انواع کمر درد در جوانان ایرانی! | بیماری

مجله همشهری جوون: کمر درد، مثل سرماخوردگی است. همه سرماخوردها می افتن گوشه خونه و هی فین فین می کنن و آب پرتقال می خورن، اما درواقع هزار و چند دلیل واسه سرماخوردگی هست و درمان هرکدوم هم یه چیزه. کمردرد هم به هزار و چند دلیل اتفاق می افته که تشخیص قطعی اشت بردوش دکتر متخصصه.

به خصوص اگه کمر دردی بیشتر از یه ماه طول بکشه، نباید بی خیالی طی کرد و سپردش به زمان که فراموش شه. چون خیلی زود برمیگرده و این بار ممکنه یه جوری آدم رو بندازه که دیگه حتی تا دکتر هم نشه رفت. علی الحساب واسه کمردردهایی که طولانی نشده ان، اینا رو بخونین تا ببینین کمردرد چقدر می تونه جور واجور و باحال باشه!

۱- کمر درد آرتروزی

چه دردی داریم؟ دردهای همراه با خشکی کمر و گردن و کم شدن دایره حرکات، معمولا به خاطر آرتروز رخ میدن. در این طور کمردردها، درد و خشکی بیشتر از همه صبح موقع بیدار شدن هست و با شروع فعالیت کم می شه. خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین این درد رو بیشتر می کنن.

به چه دلیل این طوری شده؟ قبلا آرتروز مال پیرها بود، اما حالا به خاطر کم تحرکی و قوز کردن پشت نمایشگر به جوونا هم سرایت کرده. از بین رفتن خاصیت ارتجاعی دیسکای بین مهرها موجب بروز آرتروز می شه. در این شرایط استخوانا هم شروع به تولید زائدهایی می کنن که حتی ممکنه مهرها رو به هم بچسبونه. بلند کردن اجسام سنگین در مدت طولانی با ضربه های شدید (مثلا تو یه تصادف) به ستون فقرات موجب شدید شدن آرتروز می شه.

حالا چیکار کنیم؟ اگه اینجور نشونه هایی دارین، به دکتر مراجعه کنین. آرتروز درمان قطعی نداره و مهرها هیچ وقت به شکل قبلی بر نمی گردند. در موارد زیادی زیاد ممکنه ناچار به بریدن زائدهای استخوانی شن، اما موارد ناچیز تر معمولا با فیزیوتراپی و داروهای ضدالتهاب درمان می شه. استراحت بیشترین حد تا ۴۸ ساعت مجازه و بعد از اون باید با آب درمانی یا ورزش عضلات رو قوی کرد تا فشار کمتری به مهرها وارد شه. اگه بر اثر ضربه ای دچار درد دراز مدت گردن یا کمر شدید، همون اول به دکتر مراجعه کنین. با بستن کمر، فرصت کافی واسه بازسازی دیسک و لیگامان به بدن داده می شه و احتمال آرتروز کم می شه.

۲- کمردرد نامربوط

چه دردی داریم؟ بعضی وقتا کمردرد هیچ ربطی به کمر نداره. کمردرد یهویی وخیلی شدید در یکی از سمتای کمر، کمردردهای مبهم در قسمت پایین کمر خانوما که ماهانه کم و زیاد می شه یا درد پاها بین ورزش معمولا دلیلی جز کمر داره.

به چه دلیل این طوری شده؟ دردهای شدید و یهویی تو یه سمت کمر، ممکنه به خاطر مشکلات کلیه اتفاق بیفتن. سنگ کلیه یا عفونت کلیه موجب درد بسیار شدیدی می شه که قابل تحمل نیس و باید به سرعت به دکتر مراجعه کرد. بیماریای زنان و به خصوص عفونتای رحمی هم ممکنه موجب احساس درد در لگن و پایین کمر شن. درد شدید پاها بین ورزش که با توقف ورزش از بین می رن، ممکنه به نظر درد سیاتیکی بیاد اما معمولا به خاطر انسداد شریانای خون رسان به پاها اتفاق می افته که نمی تونن بین ورزش خوب خون رسانی کنن و موجب درد در پاها می شن.

حالا چیکار کنیم؟ اول مطمئن شید که کمردردتان به چه دلیلی اتفاق می افته. اگه سیاتیک عامل درد کمر نیس، دنبال یکی از این دلیلا بگردین.

