انگل هایی که طرز تفکر انسان را تغییر می دهند | بیماری

: انگلایی که طرز تفکر آدم رو تغییر میدن 

انگلا از بدن میزبان واسه زندگی و افزایش شدن استفاده می کنن و این وسط ممکنه حتی باعث مرگ میزبان هم شن. با در نظر گرفتن اتفاقای که تازگیا در سراسر جهان اتفاق افتاده، شاید فکر کردن به این موضوع که مردم به روشی بسیار عجیب و غریب و غیر قابل پیش بینی رفتار می کننند رو از یاد برده باشین.

تحقیقات بسیار زیادی در بخش روانشناسی و اقتصاد انجام شده تا توضیح بدن به چه دلیل این جوری رفتار می کنیم و کشف کنن انگیزه ما از این رفتارها چیه. اگه پای عوامل مخفی و دیده نشده ای در میان باشه چیجوری؟ هر چی علم، از تاثیر انگلا و باکتریا بر رفتار آدم بیشتر پرده بر می داره، بهتر می تونیم ببینیم اونا چه تاثیری بر تشکیل جوامع ما دارن.

کنترل ذهن، یه خطر واقعی و عادی میان آدماس. ما می دونیم که این خطر، به وسیله خیلی از موجودات زنده موجود در سراسر قلمرو حیوانات استفاده میشن، و هم اینکه میدونیم چقدر واسه انتقال و تولید مثل خیلی از گونه های انگلی لازمه.مثلا، قارچ سرچماقی (Cordyceps)، مورچها رو قبل اینکه به بالای تاج این گیاه برسن، آلوده می کنه و وقتی مورچه به اون نقطه رسید، می میره.

بعد قارچ افزایش می شه و فرزندان خود رو در جنگل شناور می کنه تا مورچهای بیشتری رو آلوده کنن.در عین حال، کرمای یال اسبی (nematomorph)، باعث می شن میزبانهای کریکت اونا با پریدن در آب و برگشتن به جایی که معمولا زندگی می کنن، غرق شن و اینطوری خودکشی کنن.

ترماتودهای (trematodes) انگلی، حلزونا رو به شکلی آلوده می کنن که ساقه چشمی اونا متورم شده و به قرمز، آبی و زرد تغییر رنگ دهد. میزبان بعدی، یه پرنده س که حلزون رو به شکل یه حشره آبدار و خوشمزه می بینه و تلاش می کنه ساقه های چشمی رو با نوکش بچیند. اینجاس که ترماتودا چرخه عمر خود رو در روده پرنده تکمیل می کنن.

این داستانهای ترسناک به بی مهرها محدود نمی شن. آدما هم از این خطر محفوظ نیستن.وقتی آموختیم که چیجوری گونه های جور واجور اجناس کشاورزی رو در مناسب ترین مناطق کشت کنیم، بعضی وقتا به اجناس مازاد رسیدیم که واسه آینده ذخیره می شدن. این باعث شد بعضی گونه های موشای معمولی و وحشی و به دنبال اون، بعضی گونه های گربه به همراه یه خطر مخفی به وجود آیند: انگل تک یاخته ای به نام توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii).

این انگل نمی تونه چرخه عمر خود رو در بدن آدم تکمیل کنه، اما می تونه از راه تماس آدم با مدفوع گربه (یا خوردن گوشت نپخته) اونو آلوده کنه.تعداد آدمایی که در سراسر جهان به این انگل آلوده شدن، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت جهان تخمین زده می شه. سطح گسترش آلودگی در فرانسه، ۸۱ درصد، در ژاپن، ۷ درصد و در آمریکا، ۲۰ درصده.

انگل T. gondii کارای عجیب و غریبی روی موشا انجام میده تا مطمئن شه اونا در تماس با گربه ها قرار می گیرن. موشای آلوده به این انگل بازدارندگی خود از نزدیک شدن به گربه ها و ادرار گربه ها رو از دست میدن. اونا کنجکاوتر می شن و درزمان روز، زمان بیشتری رو بیدار هستن.

اما وقتی آدما اشتباهی در تماس با این انگل قرار می گیرن، رفتارای عجیب تری از خود نشون میدن. مردان به دلیل اینکه تمایل به رفتارای خطر پذیر پیدا می کنن، با احتمال بیشتری دچار تصادف در رانندگی می شن. هم اینکه حالتهای تهاجمی تری به خود گرفته و بیشتر حسادت می کنن.

در عین حال، زنان با احتمال بیشتری تمایل به خودکشی پیدا می کنن. حتی تحقیقات جور واجور نشون دادن که T. gondii به طور بالقوه می تونه باعث بروز دمانس، مشکل دوقطبی، مشکل وسواس فکری – عملی و اوتیسم شه.دلایل به دست اومده از بیشتر از ۴۰ تحقیق جور واجور نشون داد در آدمایی که از اسکیزوفرنی رنج می برن، با وجود انگل T. gondii سطح آنتی بادی lgG زیاد می شه.

این ارگانیسم بسیار کوچیک چیجوری باعث بروز این واکنشای شدید می شه؟ جواب کامل این سوال هنوز کشف نشده، اما یافته های امیدوارکننده ای هست که نشون میده این انگل بر سطح انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین تاثیر میذاره.
کیستا (bradyzoites)، در سراسر مغز آلوده شده ، به صورت توده ای یا تکی، و در مکانهای خاصی از مغز مانند آمیگدال یافت شدن. این کیستا مسئول کنترل ترس در موشا هستن.

جالبه بدونین که نبود تعادل در سطح دوپامین، یکی از ویژگیای افراد گرفتار به اسکیزوفرنیه.تحلیل ژنوم انگل T.gondii نشون داد دو ژنی که تیروزین هیدروکسیلاز رو کدگذاری می کنن، در این انگل وجود دارن. تیروزین هیدروکسیلاز، آنزیمیه که پیش ماده ای به نام L-DOPA رو تولید می کنه که واسه ساخت دوپامین لازمه. بعضی دلایل آزمایشگاهی وجود دارن که روش گفته شده واسه تاثیرگذاری این انگل بر رفتار موجودات میزبان رو تایید می کنن.

در اول، سطح دوپامین در موش آلوده شده بالاست، و اگه آنتاگونیست دوپامین (هالوپریدول) به اون تزریق شه، اون دسته از رفتارای موش که به T.gondii مربوط ان، ناچیز تر می شن.

کنترل کننده های ذهن میکروبی
تازگیا نشون داده شده میکروبایی که به تعداد فراوون روی بدن و داخل بدن ما وجود دارن هم بر رفتارای ما تاثیر می ذارن.
میکروبها ما رو محاصره کردن و نسبت سلولای باکتریایی به انسانی در بدن ما، هشت به یکه. در واقع، ما بیشتر میکروب هستیم تا آدم!

این میکروبیوم واسه تنظیم، و نه فقط هضم و تجزیه غذا، کاربرد داره، اما فرایندهای پرشمار و مختلفی هم صورت میده.تغییر در میکروبیوم روده، منتهی به اون می شه که فرد، مستعد دچار شدن به بیماریایی مانند دیابت، بیماریای عصبی، سرطان و آسم شه.تازگیا نشون داده شده میکروبای روده که مسئول تجزیه غذاها هستن، می تونن تاثیر مستقیمی بر تولید یه انتقال دهنده عصبی دیگه (یعنی سروتونین) در روده بزرگ و خون داشته باشن.

اینم به نوبه خود بر رفتارای ارتباطی، اضطراب گونه، و مربوط به اعصاب (رفتارای حسی –حرکتی) تاثیر میذاره.در آینده، امکان اون هست که اضطراب یا افسردگی رو با تزریق یه میکروبیوم “سالم” درمان کنیم. تحقیقاتی که تازگیا روی تغییر میکروبیوم بیماران گرفتار به عفونت کلیستریدیوم انجام شده، نشون دادن با انتقال مدفوع افراد سالم به این افراد، نتایجی عالی به دست میان.

با انجام تحقیقات بیشتر، این موضوع رو بررسی می کنیم که این اربابان میکروسکوپی چیجوری تصمیم گیریامون رو دستکاری می کنن. هم اینکه، تاثیر اونا بر جامعه، فرهنگ و سیاست نباید دست کم گرفته شه.رابی رائی، استاد ژنتیک، دانشگاه جون مورس لیورپول

پی نوشت: انگل برابر فارسی پارازیت در علم پزشکیه.

.

منبع :gahar.ir