انواع چروک پوست و روشهای درمان آنها | تغذیه سالم

شکلای جور واجور چروک پوست و روشای درمان اونا

 شکلای جور واجور چروک پوست و روشای درمان اونا

پف دور چشم با چه عواملی به وجود میاد ،با چه پیشنهادا و ترفندهایی قادر هستیم از شر مثل این چین و چروک های بیریخت خلاص شیم پیشنهادات متخصصین پوست و مو و زیبایی در این مورد چیه

شمام وقتی صبح از خواب بیدار میشین، خسته تر از وقتی به نظر می رسید که به تختخواب رفته اید؟ وقتی که به طور کامل حس می کنین سرحال هستین به شما می گن: «به چه دلیل به مسافرت نمی ری تا خستگی ات برطرف شه؟» اگه اینطوریه شک نداشته باشین چشمای پف کرده، ورم زیرچشم، حلقه های تیره دورچشم یا سایه تیره زیرچشم دارین. تموم این موارد باعث می شه معمولا خسته تر و سن بالا تر از چیزی که واقعا هستین ، به نظر بیایید.

زنان و مردان بسیاری وجود دارن که در ۲۰ تا ۳۰ سالگی اینجور مشکلی دارن که با افزایش سن وضع اونا بدتر می شه.

پف و کیسه های زیرچشم چیجوری بوجود میان؟

کیسه های زیرچشم، اول بسیار کوچیک هستن. ممکنه متوجه پفای کوچیک زیرپلک پایین تون بشوید که به سختی دیده می شن. اگه در این مرحله مبادرت به درمان نکنین، این پفا کم کم بزرگ تر شده و پس از یه مدت به کیسه ای به طور کامل بزرگ و متورم تبدیل می شن. اما این پفا به چه دلیل و چیجوری تشکیل می شن؟ به نظر کارشناسان، یه دلیل اون، روند طبیعی افزایش سنه. دکتر آنتل در این مورد میگه: «در قسمت زیرچشم، به طور طبیعی مقداری چربی هست که به وسیله رباطا در جای خود نگه داشته می شن. با افزایش سن، این رباطا ضعیف تر شده و توانایی نگه داشتن این چربیا رو ندارن، پس چربیا به سمت بیرون میان.

اینطوری کیسه های پفی زیرچشم تشکیل می شن. کم کم و با بالارفتن سن، این پفا بزرگ تر می شن و چون خاصیت ارتجاعی پوست هم کم می شه، پوست شل شده و برجستگیایی به وجود میاد که به اون «کیسه زیرچشم» می گیم. زمان به وجود اومدن این کیسه ها، به این بستگی داره که والدین شخص چقدر اینجور کیسه هایی داشتن و در چه سنی این مشکل در اونا شروع شده. دکتر «هارمر» میگه: «این پدیده، بیشتر ارثیه. ممکنه مسائل ژنتیک، آناتومی و ساختاری باعث شه این مشکل در بعضی افراد زودتر از بقیه به وجود بیاد.»

اما وراثت، تنها دلیل بروز این مشکل نیس، روش زندگی افراد هم در این مورد موثره. مثلا خوردن غذاهای شور که باعث احتباس آب در بدن می شه، کم خوابی و ورزش نکردن هم می تونه، کیسه های زیرچشم رو زودتر بسازه. بعضی وقتا سینوزیت طولانی یا آلرژی بینی باعث پف کردن چشم می شه. اگه تورم و بعد خوابیدن این ورم زیرچشم، به طور متناوب انجام بشه کم کم پوست شل می شه و درنتیجه این کیسه ها بوجود میان.

پس اگه بینی شما همیشه گرفته، در بالای ابرو یا استخوانای گونه احساس درد می کنین، خارش چشم و اشک ریزش دارین و اشک میاد و همزمان با این مشکلات چشمای تون پف می کنه، حتما به یه متخصص آلرژی مراجعه کنین. دکتر «مارمر» میگه: «دربسیاری مواقع، وقتی که آلرژی یا سینوزیت درمان شه، پفای چشم کم میشه و حالتای ناجور دورچشم هم به طور کامل برطرف می شه. کار دیگری که می تونه به شما کمک کنه، اینه که هنگام خواب، یه بالش اضافه زیرسرتان بذارین تا سرتون کمی بالاتر قرار گیرد. این کار باعث می شه، صبحا چشمون تون کمتر پف آلود شه.»

چای کیسه ای روی چشمانم بذارم؟

بعضی وقتا مردم، روشای مختلفی واسه نابود کردن پف چشمون پیشنهاد می کنن. یکی از پرطرفدارترین اونا، قرار دادن چای کیسه ای منجمد، حلقه های خیار یا پشت قاشق بسیار سرد روی این پف هاست که می تونه تاثیر موقتی داشته باشه. دکتر «مارمر» میگه: «در تموم این موارد گرما و سرما باعث می شه تورم به طور موقت برطرف شه.»