۳- کمردرد سیاتیکی

چه دردی داریم؟ شایع ترین نوع کمردرده. کمردردهایی که آدم رو واسه چند روز از کار و زندگی میندازه و می بنده به تخت و نفس آدم رو بند می آورد. معمولا از این جنس ان. دردهای سیاتیک از یه جا در کمر یا لگن شروع می شن و معمولا تا پا تیر میکشن. بیشتر موجب درد و گزگز یا خواب رفتگی در ساق و ران پا می شن و با عطسه و سرفه و خنده بیشتر می شن.

به چه دلیل این طوری شده: سیاتیک طولانی ترین عصب بدنه و اگه هرجایی به اون فشار بیاد، دچار درد سیاتیکی میشیم. فتق دیسک یا هر تغییر دیگری در دیسک، تنگی کانال نخاعی، ضعف عضلات دربر گیرنده رگای عصبی سیاتیک، گرفتگی عضلات، تومورهایی در راه سیاتیک، عفونت و تومورهای کانال نخاعی همه می تونن موجب درد ستایتک شن. مهم ترین عامل کمردرد سیاتیکی در جوونا ضعف عضلاته که موجب می شه فشار بیشتر روی عصب وارد شه.

مشکلات مربوط به دیسک و مهرها ممکنه به خاطر فرسودگی دیسک اتفاق افتاده باشه یا در اثر یه ضربه شدید یا تصادف (و تکون خوردن مهرها از جای اصلی شون) شروع شده باشه. در قسمت باسن که عصب سیاتیک از لای عضله ای به نام پیریفورمیس عبور می کنه، ضعیف و کوتاه شدن این عضله هم موجب درد سیاتیک می شه که از ناحیه باسن به پایین رو درگیر می کنه. در این وضعیت وقتی بخوایم ران رو از بدن دور کنیم، لگن درد میگیره. اما مشکل عصبی و گزگز در پاها رخ نمی ده.

حالا چیکار کنیم؟ بیشتر دردهای سیاتیکی با کمی استراحت، مسکن، و رعایت سبک زندگی درست درمان می شن و نیاز به جراحی پیش نمی آبد. استراحت و به کار گیری کمپرس سرد به مدت ۴۸ ساعت و بعد از اون ورزش ملایم بدون فشار و گرم نگه داشتن می تونه به درمان کمک کنه. در ورزش نباید هیچ حرکت پیچشی یا کششی یا پرتابی صورت بگیره و نرمشا باید بسیار ملایم باشن. شنا و پیاده روی بهترین ورزشا واسه کمردرد هستن. داروهای ضدرد ساده فقط به مدت ۴۸ ساعت می تونن استفاده شن. رعایت اصول نشستن، خوابیدن و ایستادن بیشتر از هرچیزی کمک می کنه.

۴- گرفتگی عضلانی

چه دردی داریم؟ این طور دردها معمولا بعد از یه شب سرد بدون پتوروی زمین سرد و سفت، یا یه روز با توهم ورزشکاری حرفه ای رخ میدن. درد شدید تو یه ناحیه به طور کامل مشخص که نمی شه هیچ تکونی به اون داد، نشونه اصلی گرفتگی عضله است. معمولا این دردها تو یه سمت از کمر رخ میدن و می شه دقیقا گفت کجا درد می کنه. دردهای عضلانی معمولا نبض دارن و میان و می رن.

به چه دلیل این طوری شده؟ یه کوه نوردی مفصل بعد از چند سال نشستن روی صندلی، معمولا نتیجه اش گرفتگی شدید عضلاته. بلند کردن یه جسم سنگین هم می تونه موجب تیر کشیدن کمر و گرفتگی عضله شه. این دردها ربطی به ستون فقرات نداره و دلیلش فقط ضعفای عضلانیه.

حال چیکار کنیم؟ استراحت به مدت یه دو روز معمولا نتیجه میده. در ۴۸ ساعت اولیه ناحیه گرفتگی رو با کیسه یخ، کمپرس سرد کنین. این کار رو چهار بار در روز، هر بار ۲۰ دقیقه انجام بدین. بعد از دو روز استراحت رو ادامه ندین، چون عضلات ضعیف تر می شن. نرمشای ملایم و کمپرس گرم تا یه هفته و بلند نکردن اجسام سنگین تا چند هفته کلک درد رو می کنه. داروهای ضدالتهابی ساده مثل بروفن و ناپروکسن هم واسه رفع گرفتگی مفیدن. محل گرفتگی رو ماساژ ندین که بدتر می شه.

۵- دیسک کمر

چه دردی داریم؟ دیسک یه جور کمردرد نیس. دیسک صفحه غضروفی بین مهرهای کمره که موجب می شه اونا راحت روی هم حرکت کنن. منتها در بسیاری مواقع، کمردرد به خاطر یه مشکل مربوط به همین دیسک اتفاق می افته. دردهای شدید و طولانی که بیشتر از سه ماه طول میکشن، معمولا موجب گزگز ساق پا و ران می شن. بعضی وقتا ممکنه حتی پاها فلج شن یا مثانه غیرقابل کنترل شه. عطسه و سرفه هم موجب افزایش این درد می شه و با استراحت درد کمتر حس می شه.

