انگلی که به مدرسه می رود! | بیماری

شپشا، بین میزبانای شون فرق نمی ذارن، اونا هم در مدارس اعیانی و هم در مدارس عادی یا فقیر پیدا می شن.
این روزا فقط بچه مدرسه ایا واسه شروع مهر ذوق ندارن، شپشا هم ذوق دارن چون نقشه یه شکم چرانی مفصل رو در طول سال تحصیلی کشیده ان! اگه بگیم شپش در مدارس کشورمون، آلودگی انگلی شایع شده، باور می کنین یا به خیال تون می رسه می خوایم بترسونیم تون؟ حالا می خواید این گزارش رو قبل از فرستادن بچتون به مدرسه بخونین یا می خواین صبر کنین تا یکی از روزا که از مدرسه به خونه برمیگرده، لای موهاش اون حشرات مشکی و سرگردان رو ببینین که مشغول تخم گذاشتن هستن و اون وقت پی چاره بگردین؟

شپشا، بین میزبانای شون فرق نمی ذارن، اونا هم در مدارس اعیانی و هم در مدارس عادی یا فقیر پیدا می شن چون جمعیت مدارس زیاده و این انگلا آسون تر از یکی به یکی دیگه منتقل می شن.  

خونخوار مدرسه رو
شپش، انگلی خارجی و اجباریه، خارجی یعنی به بخشای خارجی بدن میزبان مانند پوست یا مو می چسبد و اجباری یعنی بدون میزبانش که احتمال داره پرنده یا پستاندار باشه نمی تونه زندگی کنه چون باید از خون اون تغذیه کنه. این انگل، خونخواره و وقتی بالغ شه در طول ۲ ماه زندگی اش، روزی ۴ تا ۶ تخم میذاره.
شایع ترین نوع شپش در مدارس « شپش سر » است که فقطً از آدم به آدم منتقل می شه. تخمای شپش رو از نظر علمی «قصد» و در عرف عمومی «رشک» می گن. این تخما از نظر رنگ و اندازه تا حدی مثل شوره سر است. تخمای شپش رو با چشم غیرمسلح هم می تونین ببینین و واسه تمیز دادن شون از شوره سر کافیه دقت کنین که از سر می ریزن یا نه؛ چراکه شوره، پوست مرده سره که در طول زمان از اون جدا می شه اما تخم شپش به ساقه مو می چسبد و نمی ریزد.

یکی از علائم شایع دچار شدن به شپش، خارش شدید سر و ورم کردن غدد لنفاوی پس سر و پشت گوشه که همزمان با تولد شپشای بالغ اتفاق می افته و بعد از اون، شپشا اونقدر زیاد می شن که دیگه تشخیص شون روی سر آسونه. با این حال در بعضی مواقع هم آلوده شدن به شپش سر، تا مدتا نشونه هایی مثل خارش نداره.

سم پاشی مدارس بی فایده س
دکتر حسین معصومی اصل، رئیس اداره بیماریای منتقله از آب و غذا و عفونتای بیمارستانی، گسترش  شپش در مدارس کشور رو تأیید می کنه اما توضیح میده که  این نوع شپش، حتی در مدارس کشورای پیشرفته هم مخصوصا در مقطع دبستان دیده می شه. براساس آمارهایی که این مسئول ارائه میده در کشور ما هم این آلودگی در میان دانش آموزان دبستانی و راهنمایی شایع تره و دختران بیشتر از پسران به اون گرفتار می شن طوری که از هر ۱۰ نفر دانش آموز گرفتار به شپش سر در ایران ، ۹ نفر دختر و ۱ نفر پسره. اون به مردم اطمینان میده که شپش سر، هرچند عوارضی داره، اما جزو انگلای منتقل کننده مریضی نیس اما « شپش تن» که بیشتر در درز لباسا زندگی می کنه، در مناطق با وضعیت بهداشتی بسیار بد دیده می شه و منتقل کننده بیماریایی مانند تیفوسه.