دکتر «اودری کنین» متخصص پوست در کتابش نوشته، چای سبز کیسه ای می تونه موثرتر باشه، چون چای سبز، شامل ماده طبیعی ضدالتهابی به نام (EGCG) است که مانع تجمع مایعاتی می شه که در ایجاد پف و تورم موثر هستن. «مایکل مارون»، آرایشگر و نویسنده کتابای پرفروش زیبایی میگه: «ممکنه پشت بعضی خیالات عمومی، واقعیتی هم نهفته باشه. مثلا به کار گیری داروی درمان هموروئید به صورت مالیدن، می تونه به کم شدن ورم زیرچشم کمک کنه. این دارو باعث سفت و صاف شدن موقت پوست می شه. اما دقت کنین که حتما از پماد ضدهموروئید استفاده کنین نه روغن اون، چون روغن پفا رو بزرگ تر نشون میده.»  هنگام به کار گیری این دارو بسیار دقت کنین و حواستون باشه داخل چشم تون نره.

کارشناسان فکر می کنن، اگه به دنبال راه حلی هستین که اثر طولانی تر داشته باشه، می تونین از داروهای تزریقی پرکننده و از بین برنده چین و چروک استفاده کنین.  دکتر «آنتل» میگه: «این مواد پرکننده، درست زیر ناحیه پف کرده تزریق می شه تا اون قسمت کمی برآمده شده و اینطوری پف زیرچشم کمتر مشخص شه. معمولا بعد از این کار، با تزریق بوتاکس میشه خطوط پوست رو برطرف کرد که نتیجه پایانی اون داشتن چشمانی جوون تره.» البته این کار بیشتر در مورد پفا و کیسه هایی که تازگیا ایجاد شدن، موثره و حدود ۸ یا ۹ ماه بعد باید دوباره تکرار شه که هزینه خیلی بالایی داره.

اگه می خواین ۲۰سال بعد هم راضی باشین

واسه رسیدن به یه نتیجه دائمی که ۲۰ سال یا بیشتر دووم داشته باشه، هیچی بهتر از جراحی و کشیدن پوست چشم نیس. دکتر «آنتل» میگه: «در این نوع جراحی پروبای (میله های) الکترونیکی بسیار ظریف رو مستقیما وارد پف زیرچشم می کنن تا چربیا رو آب کنه. در افراد جوون تر، فقط کافیه این چربیا آب شن و از بین برن. اما در کسائی که سن بالا تر هستن و پوست صورت شون خاصیت ارتجاعی خوبی نداره، مجبوریم کمی پوست داخل یا پایین خط مژه رو بکشیم و پوست اضافه رو ورداریم.

نتیجه پایانی این کار، چشمانی جوون با پوستی صاف و کشیده هستش.» اون اضافه می کنه: «کشیدن پوست چشم، تقریبا یه عمل جراحی سرپایی حساب می شه که حدود یه ساعت زمان میبره. واسه این عمل، فقط بیهوشی موضعی و مصرف مسکنای معمولی لازمه و بهبود اون تقریبا ۲ هفته زمان میبره.» با این که هزینه این عمل جراحی خیلی زیاده اما نتیجه اون طولانی مدته. دکتر آنتل میگه: «من تقریبا ۲۵ سال پیش این عمل جراحی رو انجام دادم و هنوزم از نتیجه اون به طور کامل راضی هستم. پس خود من نمونه روشن این مسئله هستم که اثر این عمل مدتای طولانی باقی می مونه.» اما نکته مهم انتخاب جراح و دکتر حاذقه که شرط بزرگ اجرای دقیق و مناسب جراحی پوست دور و بر چشمه. پس قبل از هر اقدامی با دکتر تون مشورت کنین.

جراحی و لیزر چاره کاره؟

افراد زیادی هستن که از تیرگی دور چشمون شون ناراحتند. ممکنه این تیرگی همراه پف یا کیسه های زیرچشم هم باشه. تیرگی پلک زیرین چشم درجه های مختلفی داره و باعث می شه حتی افراد جوون و سرحال خسته تر و سن بالا تر از چیزی که واقعا هستن به نظر برسن. به گفته متخصصین، تشخیص دلیل این تیرگی سخته و این، یکی از دلایلیه که درمان اونو مشکل می کنه.

دکتر مارمر میگه: «چیزی که به عنوان حلقه های تیره دورچشم، می شناسیم خیلی شایع نیستن. اما چیزی که بیشتر دیده می شه (و بیشتر با حلقه های تیره اشتباه گرفته می شه) سایه های تیره س، ایجاد این سایه ها معمولا بخشی از همون روند افزایش سنه که در آخر باعث ایجاد پف چشما می شه. بنا به گفته اون ماهیچه ها و رباطای نزدیک چشم در ۲ طرف بینی- یعنی همون قسمتی که پزشکان به اون مجرای اشک می گن- کم کم ضعیف می شن.

با ضعیف شدن این ماهیچه ها که نقش نگهدارنده دارن، پوست کم کم دچار افتادگی شده و در اون ناحیه یه جور ناهمواری و گودی ایجاد می شه. وقتی نواحی مجاور این قسمت پف می کنه، روی پوست زیرچشم سایه انداخته و باعث می شه این قسمت مثل یه دایره تیره رنگ به نظر برسه. دکتر مارمر میگه: «این آزمایش رو انجام بدین. اگه پوست پلک پایین چشم تون رو کشیدید و این تیرگی از بین رفت، بدونین که این حلقه تیره نیس بلکه فقط تیره به نظر می رسه. در این صورت، درمان پف زیرچشم به خصوص با تزریق ماده پرکننده، موجب از بین رفتن این سایه ها می شه. اما اگه با کشیدن پوست زیرچشم، بازم این تیرگی وجود داشت، واقعا دور چشمون تون حلقه تیره دارین. بیشتر، دلیل ایجاد این حلقه ها، نازک شدن پوست است که به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق میفته. در این حالت شبکه رگای خونی آبی و قرمز زیر پوست چشم رو می شه که به صورت حلقه ای تیره رنگ دیده می شن.

عادی ترین راه حل، درمان با به کار گیری شکلای جور واجور خاصی از لیزر یا IPL- پالس قوی نور- است. در این نوع درمان از گرما واسه نابود کردن رگای اضافی استفاده می شه که اینطوری رنگ تیره زیرپوست کمتر دیده میشه. از طرف دیگه، اگه تیرگی زیرچشم تون به وجود اومده به وسیله مشکلات رنگدونه ای باشه- که در مشکی پوستان و آسیاییا بسیار شایعه- درمانای مورداستفاده واسه روشن سازی پوست، موثر هستش. درمان با داروهای شامل «هیدروکینون» (hydroquinone) یا «کوجیک اسید» (kojicacid)، به یه دست کردن رنگ پوست کمک می کنه و اینطوری قسمتای تیره رنگ کمتر دیده می شن.

و اما ویتامین K! وقتی گفته می شد که پمادهای ویتامین k، درمان موضعی حلقه های تیره س. بدیش اینه در این مورد تحقیقات انجام شده هنوز به نتیجه قطعی نرسیده. در یکی از پژوهشای انجام شده در مورد اثر به کار گیری ژل ویتامین k، ۴۷ درصد از زنان مورد آزمایش، بهبود نسبی داشتن. اما از اونجا که این ژل شامل ویتامین C، E و رتینول هم هست، تشخیص دقیق این که کدوم یکی از این مواد، باعث ایجاد اینجور یافته های مثبتی شده، سخته. پس تا زمان انجام تحقیقات بیشتر خیلی به این ویتامین امید نبندید.

کیسه زیر چشم

در قسمت زیرچشم، به طور طبیعی مقداری چربی هست که به وسیله رباطا در جای خود نگه داشته می شن. با افزایش سن، این رباطا ضعیف تر شده و توانایی نگه داشتن این چربیا رو ندارن، پس چربیا به سمت بیرون میان. اینطوری کیسه های پفی زیرچشم تشکیل می شن. کم کم و با بالارفتن سن، این پفا بزرگ تر می شن و چون خاصیت ارتجاعی پوست هم کم می شه، پوست شل شده و برجستگیایی به وجود میاد که به اون «کیسه زیرچشم» می گیم.

یه راه حل موقت

با اینحال که معمولا درمانای پزشکی بهترین و موثرترین راه حله اما می تونین با به کار گیری هنر گریم و آرایش، کارایی واسه محو کردن موقت پف و تیرگی چشم انجام بدین.

یکی از کارشناسان آرایشی راه های زیر رو پیشنهاد می کنه:

واسه پوش,ندن تیرگی به وجود اومده به وسیله رگای قرمز و آبی زیرپوست، بهتره از کرمای پوشاننده به رنگ صورتی روشن یا هلویی استفاده کنین. هیچوقت پوشانندهای سفید یا بژ (concealer) به کار نبرین چون باعث می شه این تیرگیا، به رنگ خاکستری درآیند.

سلام دکتر

.

منبع :