انگشتان اضافه در بدن چه علتی دارند؟ | بیماری

: شاید شمام انسانی رو دیده باشین که انگشت اضافه در بین دست و پایش هست،اما به چه دلیل این انگشتان وجود دارن؟چه علتی داره؟این اتفاق مادرزادی مشکلاتی رو هم واسه فرد مورد نظر بوجود می آورد؟این انگشتان رو پلی داکتیلی نامیده ان و افراد کمی رو میشه با این انگشتان دید.در ادامه به بحث پلی داکتیلی می پردازیم.

پلی داکتیلی به معنی داشتن انگشت اضافی یا انگشتان اضافه در دست، یکی از شایع ترین ناهنجاریای مادرزادی دسته.

از هر ۵۰۰ تولد تو یه نفر هست و می تونه به اشکال زیادی ظاهر شه:

 .  یه برجستگی کوچیک در کنار دست،

 .  یه انگشت که در آخر پهن شده و دو ناخن داره،

 .  یه انگشت اضافه که با یه پایه نازک از کنار دست آویزانه،

 .  یه دست با ظاهر معمولی با یه شست و پنج انگشت دیگه،

 .  و بسیاری اشکال دیگه.

از دید مکانی انگشت اضافه بیشتر در طرف انگشت کوچیک دسته ولی می تونه در طرف انگشت شست هم باشه. با احتمال خیلی کم انگشت اضافه در بین انگشتان وسطی قرار گرفته.

انگشت اضافه ممکنه فقط یه پوست اضافه باشه. ممکنه استخون هم داشته باشه. ممکنه یه بند و یا چند بند استخوانی داشته باشه یا حتی ممکنه استخون اون با استخوانای کف دست مفصل شه. بعضی وقتا هم یه انگشت در آخر دو شاخه شده و به دو انگشت تبدیل می شه. پلی داکتیلی می تونه در هر سطحی ایجاد شه، بعضی وقتا ظاهری بسیار طبیعی داره و بعضی وقتا پلی داکتیلی همزمان در دستا و پاها هست.

دلیل پلی داکتیلی یا چند انگشتی

در زمان جنینی دست اول به شکل یه پاروه و بعد در قسمتایی از اون شکافایی ایجاد شده و انگشتان از هم جدا می شن. بعضی وقتا انگشتان به درستی از هم جدا نمی شن و نتیجه اون دستیه که دو یا چند انگشت اون به هم وصله که به اون «سین داکتیلی» می گن.

بعضی وقتا هم بیشتر از چهار شکاف ایجاد شده و در نتیجه بیشتر از پنج انگشت درست می شه که به اون «پلی داکتیلی» می گن. بعضی وقتا هم این دو اتفاق با هم میفته.

پلی داکتیلی یا چند انگشتی بعضی وقتا ارثیه ولی در بیشتر موارد به طور خودبخود و بدون زمینه خانوادگی ایجاد می شه. بعضی وقتا تعدد انگشتان دست همراه با بقیه ناهنجاریای مادرزادی مثل بیماریای خونی یا قلبیه پس هر بچه ای با این مشکل باید به وسیله دکتر یه معاینه کلی شه.

درمان انگشتان اضافه یا پلی داکتیلی

درمان این ناهنجاری به صورت عمل جراحی و خارج کردن انگشت اضافه س. وقتی این انگشت اضافه در طرف شست قرار داره معمولا بهترین زمان واسه جراحی و خارج کردن اون یک و نیم سالگیه. عمل جراحی نباید به بعد از پنج سالگی بی افتد. وقتی انگشت اضافه در طرف انگشت کوچکه بهتره در حدود یه سالگی جراحی شده و خارج شه و وقتی انگشت اضافه در وسط انگشتان دیگه س بهتره عمل جراحی خارج کردن اون در سن شش ماهگی کودک انجام شه. بستن انگشت با نخ واسه خارج کردن ممکنه موجب خونریزیای شدید شده و عملی خطرناکه. بهترین روش خارج کردن انگشت اضافی به وسیله عمل جراحی و

به وسیله پزشکه.

مهرداد منصوری- متخصص ارتوپدی

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه