انواع کم‌خونی در بارداری | بیماری

شکلای جور واجور کم خونی در بارداری

پس مادر باید در نیمه دوم بارداری حتما از قرص آهن استفاده کنه.

به دلیل افزایش حجم خون مادر در دوران بارداری، اندازه گلبولای قرمز در واحد حجم خون کم می شه و در نتیجه نیاز به آهن زیاد می شه. پس مهم ترین دلیل کم خونی در بارداری، کمبود آهن در بدن مادره. به دلیل نیاز مادر و جنین به ۱۰۰۰ میلی گرم آهن در کل بارداری، مادر باید در نیمه دوم بارداری حتما از قرص آهن استفاده کنه.

 

اما علل دیگری هم واسه کم خونی مادر هست، از جمله خونریزیایی که در دوران بارداری اتفاق میفته، مثل خونریزیای سه ماهه اول در اثر سقط جنین، حاملگی خارج از رحم، مریضی مول یا خونریزیای سه ماهه سوم در اثر کنده شدن جفت، جفت سر راهی یا خونریزیای بین و بعد از زایمون که بسیار خطرناک بوده و نیاز به بستری کردن مریض و شاید تزریق خون به صورت اورژانسی هست.

 

از دلیلای دیگه کم خونی در بارداری، کمبود فولات در غذاهای مصرفیه که منتهی به نوع خاصی از کم خونی می شه. این موارد که بسیار نادر هستن معمولا در کسائی پیش میاد که از سبزیجات شامل اسیدفولیک به اندازه کافی استفاده نمی کنن و براساس تشخیص دکتر و با مصرف اسید فولیک به اندازه کافی، مریضی کم خونی اونا درمان می شه.

 

نوع نادر دیگه کم خونی در اثر کمبود ویتامین  B12 پیش میاد، که در این افراد بیشتر سابقه رژیم طولانی گیاهخواری هست یعنی از گوشت و تخم مرغ و شیر به مدت طولانی استفاده نکرده ان؛ یا در کسائی که مریضی ژنتیکی خاصی دارن و روده اونا این مواد مغذی رو جذب نمی کنه؛ یا تحت اعمال جراحی خاص روده یا معده قرار گرفتن که دستگاه گوارش اونا دیگه به اندازه کافی این مواد رو جذب نمی کنه. در این افراد هم با تجویز ویتامین B12 درمان انجام می شه.

 

نوع دیگه کم خونی، کم خونی در اثر مریضیای مزمنه مثل مریضی طولانی کلیوی یا آرتریت روماتوئید یا مریضی سل که هر کدوم درمان خاص خود رو دارن.

بهترین زمان واسه مصرف قرص آهن، بعد از غذا و شب قبل از خوابه

از شکلای جور واجور دیگه کم خونی که به خصوص در شمال کشور شایعه، شکلای جور واجور تالاسمی ها هستن. تالاسمی یه نوع مشکل ژنتیکی در ساخت هموگلوبین موجود در گلبولای قرمز خونه. این مریضی به دلیل اشکال جور واجور ژنتیکی به شکلای متفاوتی دیده می شه، مثل تالاسمی آلفا یا بتا. این شکلای جور واجور، خود به شکلای جور واجور مینور (ناچیز)، اینترمدیا (بینابینی) و ماژور (شدید) تقسیم می شن که در مورد هر کدوم از اونا، راه درمانی خاصی رو انتخاب می کنیم. اما مهم اینه که بدونیم در این بیماران، به طور ژنتیکی اندازه هموگلوبین (که در زنان عادی از ۱۲ به بالا طبیعیه) پایین تر از حد طبیعیه و در درمان اونا هم این نکته مد نظره.

در این مادران مراقبتای بیشتری طی بارداری انجام می شه، اما حتما هموگلوبین رو به ۱۲ نمی رسانیم. در مواردی که در مشاوره ژنتیک پدر و مادر، احتمال دچار شدن به تالاسمی ماژور زیاد باشه، میشه با نمونه ورداری از جفت در هفته های اول بارداری، به این مریضی در جنین فهمید و تحت نظر دکتر مبادرت به سقط جنین کرد.

 

زنان باردار قبل از خواب، قرص آهن بخورند

 

مصرف قرص آهن در زنان باردار واسه پیشگیری از کم خونی فقرآهن، مشکلات به وجود اومده به وسیله کمبود شدید و متوسط آهن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمون زودرس، رشد کم جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین لازمه.

 

مصرف قرص آهن ممکنه عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست داشته باشه به خاطر همین پیشنهاد می شه که قرص آهن بعد از غذا مصرف شه تا مشکلات مصرف اون کمتر می شه.

 

زنان باردار نباید مصرف قرص آهن رو به دلیل مشکلات اون قطع کنن، چون بعد از گذشت چند روز معمولا این مشکلات قابل تحمل شده یا کلا برطرف می شن.

 

بهترین زمان واسه مصرف قرص آهن، شب قبل از خوابه.

 

از مصرف همزمان شیر و فرآورده های لبنی با قرص آهن دوری شه، چون کلسیم موجود در لبنیات با جذب آهن در بدن تداخل می کنن.

 

نیاز به اسید فولیک هم در دوران بارداری زیاد می شه. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از مشکل مادرزادی لوله عصبی، بهتره مصرف قرص اون، از سه ماه یا دست کم یه ماه قبل از بارداری شروع شه.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع :

جام جم – دکتر ثریا عالمی ، جراح و متخصص مریضیای زنان و زایمون

فارس – پریسا ترابی ، مدیر اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا