انواع گیاهانی که برای کم کاری و پر کاری تیروئید مناسب است | طب ایرانی

شکلای جور واجور گیاهانی که واسه کم کاری و پر کاری تیروئید مناسبه

۱۰ گیاه دارویی واسه درمان تیروئید

با گیاهان داروئی آشنا میشیم که درمان قطعی تولیدات ما هستش در ادامه می تونین با شکلای جور واجور گیاهانی که واسه کم کاری و پر کاری تیروئید مناسب هست ما رو دنبال کنین .

شکلای جور واجور گیاهانی که واسه کم کاری و پر کاری تیروئید مناسبه , ما اگه مریض نباشیم، به سهولت کارکرد غده تیروئید در بدن رو به فراموشی می سپاریم. این غده کوچیک که در زیر گردن ما قرار داره نقش مهمی در تنظیم فرایندای متابولیک ما داره. درصورت کارکرد ناجور این غده تقریبا همه اندامای بدن گریبانگیر مشکل می شن.

– تیروئید پرکار

تیروئید کم کار

– بزرگ شدن غده تیروئید

بدیش اینه حالات تیروئید به خاطر شباهت مشکلات اون با دیگر مشکلات بدن به درستی تشخیص داده نمیشه.۳ حالات تیروئید هم بعضی وقتا مشکلات نمونه ای دارن که اینم به مشکلات تشخیص اضافه می کنه.

بهمین دلیل گذشته از هر گونه درمان گیاهی یا غیرگیاهی، بهتر هست که تشخیص دکتری روی مشکلات و وجود ناراحتی روشن شه. در حالی که بعضی از گیاهان باعث درمون شرایط می شن، بعضی ممکن هست که واسه تیروئید پرکار خوب باشن و یه سریای دیگه واسه تیروئید کم کار.

اثر گیاهان داروئی بر غده تیروئید با داروهای شیمیایی که بر فعالیت این غده تاثیر میذاره جدا هستن. گیاهان داروئی غده تیروئید رو تقویت می کنن و روند درمان اونو آسون کردن میکنن.

هر چند تحقیقات گذشته دقیقا تاثیر گیاهان داروئی رو بر درمان تیروئید تایید نمی کنن، اما این گیاهان می تونن جلوی مشکلات تیروئید رو بگیرن و کارکرد اونو درمون ببخشند.

۱- گیاه اکیناسه Echinacea

این گیاهی هست که واسه تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار به کار میره و واسه کسائی که تیروئید پرکار یا کم کار دارن موثر هست. یه متخصص سیستم ایمنی ۲۰ سال هست که ریشه اکیناسه رو به بیماران خود تجویز میکنه و تاثیر خوبی رو دیدن کرده هست.

گیاه اکیناسه واسه کسائی که تیروئید پرکار یا کم کار دارن خوب هست

۲. گیاه شیرین بیان

این گیاه واسه ایجاد تراز بین غدهای بدن بسیار موثر هست و بیماران تیروئید که از خستگی رنج میبرن از مصرف اون انرژی می گیرن. علاوه بر این، موسسه دکتری تکزاس پیروز به استخراج ماده موثره شیرن بیان در آزمایشگاه شد و متوجه تاثیر ضد سرطان اون در مورد غده تیروئید شد. شیرین بیان واسه درمان بالینی سرطان غده تیروئید و مشکلات اون موثر هست.

بیماران تیروئید که از خستگی رنج می برن از مصرف گیاه شیرین بیان انرژی می گیرن

۳. گیاه شیپوری Bugle

تحقیقات سال ۲۰۱۳ تاثیر عصاره شیپوری روی ۴۰۳ مریض با غده تیروئید پرکار رو تایید کرد. محققان تاثیر مثبت اون و درمون مشکلات بیماران رو ثبت کردن و هیچ گونه مشکلات جانبی هم گزارش نشده هست. بخاطر موثر بودن تخم شیپوری در درمان مشکلات ملایم غده تیروئید، بعضی از کارشناسان ازآن به جای داروهای شناخته شده بهرهگیری میکنن.

عصاره شیپوری در درمان مشکلات ملایم غده تیروئید موثر هست

۴. گیاه اشووغاندا Ashwagandha

این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی قوی داره و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات اون تاثیر داره. تراز هورمونی بوجود میاره و باعث درمون سیستم ایمنی بدن میشه ودر رفع خستگی و مشکلات ضد التهابی هم موثر هست. یه تحقیق درسال ۲۰۱۱ تاثیر این گیاه بر فعالیتای غده تیروئید رو مشخص کرده هست.

گیاه اشووغاندا خاصیت آنتی اکسیدانی قوی داره و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات اون تاثیر داره

۵. گیاه بوکوپا Bacopa

تحقیقات نشون دادن که بوکوپا میتونه غده تیرویید رو تحریک کنه و مشکلات پرکاری اونو برطرف کنه. این گیاه میتونه تراکم هورمونی تیروئید رو به اندازه ۴۱ درصد تنظیم بکنه و مشکلات جانبی هم نداره.

بوکوپا میتونه غده تیرویید رو تحریک کنه و مشکلات پرکاری اونو برطرف کنه

۶. گیاه رایگان Eleuthero

این گیاه واسه بیماران تیروئیدی معجزه میکنه. سطح هورمون تیروئید رو تنظیم کرده و با ماده موثره خود کارکرد عادی اونو باعث می شه.

گیاه رایگان واسه بیماران تیروئیدی معجزه میکنه

۷. گیاه بلادراک Bladderwrack

به غیر از تیرویید پرکار، این گیاه اثرات دیگری بر سلامت عمومی بدن داره. این گیاه دریایی مقدار زیادی ید داره که می تونه باعث تحریک غده تیروئید شه. این گیاه کارکرد عادی تیروئید رو برمی گردونه و به کوچیک شدن اون کمک می کنه. ترشحات هورمون تیروئید رو زیاد کرده و اینطوری با مریضیای اون رویارویی میکنه. در حالیکه از این گیاه واسه درمان مشکلات تیروئید بهرهگیری میشه، اما هنوز به درستی درمورد چگونگی کارکرد اون اطلاعات دقیقی موجود نیس.

گیاه بلادراک واسه درمان تیرویید پرکار موثر هست

۸. گیاه پنبه دانه Flaxseed

این گیاه از نظر اسیدای چرب پایه، به مخصوصاً امگا۳ بسیار غنی هست و واسه سلامت تیروئید بسیار خوب هست. طبق تحقیق بنگاه دکتری دانشگاه مریلند، مصرف غذاای غنی از امگا۳ به ساخت هورمونای تیروئید کمک میکنن و جلوی مشکلات تیروئید رو می گیرن.

گیاه پنبه دانه واسه سلامت تیروئید بسیار خوب هست

۹. گردوی مشکی Black Walnut

به غیر از غذاای دریایی، گردوی مشکی هم پر از ید هست. تحقیقات نشون می ده که ید یه ماده اساسی در سلامتی و کارکرد غده تیروئید هست. علاوه بر این کمبود ید میتونه باعث خستگی طولانی، افسردگی، مشکل ذهنی و گواتر بشه.

گردوی مشکی در سلامتی و کارکرد غده تیروئید موثر هست

۱۰. گیاه بادرنجبویه Lemon Balm

این گیاه از خونواده نعناع هست و واسه غده تیروئیید بسیار خوب هست. تحقیقات نشون میده تیروئید پرکار با مصرف این گیاه به حالت عادی برمیگرده و ساخت هورمونای تیروئید و مشکلات ناشی ازآن رو کم می کنه.

این گیاه از خونواده نعناع هست و واسه غده تیروئیید بسیار موثر هست

.

منبع : talab.org