انواع کم خونی | بیماری

آسیب کم خونی وقتی بروز می کنه که خون بدون هموگلوبین کافی باشه. هموگلوبین در حمل اکسیژن از ریه ها به تموم اندامای بدن، به گلبولای قرمز خون کمک می کنه. 

کم خونی شکلای جور واجور مختلفی داره که هر کدوم به دلیلای زیادی بروز می کنن که به طور خلاصه در زیر معرفی شدن:

۱- کم خونی به وجود اومده به وسیله فقر آهن (IDA):

این نوع کم خونی از شایع ترین شکلای جور واجور این بیماریه. فقر آهن وقتی بروز می کنه که بدن بدون آهن کافیه. بدن واسه ساخت هموگلوبین به آهن نیاز داره. این حالت معمولاً در اثر از دست دادن خون، به دلیل مشکلاتی مثل عادت ماهانه طولانی و سنگین، زخمای داخلی، پولیپای روده یا سرطان روده بروز می کنه. هم اینکه، رژیم غذایی بدون آهن کافی می تونه منتهی به بروز این حالت شه.

در بارداری هم نبود وجود آهن کافی واسه مادر و جنین موجب کم خونی از نوع فقر آهن می شه. بدن می تونه با مصرف مواد غذایی مانند گوشت قرمز، جگر، قلوه ، ماهی، زرده تخم مرغ ، سبزیای دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ، اسفناج و حبوبات ؛ مثل عدس و لوبیا، میوه های خشک ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.آهن لازم خود رو به دست آورد.

۲- کم خونی مگالوبلاستیک یا فقر ویتامین:

این نوع کم خونی معمولاً در اثر کمبود فولیک اسید یا ویتامین B12 بروز می کنه. این ویتامینا در سالم نگه داشتن خون یا سیستم عصبی به بدن کمک می کنن. در این نوع کم خونی، بدن گلبولای قرمز خونی تولید می کنه که نمی تونن اکسیژن رو خوب تحویل بدن.

قرصای اسید فولیک می تونن این نوع کم خونی رو درمان کنن. فولیک اسید رو هم اینکه می توان از مصرف دانه ها و حبوبات، مرکبات و آب میوه ها، سبوس گندم و بقیه غلات، سبزیجات برگ سبز تیره، گوشت پرندگان و جگر به دست آورد.

بعضی وقتا ممکنه متخصص نتونه تشخیص بده که دلیل این مریضی، کمبود ویتامین  B12ه. این حالت معمولاً در افراد گرفتار به کم خونی خیلی بد بروز می کنه که واقعا یه جور مریضی خود ایمنیه. نبود دریافت ویتامین B12کافی می تونه موجب بی حسی و بی حسی دستا و پاها، مشکلات در راه رفتن، از دست دادن حافظه و مشکلات بینایی شه. نوع درمان بستگی به عامل تولید کننده مریضی داره، اما به هر حال مصرف ویتامین  B12 لازمه.

۳- مریضیای نهفته:

مریضیای خاصی وجود دارن که می تونن به توانایی بدن در تولید گلبولای قرمز خون، آسیب برسانند. مثلا، افراد گرفتار به مریضیای کلیوی مخصوصا مریضایی که دیالیز می شن، در برابر دچار شدن به کم خونی قرار دارن. کلیه های این بیماران قادر به ترشح هورمونای کافی واسه تولید گلبولای خونی نیس و موقع دیالیز هم آهن از دست می بدن.

۴- مریضیای خونی ارثی:

اگه در خونواده ای سابقه مریضی خونی وجود داشته باشه، احتمال دچار شدن به اون در افراد دیگه هم افزایش می یابد. یکی از امراض خونی ارثی، کم خونی از نوع گلبولای داسی شکله.

در این نوع، به جای تولید گلبولای قرمز طبیعی که خیلی راحت درون رگای خونی حرکت می کنن، گلبولای داسی شکلی ساخته می شن که حرکت سختی داشته و دارای لبه های خمیده هستن. این گلبولا نمی تونن در رگای خونی ظریف به آسونی حرکت کنن و در نتیجه راه رسیدن خون به اعضای بدن رو بسته می کنن. بدن گلبولای قرمز داسی شکل رو نابود می کنه، اما نمی تونه با سرعت کافی شکلای جور واجور طبیعی و سالم جدید رو تولید کنه. این موجب بروز کم خونی می شه.

نوع دیگری از کم خونی ارثی، تالاسمیه. تالاسمی وقتی بروز می کنه که بدن ژنای خاصی رو از دست می دهد و یا ژنای غیر طبیعی از والدین به کودک ارث می رسد که در چگونگی تولید هموگلوبین، اثر منفی می گذارن.

۵- کم خونی آپلاستیک:

نوع نادری از کم خونیه و وقتی بروز می کنه که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی کنه. از اونجا که این بر گلبولای سفید هم اثر می گذارد، خطر عفونتا و خونریزیای غیر قابل توقف زیاد می شه. این حالت، دلیلای زیادی داره :

الف – روشای درمانی سرطانا (پرتو درمانی و شیمی درمانی)

ب- قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی سمی (مانند مواد مورد استفاده در بعضی حشره کشا، رنگ و پاک کننده ها و شویندهای خونگی)

پ ـ بعضی داروها (مانند داروهای مخصوص درمان روماتیسم مفصلی)

ت- مریضیای خود ایمنی (مانند لوپوس)

ث – عفونتای ویروسی که بر تراکم استخوانی اثر می گذارن.

 *

منبع : tebyan.net