انواع چاقی از نظر حکمای طب سنتی چیست ؟ | تغذیه سالم

شکلای جور واجور چاقی از نظر حکمای طب سنتی چیه ؟

چاقی از دیدگاه طب سنتی

شکلای جور واجور چاقی از نظر حکمای طب سنتی چیه ؟

هروقت افزایش حجم بدن همراه با زیاد شدن وزن باشه، به اون چاقی می گیم. نکته این جاست که بعضی وقتا حجم بدن زیاد میشه اما وزن زیاد نمی شه، پس در طب وقتی این دو همراه هم باشه، چاقی اتفاق میفته. حکمای ایرونی به فکر بودن وزن طبیعی هر فرد، وزنیه که در اون همه اندامای بدن کارای مربوط به خود رو خوب و با قوت تموم انجام میده و اگه بدن از اون وزن خارج شه و کمتر یا بیشتر شه، اون افعال دچار مشکل می شه.

این حکما علایم فردی رو که وزن طبیعی داره، اینطوری توضیح دادن:

اول این که فرد موقع فعالیت بدنی احساس سنگینی نکنه و دوم این که دارای احساس نشاط باشه.

هم اینکه باید اشاره کرد چاقی ممکنه به علل ژنتیک، مشکلات هورمونی، مشکلات دارویی، سبک زندگی و پرخوری یا پرنوشی اتفاق بیفته که مردم معمولا فقط دلیل آخر رو دلیل چاقی تصور می کنن در حالی که ممکنه علل دیگری هم در بروز چاقی فرد وجود داشته باشه.

شکلای جور واجور چاقی در طب سنتی

حکمای ایرونی چاقی رو به ۲ دسته بزرگ تقسیم کردن:

۱- چاقیایی که به وجود اومده به وسیله تولید یا تجمع پیه در بدنه که به اون سمن یا شحم  می گن.

۲- چاقی که به وجود اومده به وسیله تولید و افزایش گوشت و عضله س به اصطلاح به اون لحم  می گن.

پس چاقیا یا لحمیه یا شحمی و بسته به نوع چاقی، فرد رو درمان می کردن. البته باید به یه نکته مشترک در هر دو نوع چاقی اشاره کرد و اون این که چاقی شحمی و لحمی در کیفیت (تری) با هم مشترکه.

افزایش رطوبت در بدن

رطوبت در بدن یکی از مشکلات اون چاقیه .

علل بسیار زیادی در طب ایرونی واسه افزایش رطوبت هست اما چند  دلیل مهم اون می پردازیم. دلیل اول، نداشتن تحرکه. حکما به فکر بودن که حرکت و ورزش باعث تحلیل رطوبتای اضافی بدن می شه. جنب و جوش باعث افزایش گرما در بدن می شه و این گرما، رطوبتایی رو که واسه بدن مضره، خارج می کنه و به رطوبتای به درد بخور بدن تعادل می بخشه. در نتیجه، نداشتن جنب و جوش یا نداشتن فعالیت بدنی باعث افزایش رطوبت در بدن می شه. حکمای ایرونی دلیل دوم رو زیادی خواب گفتن به گفته اونا خواب زیاد و دراز مدت باعث می شه گرما بدن کاهش پیدا کنه و در نتیجه رطوبت بدن زیاد شه.

نکته این جاست که طبق پیشنهاد حکمای ایرونی خواب اوایل شب تا سحر باعث زیاد شدن وزن نمی شه اما خواب غیر از این ساعات یعنی بعد از سحر و اوایل روز که ساعات نامناسبی واسه خوابه، باعث افزایش رطوبت بدن و در نتیجه چاقی می شه.

هم اینکه تجمع فضولات بدن باعث رطوبت می شه در بدن مواد زاید و فضولاتی هست که باید از مجاری طبیعی خارج شه مثل ادرار، عرق یا عادت ماهیانه در زنان که طی اون خیلی از مواد زاید بدن دفع می شه اگه به دلایلی مواد زاید و فضولات از بدن خارج نشه رطوبت بدن زیاد میشه .

هم اینکه وقتی که فردی زیادتر از اندازه نیاز بخوره و بخوره یا نتونه غذا رو خوب هضم کنه رطوبت در بدنش زیاد شده هم اینکه خوردن آب و مایعات همراه با غذا و و زیاده روی در غذاها و میوه های تر باعث تجمع رطوبت در بدن می شه پس اگه از عوامل افزایش رطوبت در بدن اطلاع داشته باشیم میشه از چاقی پیشگیری کرد.

پس در طب سنتی باید اول نوع چاقی رو مشخص کرد که چاقی به وجود اومده به وسیله تجمع چربی هست یا گوشت و عضله بعد بیماران رو به انجام ورزش درست و مناسب و اصلاح تغذیه پیشنهاد کرد در کنار اون داروهای گیاهی که به دستگاه گوارش واسه هضم بهتر غذا کمک می کنه استفاده شه.

منبع

تحریریه آکا ایران

.

منبع :