هستش که مراقبت از میزبان در حالت عادی در ذات اونا هست.

این ایده که «دشمن دشمن من، دوست منه» ریشه کهنی در جوامع انسانی داره اما نه فقط به دنیای ما محدود نمی شه. دنیای طبیعی پر از مثال است واسه نمونه انگلا در بعضی شرایط به درد بخور و تو یه سریای دیگه ضرر دارن.

بعضی وقتا باکتریایی که در سیستم گوارشی زندگی می کنن، مشکل ساز می شن اما این باکتریا از استعمار میکروبای مضر مانند سالمونلا، که باعث مسمویت غذایی می شه، در دل و رود جلوگیری می کنن.

به طور مشابه، باکتری که معمولا حشرات رو آلوده می کنه قادر به ارائه مراقبت در مقابل عفونتای مرگبارتره.

انگلا از راه های دیگه هم واسه میزبان خود به درد بخور واقع می شن، مثلا منتهی به بیماریای زیاد در دیگه گونه ها می شن. این یکی از دلایل اصلی است که چیجوری سنجابای خاکستری به سرعت جانشین سنجابای قرمز در بیشتر نقاط بریتانیا شدن.

سنجابای خاکستری حامل ویروس سرخچه هستن که با احتمال خیلی کم به اونا آسیبی می زنه اما معمولا واسه سنجابای قرمز مرگباره. به همین ترتیب، بعضی از گونه های باکتری با حمل ویروسایی که باکتری حریف در برابر اون ایمن نیس، یه جنگ بیولوژیکی راه میندازن.

این مثالا نشون میده که آلوده بودن حتما چیز بدی نیس و حتی بعضی وقتا می تونه به درد بخور هم واقع شه اما چیزی که محققان به ما نمی گن اینه که انگلا کی و چیجوری تکامل پیدا میکنن تا واسه میزبان خود به درد بخور باشن.

یافته های آزمایشای گذشته نشون میده که باکتریای نه خیلی مضر که درون کرمای میکروسکوپی زندگی می کنن می تونن درزمان چند روز تکامل پیدا کنن تا از میزبان خود در برابر عفونتای مرگبار دفاع کنن.

 

.

منبع : irsci.com