به چه دلیل این طوری شده؟ به خیلی دلایل ممکنه دیسک بین مهرها به اعصاب وسط مهرها فشار بیاره. کج نشستن، حمل کردن کیفای سنگین بر یه دوش (که موجب فشار نامتقارن روی دیسکا می شه) یا بلند کردن یهویی یه جسم سنگین می تونه موجب در رفتن دیسک از جای خود یا پاره شدن اون شه. وقتی دیسک پاره می شه، محتویات اون به بیرون نشت می کنه. این بیرون زدگی با تجمع گلبولای سفید موجب التهاب می شه. اگه این نشت به سمت بیرون مهرها باشه، ممکنه هیچ دردی اتفاق نیفته. اما اگه به سمت داخل مهرها باشه، به اعصاب فشار می آورد و درد شدید بوجود میاره.

حالا چیکار کنیم؟ اگه درد آسیب ای به پاها یا مثانه نزده باشه، می شه با رعایت اصول نشستن و ایستادن اونو تحمل کرد. اما اگه فتق دیسک یا بیرون زدگی به حدی باشه که اعصاب تحت فشار شدید باشن، حتی ممکنه به فلج شدن برسه. در این صورت باید جراحی صورت بگیره که جراحی خیلی سنگینیه و مدت زیادی استراحت داره. خوبی اش اینه که خیلی کم پیش میاد شرایط این قدر خراب باشه و معمولا با رعایت اصول سبک زندگی می شه یه جوری با دیسک خراب هم کنار اومد. تشخیص وخامت شرایط از راه عکسبرداری با اشعه X و MRI ممکنه.

۶- درد دنبالچه

چه دردی داریم؟ درد موقع نشستن در پایین ترین ناحیه کمر، نشونه درد دنبالچه س. دنبالچه، درواقع مهرهای انتهایی کمره که در اول تولد از هم جدا هستن، اما به مرور به هم جوش می خورن. درد پایین کمر موقع نشستن و خم شدن و اجابت مزاج، نشونه درد دنبالچه س. معمولا این جور افراد با تکیه دادن به عقب درد بیشتری دارن.

به چه دلیل این طوری شده؟ ممکنه دنبالچه در رفته باشه، شکسته باشه یا لیگامان رابطه دهنده اون با استخوانای لگن پاره یا زخمی شده باشه. این اتفاقات ممکنه به خاطر یه ضربه شدید (مثلا زمین خوردن با باسن) یا در اثر فشار زایمون اتفاق بیفته.

حالا چیکار کنیم؟ نشستن روی تیوپ و مصرف داروهای ضدالتهابی واسه مشکلات ساده ای مثل التهاب لیگامان معمولا جواب میده. اما اگه قضیه بیخ پیدا کنه و خوب نشه، مرحله بعدی تزریق دارو در دور و بر دنبالچه (بسته به مشکل) است. اگه شکستگی یا در رفتگی اتفاق افتاده باشه، ممکنه جراحی نیاز شه. در بدترین حالت، استخون دنبالچه ورداشته می شه و غائله فیصله پیدا میکنه.

۷- التهاب مفصل ران

چه دردی داریم؟ در مبهم در لگن، در جایی که به ران پا وصل می شه، نشونه اصلی این التهابه. دردهای این ناحیه معمولا مزمنه و مدت زیادی زمان میبره. دردی که از بالای ران شروع می شه و معمولا به جلوی ران می زنه، درد مفصل رانه.

به چه دلیل این طوری شده؟ به دلیلای زیادی ممکنه درد مفصل ران اتفاق بیفته. شکستگیا موجب دردهای شدید و غیرقابل تحمل می شن. التهاب غضروفا، التهاب تاندونا، التهاب بورسیت (کیسه های بین تاندونا و مفصل) و حتی بیرون زدگی دیسک هم می تونه موجب درد مفصل ران و لگن شه.

حالا چیکار کنیم؟ اگه درد یهویی و شدید و افزاینده س، به دکتر مراجعه کنین. اگه درد مبهم و طولانیه، آزمایش کلسیم و ویتامین دی بدین. احتمال داره به خاطر کمبود ویتامین دی دچار اینجور دردی شده باشین. اگه کمبود ندارین، باید عکسبرداری کنین، شاید دچار یکی از شکلای جور واجور التهاب شده باشین.