انواع چای و خواص آنها | سبزیجات

 

شکلای جور واجور چای و خواص اونا

از چای سبز گرفته تا چای مشکی و چای بابونه همه دارای موادی واسه جلوگیری از بیماریا و مخصوصا سرطان هستن. بدون توجه به شرق که در اون همیشه چای رو مظهر سلامتی و سرحالی میدونن، چای توجه محققان غربی رو نیر به خود جلب کرده که اونا هم فواید مربوط به سلامتی رو در اون پیدا کردن. در ادامه مقاله روش درست کردن چند نوع چای رو براتون آوردیم…

  • چای آویشن

۱ قاشق سوپ خوری آویشن رو همراه با ۲ لیوان آب سرد و کمی نبات در قوری بریزین. بعد از مخلوط کردن مواد روی حرارت، وقتی که جوش اومد، اونو روی کتری بذارین و بذارین حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشه. هر چی چای بیشتر دم بکشه، بهتره.

از مهمترین خواص چای آویشن می تونیم به بالا بردن فشار خون، تقویت اعصاب، شست وشو دهنده کلیه، ضد صفرا، ضد زکام، اشتهاآور و ضد غلظت خون اشاره کنیم.

  • چای بابونه

۱ قاشق سوپ خوری بابونه به همراه کمی نبات و دو لیوان آب سرد در قوری بریزین. این چای آروم بخش اعصاب، معده و روده و تقویت اونا، ضد یبوست، مقوی اعصاب، اشتهاآور و ضد بلغم و صفرا هستش که به کار گیری اون به صورت روزانه در دو وعده به افراد لاغر پیشنهاد می شه.

  • چای پونه

۱ قاشق غذاخوری پونه رو به همراه مقداری نبات تو یه قوری به همراه ۲ لیوان آب سرد آب سرد بریزین. بعد روی حرارت گرم کنین تا کمی دم بکشه.

از خواص این چای میشه به طبیعت معتدل و کمی گرم، ضد اسهال و استفراغ، ضد نفخ معده، مقوی معده، خوشبوکننده دهن، آروم کننده روده ها، رفع ناراحتی ریوی و آسم، تنگی تنفس و ضد سرفه اشاره کرد.

  • چای زنجبیل

۱ قاشق چای خوری زنجبیل کوبیده رو همراه با دو لیوان آب سرد و کمی نبات در قوری بریزین. بعد گرما داده تا بجوشه و کمی (حدود ۱۵ دقیقه) مهلت بدین تا دم بکشه.

 از خواص این چای می تونیم به بالا برنده فوری فشار خون، ضد ضعف اعصاب، تقویت حافظه، ضد بلغم و صفرا، خون ساز و ضددرد مفاصل اشاره کنیم و باید این نکته رو هم بدونین که چای زنجبیل می تونه شما رو به طور کامل سرحال کنه.

  • چای دارچین

چند تیکه دارچین آسیاب نشده رو به همراه مقداری نبات تو یه قوری (۲ لیوان) آب سرد بریزین.

این چای که از دیگر نوشیدنیای این لیست معروف تره خواصی مانند طبع گرم و خشک، محرک اعصاب، شست وشو دهنده کلیه، پا دردهای رطوبتی، اشتهاآور، ضد دلهره، ضد بوی دهن و تقویت کبد و معده داره.