مسئول کشوری مقابله با شپش توضیح میده که  شپش سر از آدم به آدم منتقل می شه و به خاطر همین سم پاشی مدارس هنگام گسترش اون فایده ای نداره و مهارش نمی کنه و علاوه بر این شایعه ها درباره این که دلیل شیوعش در مدارس، نگهداری حیوانات اهلی در خونه س هم غلطه چون که شپش سر، فقط آدم رو به عنوان میزبان پسند می کرد. 
به گفته اون، در صورت مشاهده شپش روی سر، به جای به کار گیری روشای سنتی بهتره بدون این دست اون دست کردن فرد رو به دکتر معالج برگشت بدیم و دانش آموزان آلوده، ۲۴ ساعت پس از درمان، می تونن به مدرسه برگردن اما به هر حال مسئولان مدارس باید بدونن که حتی مشاهده یه مورد آلودگی به شپش سر تو یه کلاس، زنگ خطریه که به اونا حالی میکنه باید همه دانش آموزان کلاس معاینه شن.

منتقل کننده مریضی نیس اما خطر داره
« شپش؟! در زمستون پارسال که در مدارس اپیدمی شد، بعضی وقتا تعداد بیمارانم با این آلودگی در روز به ۵-۶  نفر هم می رسید.» این رو دکتر مهدی ایزدی متخصص پوست، مو و زیبایی میگه. اون حالا هم در مطبش – که در منطقه ای اعیان نشین از پایتخته- مریضایی با همین مشکل داره و احتمال میده با شروع سال تحصیلی جدید شمارشان بیشتر شه.
ایزدی درباره دلیل ۹ برابر بودن جمعیت دختران دانش آموز آلوده به شپش سر، نسبت به پسران  میگه: علتش بلندی موی دختران و استفاده شون از وسایل شخصی همدیگه مثل گلسر، شونِه و مقنعه س.

ایزدی با تایید این نکته که شپش منتقل کننده مریضی نیس، اخطار میده که به هر حال این انگل، مشکل سازه چون واسه تغذیه از خون پوست سر، بزاقش رو روی اون می ریزه که باعث بروز آلرژی و خارش پوست فرد می شه و بچه ها اونقدر پوست رو می خارانند که زخمایی روی سر باز می کنه و همین زخما، اصل عفونت و بیماریای پوستی دیگه می شه.

شپش سس مایونز دوست نداره اما شما شامپو بزنین!

روش درمانی که ایزدی واسه مقابله با شپش پیشنهاد می کنه به کار گیری شامپوهای «پرمترین» و «لیندان» است که ۱۰ دقیقه پس از شستشو، سر رو از آلودگی پاک می کنه اما همه مردم واسه مقابله با این انگل به راه های علمی متوسل نمی شن مثلا این متخصص پوست دیده که بعضی والدین روی سر بچه هاشون، سس مایونز یا وازلین مالیده ان تا انگل رو بکشن !
یه سریای دیگه هم از روشی مثل تراشیدن سر دانش آموزان یا رنگ کردن موهای اونا استفاده کردن. ایزدی میگه: هر ماده ای که روی سر مالیده شه و مانع تنفس شپش شه حشره رو مجبور به ترک کردن بدن می کنه اما به کار گیری شامپو، بهداشتی ترین راه س. اون به والدین دانش آموزان اخطار میده که اگه فرزندشون به شپش سر آلوده شد حتما باید بقیه اعضای خونواده هم واسه معاینه به دکتر متخصص پوست مراجعه کنن چون که احتمال آلوده شدن اونا هم به این انگل بالاست.

سکوت آموزش و پرورش
هرچند معصومی اصل، مسئول کشوری مقابله با شپش، اصرار داره آلودگی به این نوع انگل مشکلی شایع در همه مدارس دنیاست اما نمی شه از این حقیقت هم چشم پوشید که در کشور ما، درباره راه های جلوگیری از انتقال شپش، اطلاع رسانی قوی از طرف مسئولان به مدیران مدارس، دانش آموزان و والدین شون نشده.

 

منبع : jamejamonline.ir

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران